Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) upozornila na rizikové cestovné kancelárie, ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť. Ak si chcete užiť dovolenku bez problémov, zájazdy kupujete len od overených poskytovateľov.
Ako uvádza SOI na svojom webe, spotrebiteľom odporúča, aby zvýšili svoju obozretnosť pri kúpe zájazdov cez internet. Inšpekcia hovorí, že webové stránky s doménou .sk a tie, ktoré používajú slovenský jazyk, automaticky nie sú bezpečné. Často ide o zahraničné cestovky, prípadne o podvodné weby.
SOI upozorňuje na cestovné kancelárie
Inšpekcia hovorí, že v poslednom období narastá počet podvodného predaja zájazdov cez internet. Spoločnosti sa tu často prezentujú ako cestovné kancelárie, avšak ide o subjekty, ktorých predmetom podnikania je niečo iné. Stáva sa tiež, že podvodné weby zneužijú obchodné meno renomovanej cestovky, avšak tieto cestovky vykazujú známky podvodu.
Napríklad nemajú pridelené IČO, respektíve IČO, ktoré uvádzajú na webe, neexistuje. Rovnako platí, že tieto podvodné cestovné kancelárie nemajú zabezpečenú ochranu pre prípad úpadku alebo poskytujú nepravdivé informácie o ochrane pre prípad úpadku, a to tak, že na webe je zverejnený falošný certifikát.
Spotrebitelia prídu o peniaze
Podvodné stránky bývajú zväčša aktívne kratšiu dobu, avšak aj za tento čas dokážu podvodníci od spotrebiteľov vylákať nemalé finančné prostriedky. Vzhľadom na to, že cestovka formálne neexistuje, spotrebitelia sa k svojim peniazom už nedostanú. Preto SOI odporúča, aby spotrebitelia nepodľahli vidine lacnej dovolenky.
„Každá cestovná kancelária je povinná, okrem iného, informovať spotrebiteľa o zabezpečení ochrany pre prípad úpadku cestovnej kancelárie. V prípade, ak ide o sprostredkovanie zájazdu, tak sprostredkujúca cestovná kancelária alebo cestovná agentúra je povinná uviesť, pre ktorú cestovnú kanceláriu zájazd sprostredkúva,“ doplnila inšpekcia.
Čo si treba preveriť?
SOI radí, aby si spotrebitelia pred uzatvorením zmluvy a pred zaplatením preverili niekoľko dôležitých faktov. Napríklad treba preveriť, či je predávajúci zájazdov zapísaný vo verejných registroch Slovenskej republiky (obchodný register alebo živnostenský register). Taktiež sa treba pozrieť na to, čo má tento podnik alebo podnikateľ zapísané v predmete činnosti. Ak nemá v predmete podnikania prevádzkovanie cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry, malo by to u vás vzbudiť podozrenie.
Pozor na predaj zájazdov cez Facebook
Slovenská obchodná inšpekcia upozornila aj na predaj zájazdov cez sociálne siete, najmä Facebook. Niektoré subjekty totižto túto sociálnu sieť zneužívajú na predaj zájazdov, avšak identita predávajúceho nie je známa. Objednávka zájazdu prebieha cez Facebook a predchádza jej komunikácia cez správy, prípadne telefonické hovory.
Predávajúci spravidla žiada peniaze vopred a to bez poskytnutia predzmluvných informácií aj bez zmluvy o zájazde. „Je samozrejmosťou, že aj etablované cestovné kancelárie prezentujú zájazdy na sociálnych sieťach, ide však o formu reklamy svojich produktov, pričom poskytujú informácie o svojich kamenných alebo internetových obchodoch, v ktorých môžu spotrebitelia uzatvoriť zmluvu,“ spresnila SOI.
Podozrivé cestovné kancelárie
SOI upozorňuje, že nedisponuje kontrolnými mechanizmami, ktoré by jej dovoľovali vypátrať skutočného prevádzkovateľa podvodnej stránky. Taktiež nemôže inšpekcia tieto podvodné weby zablokovať a nie je oprávnená vymáhať ani finančné prostriedky. Oklamaným spotrebiteľom odporúča, aby sa v prípade podozrenia zo spáchania trestného činu obrátili na orgány činné v trestnom konaní. Zoznam podozrivých webov, ktoré sa tvária ako cestovné kancelárie, prikladáme nižšie.
- www.oddychuj.sk
- www.hotelbeds.sk
- www.travelsk.sk
- www.travelgo.sk
- www.kmaideme.sk
- www.dovolenka25.sk
- www.letnezajazdy.sk
- www.dovolenkaprimori.sk
- www.tourpack.sk
- www.travelokno.sk
- www.suntours.sk
- www.travelcom.sk
Odporúčania za záver
SOI spotrebiteľom odporúča, ak si nie sú istí, či nakupujú zájazdy z legitímnej webovej stránky, aby si overil zoznam. SOI na svojom webe eviduje cestovné kancelárie, ktoré majú sídlo na Slovensku, a nájdete ich na tomto odkaze. Spotrebiteľ si tu môže preveriť, či cestovná kancelária spĺňa zákonné podmienky na predaj zájazdov a či má zabezpečenú ochranu pre prípad úpadku. Spotrebiteľ tiež môže Slovenskú obchodnú inšpekciu kontaktovať písomne alebo telefonicky a požiadať o informácie, radu alebo názor na predávajúceho.
Toto nie sú jediné novinky týkajúce sa cestovných kancelárií. Nedávno sme vás informovali o úpadku známej a populárnej cestovnej kancelárie HappyTravel.sk. Tá skončila úplne nečakane zo dňa na deň a mnoho klientov, ktorí mali kúpené zájazdy, sa na dovolenku už nedostalo. Úpadok cestovky dal navyše preveriť generálny prokurátor Maroš Žilinka, aby sa vylúčil premyslený podvod. Viac o tejto téme sa dozviete v samostatnom článku.