Jún – mesiac psychického zdravia mužov – sa nám pomaly chýli ku koncu, čo znamená, že nadišiel čas na finálne ukončenie našej série článkov „Tech Health Guide pre mužov“. V prvom článku sme sa opísali to, ako smartfón a smart prsteň pomáhajú mužom sledovať svoje zdravie, konkrétne spánok, stres a kondíciu. V druhom článku sme sa zamerali na infografiku, respektíve vizualizáciu dát zo Samsung Health, ako aj prepojenie dát z Galaxy S25 a Galaxy Ring. V poslednom, teda tomto článku, si to de facto všetko zhrnieme.
Aby som bol konkrétnejší, pozrieme sa na dlhodobé prínosy Galaxy Ring a Galaxy S25 v mužskom živote, a to ako z hľadiska stresu počas práce, tak aj regenerácie cez spánok či vplyvu týchto technológií na celkový výkon a kvalitu života.
Pár slov na úvod
V sérii Tech Health Guide pre mužov sa zameriavame nielen na odporúčania, ako dokážu technológie zlepšiť mužské zdravie. Spoločne so spoločnosťou Samsung vám chceme ukázať, že technológie dnes neslúžia len na zábavu či kontakt – sú našimi každodennými pomocníkmi aj z hľadiska zdravia.
Hlavným cieľom je vás presvedčiť, že investícia do nositeľných technológií, ako je Galaxy Ring, rozhodne má svoje plusy a mnohým sa naozaj oplatí, ako aj motivovať vás k zdravšiemu žitiu.
Ak na to prvé dva články nestačili, nevadí. Možno to bude práve tento, ktorý odstráni všetky vaše pochybnosti a jasne vám ukáže, že technológie Samsungu už dávno nie sú len o vysokom výkone či kvalitnej fotografii.
Samsung Galaxy S25 a Galaxy Ring: Spánok
Spánkom strávime až tretinu života, takže určite niet pochybností o tom, že ide o kľúčový faktor ovplyvňujúci naše zdravie. Pokiaľ nespíte kvalitne, jednoducho nemáte možnosť užívať si život naplno. Nie je to len teória, je to vedecký fakt.
Túto skutočnosť si riadne uvedomuje aj Samsung, preto je spánok jednou z hlavných oblastí, na ktoré sa Galaxy Ring (spoločne s platformou Samsung Health) zameriava. Sleduje skutočne všetky dôležité údaje, nielen samotnú dobu spánku, ale aj:
- Trvanie hlbokého spánku,
- trvanie spánku vo fáze REM,
- pokojnosť spánku či
- spánkovú latenciu.
Toto všetko sú faktory, ktoré tvoria vaše skóre spánku. To funguje podobne ako známkovanie v škole:
- 85 až 100 bodov – vynikajúce,
- 75 až 84 bodov – dobré,
- 60 až 74 bodov – uspokojivé,
- 0 až 59 bodov – vyžaduje pozornosť.
V praxi to znamená, že ak vaše skóre spánku presahuje hodnotu 85, spíte zdravo. Skóre pod 75 bodov môže naznačovať, že musíte viac uprednostňovať odpočinok a zotavenie.
Už tento údaj je jasným a smerodajným ukazovateľom toho, ako by ste mali pristupovať k svojmu spánku. Pokiaľ je skóre pravidelne vysoké, dá sa povedať, že máte správny prístup. No pokiaľ sa dlhodobo skóre drží na nižších hodnotách, je treba prístup prehodnotiť, a to identifikovaním faktorov, ktoré môžu tento stav spôsobovať.

