Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) kritizuje zavedenie cenovej kalkulačky na vybarné druhy potravín. Tvrdí, že štát týmto krokom financuje reklamu pre zahraničné reťazce a nijako nebráni tomu, aby sa potraviny nepredražovali.
Zväzu tiež prekáža, že v kalkulačke absentujú informácie o obchodnej prirážke. Obchodné reťazce si prirážku spravidla prirátajú k nákupnej cene a tým predražia produkt pre konečného spotrebiteľa.
Zväz tvrdí, že Slovensko stráca potravinovú sebestačnosť
Ako uvádza tlačová agentúra SITA na svojom webovom portáli, podľa zväzu Slovensko čoraz viac stráca potravinovú sebestačnosť. Podiel domácich potravín v reťazcoch naďalej klesá a deje sa to už tretí rok po sebe. SZPCC tvrdí, že sa aktuálne blížime k hranici 40 percent. Podčiarkuje to aj prieskum Potravinárskej komory Slovenska, o ktorom sme vás informovali v tomto článku.
Zväz upozornil, že ak štát tento negatívny trend nezastaví, onedlho si Slováci nakúpia domáce potraviny už veľmi ťažko. Na pultoch obchodov budú domáce výrobky tvoriť sotva dve potraviny z piatich.

Kritika štátnej kalkulačky cien
Predseda predstavenstva zväzu Milan Lapšanský pripomenul, že cenová kalkulačka (porovnávač cien potravín) je čistou reklamou pre zahraničné obchodné reťazce. Navyše je táto platforma platená z peňazí daňových poplatníkov.
Podobný názor má aj Únia potravinárov Slovenska a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Aj oni odmietli aktuálne nastavený systém cenovej kalkulačky. Hovoria, že až štyri z piatich potravín nakúpia slovenskí spotrebitelia v zahraničných reťazcoch. Spresnili tiež, že 26 percent disponibilných príjmov Slováci minú práve na potraviny.
Vysoká obchodná prirážka
SZPCC zároveň upozorňuje, že v oblasti pekárskych výrobkov len za prvý štvrťrok stúpol dovoz chleba a pečiva o sedem percent. Ako sme vás informovali v samostatnom článku, zahraničné reťazce doviezli na Slovensko až 5 500 kamiónov chleba a pečiva z Nemecka, Belgicka alebo Poľska.
Lapšanský sa vyjadril, že Slováci v niektorých prípadoch zaplatia reťazcu za základnú potravinu až 8-krát vyššiu obchodnú prirážku ako obyvatelia západnej Európy. „Nepovažujeme za normálne, aby napríklad slovenský pekár predával reťazcu pekársky výrobok za 0,99 eura a slovenský spotrebiteľ si ho z pultu kupoval za 4,19 eura. Kupuje potravinu predraženú o šialených 250 percent. V západnej Európe sú pritom štandardné obchodné prirážky reťazcov na úrovni do 40 percent,“ povedal predseda SZPCC pre portál SITA.

Zväz sa obracia na rezort financií
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov žiada Ministerstvo financií SR, aby podniklo čo najskôr reálne kroky. Tie majú viesť k plošnému zníženiu cien potravín a obmedzeniu neúmerných prirážok reťazcov. Lapšanský tvrdí, že štát má k dispozícii zákon o cenách. Práve ním sa dá zabrániť ochudobňovaniu Slovákov. Spomenul Francúzsko, Grécko, Rumunsko alebo Chorvátsko, ktoré môžu byť pre Slovensko príkladom.