Moderné smartfóny prinášajú množstvo funkcií, ktorých cieľom je spríjemniť používanie zariadenia. Medzi tie populárne patrí aj takzvaný Always-On Display – režim, umožňujúci mobilným telefónom zobrazovať niektoré základné informácie na displeji, aj keď je zariadenie zamknuté alebo má vypnutú obrazovku.
Ide napríklad o údaje ako hodiny, percento batérie či notifikácie o správach a zmeškaných hovoroch. Napriek svojej praktickosti však toto riešenie v niektorých prípadoch prináša značnú nevýhodu – rýchlejšie vybíjanie batérie, ktoré môže komplikovať bežné každodenné používanie.
Always-On Display zvyšuje spotrebu batérie telefónu
Funkcia Always-On Display, ktorá je dnes veľmi rozšírená v telefónoch rôznych výrobcov, od populárnych iPhonov od Apple cez viacero zariadení s operačným systémom Android, vyžaduje nepretržitú aktivitu časti displeja smartphone-u. Hoci môže ísť na prvý pohľad len o malý priestor obrazovky, jeho nepretržité fungovanie vedie v priebehu dňa k citeľnej spotrebe energie. Užívateľov, ktorí sú nútení počas dňa častejšie dobíjať svoje zariadenie alebo nosiť so sebou prenosnú baterku (powerbanku), môže preto výrazne zaujímať možnosť vypnutia tejto funkcie.
Podľa doterajších skúseností používateľov a dostupných údajov dokáže vypnutie režimu Always-On Display uľahčiť každodennú prevádzku zariadenia a predĺžiť interval medzi jednotlivými nabíjaniami. Experti upozorňujú, že priaznivý vplyv na batériu je ešte výraznejší v prípade starších alebo viac využívaných smartfónov, ktorých akumulátory už nemajú pôvodnú kapacitu a bývajú veľmi rýchlo vybité.

Postup deaktivácie Always-On režimu je jednoduchý
Proces vypnutia tejto funkcie závisí od operačného systému mobilného telefónu, no zvyčajne je pomerne jednoduchý a nezaberie viac ako pár sekúnd. V prípade telefónov iPhone postup pozostáva zo vstupu do menu „Nastavenia”, ďalej vybrania položky „Displej a jas“. Následne je potrebné nájsť prepínač označený ako „Trvale zapnutý displej“ alebo podobný výraz a funkciu jednoduchým presunutím vypnúť.
Pokiaľ ide o smartfóny s operačným systémom Android značiek ako Samsung, Huawei alebo Honor, vždy je rozumné využiť interné vyhľadávanie v menu Nastavenia, nakoľko jednotliví výrobcovia majú rozdielnu termínológiu a umiestnenie tejto funkcie. Používatelia môžu naraziť na označenia ako „Vždy zobrazený displej“, „Always-On Display“ alebo „Aktívny displej“.
Po vypnutí Always-On režimu na displeji už nebudú automaticky zobrazované informácie o hodinách, aktuálnych notifikáciách či stave nabitia batérie. Užívateľ sa teda bude musieť spoliehať na manuálne prebudenie smartfónu kliknutím na obrazovku alebo tlačidlo, čo však znamená len minimálnu časovú stratu pri získavaní potrebných informácií.
Výhody presahujú samotnú úsporu energie
Okrem očakávaného pozitívneho efektu na výdrž batérie odborníci zdôrazňujú aj iné prínosy pre používateľa pri deaktivácii Always-On Display režimu. Odstránenie trvalo aktívneho displeja vedie napríklad k zníženiu rušivých momentov počas dňa, keď displej pravidelne bliká alebo mení obsah podľa prichádzajúcich notifikácií. Táto jemná vizuálna stimulácia môže podľa odborníkov negatívne ovplyvňovať koncentráciu užívateľov, predovšetkým v pracovnom čase alebo počas sústredenej aktivity iného charakteru.
Pokiaľ používateľ nepreferuje rýchly vizuálny prístup k údajom priamo na uzamknutom displeji, prípadne uprednostňuje úsporu energie pred okamžitým prehľadom na Always-On displeji, riešenie problému vypnutím tejto funkcie môže byť výbornou alternatívou.
Celkovo možno povedať, že používatelia, ktorí si cenia každé percentá navyše, najmä vlastniaci staršie zariadenia s mierne zníženou výdržou batérie, budú z vypnutia Always-On Display režimu profitovať najviac. Oplatí sa preto zvážiť, či okamžité automatické zobrazenie notifikácií a hodín na displeji je skutočne dôležitejšie ako predmetná úspora energie a menej rušivých upozornení počas vašej každodennej práce s telefónom.