Je dôležité si uvedomiť, že hoci vás Galaxy S25 a Galaxy Ring dokážu upozorniť na to, že je s vaším spánkovým režimom niečo v neporiadku, nedokážu za vás odstrániť príčiny. Musíte jednoducho mať aj vlastnú iniciatívu – napríklad skúsiť pred spaním nejesť veľké porcie jedla, chodiť do postele v rovnakom čase každý deň (a v rovnaký čas sa budiť), pred spaním nepozerať príliš dlho do telefónu a hlavne sa nestresovať.
Z vlastnej skúsenosti viem, že zmierniť stres nie je vždy úplne jednoduchou úlohou, no mám pre vás dobrú správu – technológie Samsungu ponúkajú určité kapacity aj v tomto smere, no o tom trochu neskôr.
Spánkové fázy
Ešte totiž chvíľu ostaneme pri spánku. Presúvame sa k jednotlivým spánkovým fázam, ktoré sú taktiež dôležité pre pochopenie toho, ako dobre (alebo zle) spíte. Galaxy Ring dokáže sledovať všetky štyri hlavné fázy, a síce:
- Prebudenie,
- REM spánok,
- ľahký spánok a
- hlboký spánok.
Všetky tieto fázy sú počítané v časoch a percentách, respektíve podieloch na celkovej dobe spánku. No čo presne tieto údaje znamenajú?
- Prebudenie – koľko percent času ste boli reálne prebudení. Zahŕňa to úplné prebudenie, ale aj krátke prebudenia, ktoré byť napríklad zmenou polohy počas spánku. Žiadny strach, prebúdzanie sa počas spánku je normálne, pokiaľ môžete znova ľahko zaspať. Väčšina ľudí si tieto okamihy ani nevšimne.
- REM spánok – v tejto fáze má vaše telo nízky svalový tonus a viac nepravidelnosti v pulze a dýchaní. Toto je fáza, kedy môžete mať živé sny. A keďže väčšina REM fázy prebieha v druhej polovici vášho spánku, skoré prebudenie môže skrátiť jej trvanie.
- Ľahký spánok – Táto fáza zahŕňa dobu prechodu z bdelosti do spánku a následne do stabilnejšieho spánku. Počas tejto fázy je určitý pohyb normálny a môžete sa ľahko prebudiť. Taktiež treba poznamenať, že ľahký spánok zvyčajne tvorí väčšinu celkovej doby spánku.
- Hlboký spánok – Počas hlbokého spánku vaše dýchanie, srdcový tep a mozgové vlny dosahujú najnižšie úrovne a vaše telo prechádza dôležitou regeneráciou a fyzickým zotavovaním. U niektorých ľudí, najmä starších dospelých, je nedostatok či dokonca absencia hlbokého spánku normálna. Ak pôjdete spať skôr, môže vám to pomôcť spať dlhšie hlbokým spánkom, a teda lepšie regenerovať.
Možno sa pýtate, odkiaľ to všetko viem. A rozhodne je to pádna otázka, pretože odpoveď na ňu vás pravdepodobne prekvapí. Všetky tieto „vysvetlivky“ nepochádzajú z internetových zdrojov, ale priamo z aplikácie Samsung Health. Samsung si naozaj dal námahu, aby každý jeden ukazovateľ sprevádzala ľahko zrozumiteľná a priamočiara poučka, čo rozhodne pomôže najmä menej technicky zdatným používateľom, ako aj nováčikom vo svete fitness a zdravého životného štýlu.


Hladina kyslíka v krvi
To stále nie je všetko. Galaxy Ring ďalej sleduje hladinu kyslíka v krvi počas spánku, ktorú následne interpretuje v časovom grafe. Vždy tak máte možnosť vidieť, kedy vaše okysličenie krvi výrazne kleslo alebo stúplo.
Obsah kyslíka v krvi sa prirodzene líši, zvyčajne v rozmedzí pár percent, keďže v každom spánkovom cykle je vaše telo „inak pokojné“. Vo všeobecnosti by sa ale úroveň okysličenia mala držať nad úroveň 90 percent. Osobne som si párkrát všimol výrazné poklesy, niekedy len k 70 percentám, no to nie je žiadna hrôza. Ak sa to deje skutočne len občas, netreba sa ničoho obávať. Aj tento ukazovateľ (a jeho funkcionalitu) vám platforma dôkladne vysvetľuje.

