Ministerstvo financií (MF) SR konečne spustilo pilotnú fázu dlho očakávaného štátneho portálu na porovnávanie cien potravín – cenyslovensko.sk. Reakcia zo strany obchodníkov však bola kritická. Zväz obchodu (ZO) SR tvrdí, že nový nástroj, respektíve porovnávač, zákazníkom príliš nepomôže a štát ním robí reklamu len veľkým reťazcom. Téme sa venuje denník Pravda.
Čakal ovácie, dočkal sa kritiky
Podľa prezidenta Zväzu obchodu Filipa Kasanu na Slovensku už existuje mimoriadne silné konkurenčné prostredie, kde reťazce bojujú o zákazníka najmä rozsiahlymi akciovými ponukami. Trhové mechanizmy preto podľa neho fungujú a zásah štátu v podobe porovnávača cien nie je potrebný.
Zväz teda nevidí opodstatnenie zavedenia tohto nástroja po vzore Maďarska, ktorým štát vstupuje do hospodárskej súťaže súkromných podnikateľov.
Pre niekoho reklama, pre niekoho hrozba
Menší obchodníci združení vo zväze zároveň tvrdia, že systém nespravodlivo zvýhodňuje veľké reťazce, ktoré takto získavajú formu štátom podporenej reklamy. Pre menších obchodníkov je totiž zapojenie sa do systému administratívne a finančne príliš náročné.

Existujú tiež obavy, že nástroj zameraný čisto na cenu môže podporiť dovoz lacných potravín, čo ešte viac ohrozí pozíciu slovenských potravinárov. Zväz zároveň neočakáva, že by tento porovnávač priniesol spotrebiteľom väčší úžitok v porovnaní so štandardnými marketingovými nástrojmi, ako sú napríklad akciové letáky.
Ako nový portál funguje?
Pilotná fáza projektu pod taktovkou ministerstva financií bola spustená v utorok (1. júla) večer. Ľudia si však už teraz môžu ceny základných potravín v jednotlivých vybraných reťazcoch porovnávať prostredníctvom portálu cenyslovensko.sk.
V prvej fáze sa štátny porovnávač zameria na šesť kľúčových skupín potravín, a to chlieb a pečivo, mliečne výrobky s vajcami, mäsové produkty, ovocie so zeleninou, trvanlivé a špeciálne potraviny. Aktuálnosť dát má byť zabezpečená na dennej báze, pričom obchody musia ceny aktualizovať do 5:00 ráno a na webe sa pre verejnosť zobrazia o 6:00. Plnú zodpovednosť zа správnosť poskytnutých informácií nesú samotní predajcovia.
Porovnávač má aj hlbšie trhliny
Štátny porovnávač cien potravín nám suľbuje dve zásadné úspory. Prvá je časová, nakoľko už nebude potrebné lustrovať letáky všetkých blízkych obchodov. Druhá je finančná, keďže budete presne vedieť, kde nakúpite ktorý tovar za nižšiu, teda výhodnejšiu cenu.
Úrad vlády v materiáloch, ktoré publikoval na svojom webe, vysvetlil, že systém má informovať verejnosť o vývoji cien vybraných tovarov, čo zabezpečí jednoduchšiu orientáciu na trhu. Slovenskí spotrebitelia budú vďaka systému môcť nájsť nielen najlacnejšie potrebné tovary, ale aj cenovú históriu a zľavy. Okrem toho budú mať k dispozícii možnosť vytvoriť si nákupný zoznam. Tento dokument pôvodne zverejnil ešte minulý rok.
Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) však upozornil, že projekt bude drahý ako z hľadiska tvorby, tak aj z hľadiska prevádzky. Okrem toho bude pre zapojené firmy predstavovať dodatočnú byrokraciu, ktorú sa s vysokou pravdepodobnosťou pretaví do konečných cien. To znamená, že štátny web na porovnávanie cien potravín môže zhoršiť problém, s ktorým nám mal pôvodne pomôcť.
S touto teóriou čiastočne nesúhlasí Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá združuje popredné obchodné reťazce. Uviedol, že náklady obchodníkov na zapojenie sa do tohto systému by nemali byť vysoké. Súbežne ale upozornil na iné riziko, a síce riziko zdraženia nesledovaných položiek. Vychádza zo situácie, ktorá sa odohrala v Grécku – zatiaľ čo ceny sledovaných jogurtov klesali, ceny nesledovaných jogurtov rástli.
Žiaľ, tým zoznam hrozieb nekončí. Vlachynský taktiež upozornil na scenár, v ktorom kupujúci s ohľadom na ceny začnú preferovať zahraničné výrobky pre domácimi, ktoré často bývajú citeľne drahšie. Tieto obavy vyjadrila aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.

Varovala, že ak bude jediným porovnávacím kritériom cena, teda ak web nebude zohľadňovať iné dôležité faktory, ako napríklad kvalitu či krajinu pôvodu, spotrebitelia môžu viac nakupovať lacnejšie, no menej zdravé potraviny, čo môže mať negatívny dopad na ich zdravie, a tým pádom aj kvalitu života.
Prečítajte si tiež
Na záver ešte jedna zaujímavosť – štát nie je prvým subjektom, ktorý sprístupnil nástroj na porovnávanie cien potravín. Už dávnejšie s ním prišiel súkromník, pričom jeho námaha ho stála skôr námahu, než peniaze. V porovnávači mladého programátora z Nitry sa pritom už teraz nachádza viac ako 2 000 produktov z troch známych obchodných reťazcov.
Programátor priblíži, že na vývoji aplikácie pracoval zhruba deväť mesiacov a minul naň len okolo 200 eur. Vzniká teda na pohľad jednoduchá otázka – ako to, že je štátny systém o toľko drahší?
Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.