Najnovšie analýzy vojenských operácií na východoeurópskom bojisku poukazujú na výrazné zintenzívnenie ruských útočných aktivít. Podľa údajov získaných prostredníctvom satelitného monitoringu, ktorý využíva technológie pôvodne vyvinuté americkou vesmírnou agentúrou NASA pre sledovanie prírodných katastrof, ruské ozbrojené sily v súčasnosti postupujú rýchlosťou približne 15,8 kilometra štvorcového denne.
Tento ukazovateľ predstavuje najvyššiu hodnotu zaznamenanej expanzie od začiatku minuloročnej jesene a radí sa medzi najvýraznejšie tempa postupu od februára 2022. Strategické ťažisko operácií sa koncentruje na mestá Pokrovsk a Konstantinovka v Doneckej oblasti, ktoré predstavujú kritické uzly pre udržanie obranných línií.
Vojenské spravodajské zdroje naznačujú, že aktuálna kampaň je v ruskej armáde prezentovaná ako rozhodujúca fáza konfliktu. Výpovede zajatých príslušníkov ruských ozbrojených síl poukazujú na interné komunikačné kampane označujúce letnú ofenzívu za finálny úder.
Vojaci sa míňajú najvyšším tempom od začiatku konfliktu
Americké ministerstvo obrany v spolupráci so spravodajskými službami publikovalo odhady celkových ruských personálnych strát, ktoré oscilujú v rozmedzí 900-tisíc až 1,3 milióna príslušníkov ozbrojených síl. Z tohto počtu predstavujú fatálne straty približne 190-tisíc až 350-tisíc osôb.
Šéf americkej diplomacie Marco Rubio v júnovom vyhlásení špecifikoval, že len od začiatku roku 2025 zaznamenali ruské sily približne 80-tisíc fatálnych strát. Mesačné štatistiky naznačujú, že od mája zahynulo približne 31-tisíc ruských vojakov, čo predstavuje jeden z najvyšších mesačných úbytkov od začiatku konfliktu.
Tieto čísla korešpondujú s hodnoteniami nezávislých analytických centier vrátane Centra pre strategické a medzinárodné štúdie a údajmi Severoatlantickej aliancie. Ukrajinské straty, hoci menej detailne zdokumentované, sú podľa dostupných informácií podstatne nižšie, čo zodpovedá tradičnej vojenskej doktríne o výhodách obrancu oproti útočníkovi.
Matematici spochybnili Putina
Detailná analýza súčasného tempa postupu prináša prekvapivé zistenia o dlhodobej udržateľnosti ruskej stratégie. Pri zachovaní aktuálnej rýchlosti obsadzovania územia by kompletná kontrola štyroch anektovaných oblastí – Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej – vyžadovala pokračovanie operácií minimálne do roku 2029.
Extrapolácia údajov na celé územie Ukrajiny prináša ešte dramatickejšie čísla – pri súčasnom tempe by takýto cieľ vyžadoval kontinuálne vojenské operácie po dobu 89 rokov. Analytici z Inštitútu pre štúdium vojny upozorňujú, že udržanie súčasného tempa je vysoko nepravdepodobné vzhľadom na sezónne faktory, logistické obmedzenia a personálne limity.
Jesenné obdobie tradične prináša zhoršenie poveternostných podmienok, ktoré významne komplikujú pohyb ťažkej techniky a zásobovanie. Blato a dažde historicky spomaľovali vojenské operácie v tejto geografickej oblasti počas všetkých troch rokov konfliktu.
Ruská federácia si udržiava výhodu v populačnej základni a prostredníctvom systému finančných stimulov pokračuje v nábore nových rekrútov. Kompenzačné balíky pre dobrovoľníkov dosahujú niekoľkonásobky priemernej mzdy v regiónoch, čo motivuje ekonomicky znevýhodnené skupiny obyvateľstva k vstupu do ozbrojených síl.
Ukrajinská strana naopak čelí pretrvávajúcim výzvam v oblasti ľudských zdrojov pre ozbrojené sily. Americká administratíva pod vedením prezidenta Donalda Trumpa avizovala pokračovanie vo vojenskej podpore, vrátane dodávok obranných systémov.