Odborníci upozorňujú, že každý siedmy pacient, ktorý bol operovaný na Slovensku, dostane v nemocnici infekciu. Infekcie spôsobujú nielen zdravotné komplikácie, ale aj predlžujú čas, ktorý je nutné stráviť v nemocničnom zariadení. Zvyšujú sa tým náklady na zdravotnú starostlivosť.
Ako spresnili odborníci, najčastejším typom nemocničných infekcií sú infekcie v mieste chirurgických rán. Považujú to za vážny problém, ktorému by sa dalo predchádzať. Na tlačovej konferencii zároveň predstavili opatrenia, ktoré by mali riziko infekcií minimalizovať. Téme sa venoval portál Teraz.sk.
Infekcie po operácii
Ako sme načrtli vyššie, nemocničné štatistiky nie sú príliš pozitívne. Naznačujú, že každý siedmy hospitalizovaný pacient na Slovensku sa počas pobytu v nemocnici stretne s infekciou. Odborníci vnímajú za problémové nesprávne dodržiavanie hygienických postupov, či nesystémové a často chaotické používanie antiseptík a oplachových roztokov. Práve toto je kľúčové, aby sa do rany infekcia nedostala. Dodali tiež, že slovenským nemocniciam chýba jednotný a odborne podložený prístup. Jaroslava Sokolová, ktorá pôsobí ako vedúca výskumného centra mikrobiológie a prevencie infekcií Trnavskej univerzity a zároveň ako nemocničná hygienička Fakultnej nemocnice Trnava, spresnila, že 60 percentám infekcií by sa dalo predísť.
Ako uvádza TV Markíza v rámci svojho spravodajského portálu tvnoviny.sk, najväčšie riziko hrozí pri brušných a urologických operáciách. Najmenšie zas pri ortopedických zákrokoch. V roku 2023 sa infekcia vyskytla u takmer 19-tisíc pacientov. Ohrození sú najmä seniori, deti a pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Nemocnice ale hovoria, že často im chýba personál, ktorý by sa prevencii cielene venoval. Ako povedali odborníci, prevencia proti infekcii má viacero krokov. Prvým je príprava pacienta na operáciu a splnenie existujúcich štandardov. Dôležité sú tiež sterilné inštrumenty, oblečenie, príprava operačného poľa, správne vedenie operácie a taktiež pooperačná starostlivosť o ranu. Vplyv na to, či sa u pacienta objaví infekcia má tiež prostredie, v akom sa pacient po operácii nachádza.
Vyššie náklady na hospitalizáciu
Infekcia v mieste rany znamená pre pacienta zbytočné komplikácie a spravidla sa mu predĺži aj čas, ktorý musí stráviť v nemocnici. To v konečnom dôsledku znamená, že sa výrazne zvyšujú finančné náklady na hospitalizáciu. Riaditeľka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok Katarína Danková pre tvnoviny.sk povedala, že priemerné náklady môžu stúpnuť aj na 600 eur. Dodala, že ak by pacient infekciu nedostal, tieto financie by mohli byť použité oveľa efektívnejším spôsobom.
Lekári hovoria, že základom prevencie je správna a dostatočná hygiena rúk. No stačí, že jeden člen personálnu nedodržiava tieto hygienické zásady a už môže dojsť k šíreniu infekcie. Mnohé nemocnice majú navyše staré operačné sály a ako sme už spomenuli v článku, majú aj nedostatok personálu, ktorý by sa o pacientov po operácii staral v súlade so štandardmi.