Teplota pokožky
Toto je ďalší dôležitý ukazovateľ, ktorý Galaxy Ring sleduje. Teplota pokožky je totiž kľúčová na reguláciu vnútornej telesnej teploty.
Pred tým, než v noci zaspíte, vaša vnútorná telesná teplota klesne a teplota pokožky (najmä na rukách a chodidlách) sa zvýši, aby pomohla uvoľniť teplo z vnútra tela. Skoro ráno začne vaša telesná teplota stúpať a teplota pokožky naopak klesať.
Treba poznamenať, že teplota pokožky kolíše viac ako vnútorná telesná teplota, no ak sa vo vašom spánku objavujú teplotné špičky (ukáže vám to graf), môže to signalizovať, že prostredie, v ktorom spíte, je príliš teplé, čo môže ovplyvňovať kvalitu spánku.

Srdcový tep
V neposlednom rade Galaxy Ring monitoruje aj srdcový tep. Aj toto je dôležitý ukazovateľ, keďže dokáže odhaliť, ako vás ovplyvňujú vaše voľby v oblasti zdravia a životného štýlu. Už spomenuté neskoré jedlá, vyťažujúce večerné cvičenie, alkohol, nevyrovnaný cirkadiánny rytmus, choroba – toto všetko sú faktory, ktoré môžu ovplyvňovať srdcový tep počas spánku.
Pokiaľ si teda všimnete, že príliš kolíše, nebude na škodu zmeniť večernú rutinu, napríklad odstránením vyššie uvedených „zlozvykov“.
Dychová frekvencia
A nie, to stále nie je všetko. Galaxy Ring vám poskytuje zásadné informácie aj o vašej dychovej frekvencii. Tá ponúka prehľad o vašom celkovom zdraví a dobrej pohode. Typická nočná dychová frekvencia u zdravých dospelých je 12 až 20 dychov za minútu. Tento faktor je však dosť individuálny, takže čísla sa rôznia – dôležitá je pravidelnosť.
No ak sú hodnoty príliš vysoké (alebo nízke), rozhodne by ste mali konať. Hlavné je ísť spať v pokoji, čím sa opäť vraciame k stresu. No ešte predtým, ako sa pozrieme na tento nepríjemný pocit, rozoberieme si ešte posledný kľúčový spánkový ukazovateľ, a to spánkové zviera, na ktoré je priamo napojený spánkový koučing.

Spánkové zviera a koučing
Vaše spánkové zviera určujú prepracované algoritmy opierajúce sa o umelú inteligenciu. Hodnotenie zvyčajne vyžaduje pár dní, respektíve nocí nosenia Galaxy Ring. Na základe toho, ako spíte, sa následne vyvodí výsledok.
Napríklad ja som lev, čo znamená, že mám zdravý spánkový režim. To ale neznamená, že nie je čo zlepšovať. Samsung Health mi ponúka špecializovaný spánkový koučing práve pre môj typ spánku, na konci ktorého by som mal dosiahnuť oveľa pravidelnejší, a teda ešte zdravší spánkový režim. Koučing môže trvať od jedného až do troch týždňov.
Koučing zahŕňa textové odporúčania o kľúčových aspektoch spánku, ale aj videá pre lepšie porozumenie konkrétnym problematikám. Kľúčovou devízou tejto funkcie je, že zvyčajne nijak extrémne nezasahuje do vášho každodenného fungovania. Skôr vás len tlačí smerom k návykom, ktoré v priebehu času zlepšia váš spánok, ktorý, ako sme už spomenuli, zásadne vplýva na kvalitu každodenného života.
A to sa rozhodne oplatí. Sám som tento koučing podstúpil a naozaj som si už po pár dňoch začal všímať výsledky. Spím lepšie, pravidelnejšie, kvalitnejšie, čo znamená, že sa počas dňa cítim oveľa lepšie. V práci sa lepšie sústredím, mám menej energetických výkyvov, podávam lepšie výkony vo fitku, som oveľa menej nervózný a myslím si, že aj moja priateľka sa na mňa začala viac usmievať. Motivácia tu teda rozhodne je.

