Účastníci doplnkového dôchodkového sporenia sa dočkajú významných zmien. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo nové pravidlá, ktoré začnú platiť od začiatku roka 2026. Reforma sa dotkne spôsobu výpočtu predpokladaného veku odchodu do penzie aj kvality informácií poskytovaných sporiteľom.
Nová vyhláška rezortu práce upravuje metodiku stanovenia predpokladaného dôchodkového veku pre účely tretieho piliera. Hoci tento údaj neovplyvňuje nárok na štátny dôchodok, je kľúčový pre plánovanie výšky budúcich dávok z doplnkového sporenia.
Dvojitý systém určovania penzijného veku
Ministerstvo zavádza diferencovaný prístup k určovaniu predpokladaného veku odchodu do penzie. Pre účastníkov mladších ako päťdesiat rokov sa bude aplikovať tabuľkový systém založený na roku narodenia.
Podľa nových tabuliek bude mať napríklad človek narodený v roku 1990 stanovený predpokladaný penzijný vek na úrovni 64 rokov a šesť mesiacov. Pre starší ročník 1980 tabuľky určujú vek približne 64 rokov a osem mesiacov.
Pre sporiteľov starších ako päťdesiat rokov platia odlišné pravidlá. V ich prípade bude predpokladaný vek individuálne kalkulovať Sociálna poisťovňa na základe aktuálnej legislatívy. Do výpočtu sa však nebudú započítavať výhody vyplývajúce z počtu vychovaných detí ani z práce v rizikových profesiách.
Nová metodika teda nebude zohľadňovať faktory, ktoré v skutočnosti znižujú vek odchodu do štátneho dôchodku. Matka s viacerými deťmi tak bude mať v rámci tretieho piliera rovnaký predpokladaný vek ako bezdetná žena rovnakého ročníka narodenia.
Do konca roka 2027 pobeží prechodné obdobie, počas ktorého bude možné využívať súčasné aj nové postupy. Od januára 2028 sa však bude postupovať výhradne podľa novej vyhlášky.
Ľudia budú lepšie informovaní
Reforma prináša aj revolúciu v komunikácii medzi doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami a ich klientmi. Od budúceho roka budú musieť všetky spoločnosti poskytovať tri štandardizované typy dokumentov.
Aktívni sporitelia dostanú výpis účastníka, penzisti budú dostávať výpis poberateľa dávky a všetci klienti získajú informáciu o očakávaných dávkach obsahujúcu prognózu budúceho dôchodku. Dokumenty budú mať jednotný formát a pri elektronickom doručení môžu obsahovať interaktívne prvky s odkazmi na detailné informácie.
Zásadnou inováciou je povinnosť prezentovať tri scenáre vývoja úspor – pesimistický, realistický a optimistický. Kalkulácie budú komplexnejšie ako doteraz. Zohľadnia nielen súčasný stav konta a výšku mesačných príspevkov, ale aj inflačné očakávania, predpokladanú dĺžku života a historický vývoj príspevkov.
Systém dokáže napríklad rozpoznať, ak sporiteľ v minulosti pravidelne zvyšoval svoje príspevky, a premietne tento trend do budúcich projekcií. Spoločnosti budú môcť pripraviť aj alternatívne scenáre pre prípad zmeny investičnej stratégie alebo navýšenia príspevkov.
Čo môžete čakať? Štát chce lepšiu finančnú gramotnosť
Nové opatrenia majú ambíciu zvýšiť finančnú gramotnosť obyvateľstva v oblasti dôchodkového zabezpečenia. Presnejšie a zrozumiteľnejšie informácie by mali motivovať ľudí k aktívnejšiemu prístupu k svojmu sporeniu.
Sporitelia získajú realistickejší obraz o svojej budúcej finančnej situácii v dôchodku. Ak zistia, že ich súčasné sporenie nebude dostatočné, budú mať dostatok času na korekciu – či už zvýšením príspevkov, zmenou investičnej stratégie alebo predĺžením obdobia sporenia.
Jednotná metodika výpočtov a štandardizované výstupy umožnia aj jednoduchšie porovnávanie ponúk jednotlivých doplnkových dôchodkových spoločností. To môže viesť k väčšej konkurencii na trhu a v konečnom dôsledku k lepším podmienkam pre klientov.
Reforma predstavuje najvýznamnejšiu zmenu v treťom pilieri za posledné roky. Jej úspech bude závisieť od schopnosti doplnkových dôchodkových spoločností implementovať nové pravidlá a od ochoty sporiteľov aktívne využívať poskytované informácie pri plánovaní svojej finančnej budúcnosti.