Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) definitívne rozhodol o zavedení nových pravidiel pre zúčtovanie odchýlok v elektrickej sieti, ktoré začnú platiť od septembra. Napriek rozsiahlej kritike z energetického sektora úrad trvá na tom, že zmena je nevyhnutná na obmedzenie špekulácií na trhu. Výsledkom má byť podľa neho stabilnejšie a v konečnom dôsledku aj nižšie ceny elektriny pre domácnosti a firmy, píše denník Pravda.
Nové pravidlá platia od septembra
Podľa oznámenia úradu sa s účinnosťou od 1. septembra upravia násobky cien elektriny v prevádzkovom poriadku organizátora trhu, spoločnosti OKTE. Konkrétne sa hodnota násobku zmení z 1,5 na 1,1. Hovorca ÚRSO Radoslav Igaz uviedol, že toto rozhodnutie je výsledkom série konzultácií so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS) a spoločnosťou OKTE.
Regulátor týmto krokom podľa vlastných slov sleduje cieľ ukončiť stav, kedy bola odchýlka pre niektorých obchodníkov výhodným biznisom. Nové pravidlá majú motivovať všetkých účastníkov trhu k zodpovednejšiemu plánovaniu svojej výroby a spotreby.
Stabilizácia a nižšie ceny elektriny
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík zdôraznil, že úprava bola navrhnutá tak, aby nemala negatívny vplyv na tých účastníkov trhu, ktorí vytvárajú pre Slovensko pridanú hodnotu. Naopak, má v maximálnej miere obmedziť špekulatívne správanie nezodpovedných hráčov, ktorých konanie podľa neho ohrozuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku elektrizačnej sústavy.

Podľa Igaza tento krok prispeje k spravodlivejšiemu správaniu na trhu a v konečnom dôsledku prinesie stabilnejšie ceny elektriny pre podniky aj domácnosti. Holjenčík dodal, že úrad už teraz analyzuje ďalšie možnosti úprav vo výpočte odchýlky s cieľom optimalizovať náklady a znížiť cenu elektriny pre všetkých odberateľov v novom regulačnom období.
Bude výsledný efekt opačný?
Sú tu však aj kritici, ktorí upozorňujú na tú temnejšiu stránku chystanej úpravy. Podľa priemyselných a zamestnávateľských zväzov, ako sú Klub 500, RÚZ či Združenie dodávateľov energií, ide o akýsi kolektívny trest. Tvrdia, že ÚRSO nerozlišuje medzi špekulantmi a zodpovednými firmami, ktoré svojou flexibilitou pomáhajú sieti. Obávajú sa, že zrušenie odmien zničí akúkoľvek motiváciu správať sa flexibilne, čo je v priamom rozpore s politikou EÚ.
Zástupcovia biznisu tiež rázne odmietajú tvrdenie regulátora o zlacňovaní. Upozorňujú, že nové pravidlá na nich uvalia miliónové náklady navyše, ktoré nebudú schopní absorbovať. Nevyhnutne ich tak budú musieť premietnuť do svojich cien.
Pre spotrebiteľa to podľa nich znamená paradoxnú situáciu – aj keby jeho faktúra za elektrinu mierne klesla, výrazne si priplatí za tovary a služby v obchodoch, keďže výrobné podniky si zvýšené náklady na energie premietnu do cien svojich produktov.
Predsedníčka Združenia dodávateľov energií Jana Ambrošová a prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga varujú, že tento krok vážne ohrozí konkurencieschopnosť slovenských firiem na európskom trhu a je absurdné trestať firmy za to, že poskytujú sieti pomocnú službu.