Samsung Galaxy S25 a Galaxy Ring: Stres
V predošlých odsekoch som viackrát spomenul stres. Tento pocit je známy asi každému – zažívame ho pri blížiacich sa deadlinoch v práci, skúškach v škole, prípadne pred veľkými životnými udalosťami. Je to bežná súčasť nášho života, no to nie je v poriadku. Stres zhoršuje vaše duševné aj fyzické zdravie. Dokonca existujú štúdie, ktoré hovoria, že stres priamo súvisí so vznikom niekedy aj vážnejších ochorení, vrátane kožných problémov.
Stres toho ovplyvňuje viac, než by ste si mysleli. Preto rozhodne nie je dobré s ním nič nerobiť, respektíve nesnažiť sa ho zmierniť. No aj keď sa k tomu jeden odhodlá, nezriedka býva problémom, že jednoducho nevie, ako postupovať. No žiadny strach, aj na toto má Samsung riešenie.
V rámci platformy Samsung Health je k dispozícii sekcia s názvom Plné vedomie. Zatiaľ je dostupná ako beta verzia, no potvrdzujem, že funguje. Túto sekciu možno klasifikovať ako „emočný denník“. Umožňuje vám pravidelne zaznamenávať vaše nálady, ako aj absolvovať dychové cvičenia či meditáciu. Sú to na pohľad maličké kroky, ktoré však v dlhodobom horizonte vedú k reálnym výsledkom. Určite ich teda nepodceňujte.

Aj keď máte nabitý deň, určite sa nájde aspoň pár minút voľného času, počas ktorého môžete skúsiť krátke dychové cvičenia – zvyčajne ide o dlhé nádychy a pomalé výdychy. Verte mi, už toto dokáže náramne zmierniť stres a pomôcť vám k čistejšiemu mysleniu. Pokiaľ ide o meditáciu, k tej som bol vždy skeptický. No odkedy mám Galaxy Ring, začal som ju zo zaujímavosti skúšať každé jedno ráno. A naozaj ma prekvapilo, že to má viditeľný, teda citeľný efekt. Z postele vstávam vyrovnanejší, pokojnejší, lepšie pripravený na najbližší deň.
Samozrejme, pokiaľ sa budete „emočnému denníku“ venovať pravidelne, to jest aspoň raz denne, Samsung Health vám bude zobrazovať vývoj vašej stresovej hladiny v priebehu času. Vďaka tomu môžete rýchlo zistiť, či ukľudňovacie metódy, ktoré ste si zvolili, fungujú.

Ak dychové cvičenia ani meditácia nefungujú, pravdepodobne je zdroj stresu vážnejší a treba ho riadne identifikovať a vyriešiť. Nie vždy je to ľahké, dokonca sa to nie vždy dá okamžite. Treba si ale uvedomiť, že cesta k zdravému životnému štýlu s nízkou hladinou (ideálne úplne bez) stresu nie je šprint, ale maratón.
A ešte jedna zaujímavosť – na spodku sekcie venovanej stresu si môžete všimnúť stručný prehľad o vašom spánku a fyzickej aktivite. Prečo? Kvalitný spánok a fyzická aktivita pomáhajú výrazne znížiť hladinu stresu. Pravidelný pohyb uvoľňuje pozitívne hormóny, vďaka ktorým vyzerá svet o čosi ružovejšie. Ak teda trpíte častým stresom, skúste sa viac hýbať. Nemusíte však okamžite kupovať ročné členstvo v najbližšom fitku, postačia aj pravidelné prechádzky po práci či škole, alebo krátke cvičenie u seba doma. Každý pohyb sa ráta, teda ak nejde len o vstávanie z gauča s cieľom ísť do chladničky po ďalšie pivo.

