Sociálna poisťovňa sa rozhodla objasniť najčastejšie omyly a nepresnosti o dôchodkoch, ktoré sa šíria vo verejnom priestore. Hovorca poisťovne Martin Kontúr vysvetlil kľúčové pravidlá týkajúce sa nároku na dôchodok, jeho výšky, ako aj súbehu práce a poberania rôznych typov dôchodkových dávok. Jeho postrehy zosumarizovali Správy STVR.
Nárok na dôchodok a jeho výpočet
Kontúr vyvrátil rozšírený mýtus, že na starobný dôchodok má nárok každý, aj človek, ktorý nikdy nepracoval. Základnou podmienkou pre vznik nároku na starobný dôchodok je mať aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia, teda odpracovaných rokov. Pri takomto krátkom období poistenia však bude výsledná suma dôchodku veľmi nízka.
Pre nárok na minimálny dôchodok je podmienka ešte prísnejšia – je potrebné získať aspoň 30 rokov tzv. kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, pričom zákon presne definuje, ktoré obdobia sa do tohto súčtu rátajú.
Výška penzie je vždy vysoko individuálna. Závisí od celkovej dĺžky obdobia poistenia (spravidla od roku 1984), výšky hrubých zárobkov, prípadnej účasti v 2. pilieri (ktorá znižuje dôchodok zo Sociálnej poisťovne) a tiež od toho, či osoba pracovala aj po dosiahnutí dôchodkového veku (čo naopak dôchodok zvyšuje).
Predčasný dôchodok: Ako funguje jeho zníženie?
Častým omylom je predstava, že suma predčasného starobného dôchodku sa po dovŕšení dôchodkového veku prepočíta a vráti na pôvodnú úroveň. Martin Kontúr upozorňuje, že percentuálne zníženie za skorší odchod do dôchodku je trvalé.

Po dosiahnutí dôchodkového veku sa mení len názov dávky na „starobný dôchodok“, no jej suma zostáva rovnaká. Výnimka platí len pre prípady, keď si poberateľ predčasného dôchodku našiel prácu a výplata dávky mu bola pozastavená až do dosiahnutia dôchodkového veku. Vtedy sa mu po novom výpočte krátenie za obdobie nepoberania vráti.
Práca popri poberaní dávok
Sociálna poisťovňa tiež vyvracia mýtus, že invalidný dôchodca nesmie pracovať. Ak mu to jeho zdravotný stav dovoľuje, môže pracovať bez akýchkoľvek obmedzení – na type úväzku, počte hodín či výške zárobku nezáleží.
Rovnako môžu bez obmedzenia pracovať aj poberatelia sirotského dôchodku. Kým spĺňajú podmienku nezaopatreného dieťaťa (spravidla študent do 26 rokov), ich nárok na dávku neovplyvní ani práca, ani svadba, rodičovstvo či odsťahovanie sa z domácnosti.
Sociálna poisťovňa vysvetľuje vo veľkom
Kontúr pripomína, že obdobie, počas ktorého je človek evidovaný na úrade práce, sa nezapočítava do dôchodku, keďže štát za nezamestnaných neplatí dôchodkové poistenie. Toto obdobie si však občania môžu doplatiť dobrovoľne. Nakoniec objasnil aj termín výplaty – na rozdiel od mzdy sa dôchodky nevyplácajú pozadu, ale vopred na daný mesiac. Dôchodok za január tak príde dôchodcovi na účet alebo v hotovosti ešte v januári.
Vedeli ste? Dôchodok dostávajú aj nepracujúci
Toto síce Kontúr priamo nespomenul, no spomenuli sme to my v našom nedávnom článku. Slovenský systém dôchodkového poistenia v niektorých prípadoch umožňuje získať nárok na dôchodkovú dávku aj ľuďom, ktorí nikdy neplatili odvody zo svojho príjmu, pretože štát ich platil za nich. Sociálna poisťovňa takto vypláca penzie aj osobám poisteným štátom, no ich výška nemusí byť vôbec vysoká.
Niektoré skupiny obyvateľov sú automaticky zaradené do povinného dôchodkového poistenia, hoci nemajú príjem zo zamestnania či živnosti. Štát za nich odvádza poistné do Sociálnej poisťovne, pretože uznáva ich spoločenský prínos.
Patria sem napríklad rodičia starajúci sa o dieťa do šiestich rokov (alebo do 18 rokov v prípade dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom), opatrovatelia a osobný asistenti vykonávajúci asistenciu aspoň 140 hodín mesačne, poberatelia úrazovej renty, chránení svedkovia či vojaci v dobrovoľnej príprave.

No hoci štát prepláca poistné, výsledný dôchodok týchto osôb nemusí byť vôbec vysoký. Prvý pilier totiž funguje na zásluhovom princípe a výška dôchodku závisí od priemerného osobného mzdového bodu, ktorý sa odvíja od príjmu počas aktívnych rokov, a od počtu odpracovaných rokov.
Ak niekto počas života nepracoval alebo pracoval len veľmi málo, bude mať nízky osobný mzdový bod, čo môže znamenať dôchodok len v desiatkach eur.