Samsung Galaxy S25 a Galaxy Ring: AI odporúčania
Nebola by to technológia Samsungu, keby v sebe nemala bohatý obnos funkcií umelej inteligencie. A Samsung Health rozhodne nie je výnimkou.
AI je však v tomto prípade skutočne prínosným faktorom, nakoľko vám prehľadne zhŕňa vaše dáta a na základe nich poskytuje odporúčania, ktoré môžu viesť k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu.
Exemplárnym príkladom je už spomenuté Skóre energie. Už sme spomenuli škálu hodnotenia, no často chcete vedieť viac, než len to, že ste na tom „vynikajúco“. Preto, keď si skóre otvoríte, máte k dispozícii stručný súhrn toho, čo presne uvedená hdonota znamená a čo by ste mali robiť.
V príklade, o ktorý sa opieram, som dosiahol skóre 88 bodov. Vo vysvetlení k tomuto hodnoteniu stojí: „Aj keď sa vaša doba aktivity v poslednom čase znížila, v skutočnosti je to pozitívna zmena. Náhle zvýšenie fyzickej aktivity môže niekedy naozaj zaťažiť váš organizmus. Najlepšie je, ak budete zatiaľ pokračovať v udržiavaní rovnováhy medzi odpočinkom a aktivitou.“
AI sa potom vyjadruje aj k vášmu spánku. Samsung Health nielenže detailne monitoruje jednotlivé fázy vášho spánku, čas zaspávania či okysličenie krvi, ale tieto dáta aj inteligentne vyhodnocuje. Na základe dlhodobých vzorcov vám priradí už opísané „spánkové zviera“ a následne vám AI zostaví personalizovaný spánkový koučing.
Podobne inteligentne funguje aj v oblasti fitness a cvičenia. Počas behu dokáže AI analyzovať váš výkon a určiť vaše osobné tepové zóny, vrátane aeróbneho a anaeróbneho prahu. Na základe týchto unikátnych dát vám potom poskytuje spätnú väzbu v reálnom čase, aby ste trénovali efektívnejšie a bezpečnejšie. AI vám napríklad poradí, či máte spomaliť, aby ste spaľovali tuky, alebo naopak pridať, ak chcete zlepšiť svoju vytrvalosť. Po tréningu vám zas ponúkne odporúčania na regeneráciu a ďalší postup.
O podporu umelej inteligencie teda nie je núdza ani v riešeniach, ktoré Samsung ponúka v oblasti zdravia. A čo je najlepšie, dokáže byť naozaj prínosná.

Žite zdravo, kvalitne a naplno
Aby som to zhrnul, aj keď Galaxy Ring a Galaxy S25 nie sú najlacnejšími zariadeniami na trhu, pokiaľ vám okrem špičkových parametrov ide aj o zdravie, rozhodne sú dobrou investáciou. Pokiaľ sa naozaj bude venovať dostupným funkciám a budete dbať na poskytnuté dáta či odporúčania, nepotrvá dlho a výsledky sa dostavia.
Možno vás Samsung namotivuje k pravidelnejšiemu cvičeniu, možno k pravidelnejšiemu stravovaniu, možno k lepšej spánkovej hygiene, možno ku všetkému z uvedeného. V každom prípade ide o posun k lepšiemu zdraviu. A to je asi najväčší prínos – zdravie máme len jedno, preto by sme sa oň mali dôkladne starať a robiť to, čo ho posúva na vyššiu úroveň, nie zhadzuje na nižšiu.
Ak žijete zdravo, svet je hneď krajší. A nielenže ste zdravší, ste aj spokojnejší a menej sa stresujete, čo zaručene ocení aj vaše blízke okolie. Aspoň to skúste, rozhodne nebudete banovať.
Osobne ďakujem Samsungu za to, že mi poskytol možnosť testovať Galaxy Ring spoločne s Galaxy S25. Hoci som sa snažil žiť zdravo už predtým, tieto technológie mi ukázali, že bolo čo zlepšiť. A naozaj sa mi to pomohlo. Cítim sa lepšie, zdravšie, spokojnejšie. Naozaj veľký palec hore.
A pevne verím, že sériou článkov Tech Health Guide pre mužov som aj vám pomohol lepšie porozumieť tomu, ako dokážu moderné technológie pomôcť ku kvalitnejšiemu životu. Aj keď si to vyžaduje finančnú investíciu, do čoho lepšieho môžete investovať, než do svojho zdravia, no nie?
Ako som spomenul, zdravie máme len jedno – aj to fyzické, aj to psychické. Čím skôr si to človek uvedomí a začne sa podľa toho správať, tým lepšie.
Pokiaľ máte záujem, obidve zariadenia – Galaxy S25 aj Galaxy Ring – si môžete zadovážiť priamo prostredníctvom oficiálneho e-shopu Samsungu.