Ide okolo vás zaujímavé auto a vy si ho odfotíte alebo natočíte na video. Celkom bežná a nevinná činnosť, ktorá sa však môže skončiť pokazeným smartfónom. Ako upozornil portál The Sun, známy výrobca automobilov upozornil používateľov, aby kamerou na mobile nemierili priamo na jednu časť vozidla. Inak hrozí, že táto kamera zostane nefunkčná.
Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Moderné technológie extrémne pokročili a výnimkou nie sú ani autá. Tie, ktoré používajú LiDAR na detekciu objektov v okolí alebo odhad vzdialenosti od iných vozidiel, sú pre smartfóny za istých okolností nebezpečné.
Tieto autá nefotografujte
Snímač LiDAR používajú špičkové vozidlá. Ide najmä o tie, ktoré ponúkajú automatizovanú jazdu, prípadne majú špecifické bezpečnostné prvky. Nie sú však bezpečné pre snímač fotoaparátu vášho smartfónu. Ukážkou je virálne video, ktoré sa objavilo na diskusnom fóre Reddit. Jeden z používateľov ukazuje, ako systém LiDAR vozidla Volvo EX90 zničil smartfón, ktorým si ho natáčal. Na obrazovke mobilu sa začínajú objavovať farebné bodky, pretože LiDAR vysiela vlny, ktoré snímaču škodia. Ako píše The Sun, ide o fyzické a trvalé poškodenie snímača fotoaparátu, ktoré sa dá vyriešiť len opravou v servise. Táto oprava, samozrejme, nebude lacná.
Ako funguje LiDAR?
Senzory systému LiDAR vysielajú do okolia neustály prúd infračervených laserových lúčov. Počítač v automobile ich používa na 3D rekonštrukciu jeho okolia, aby vyhodnotil, aké objekty sa nachádzajú v blízkosti vozidla. Pri autonómnej jazde ide o jednu z kľúčových funkcií. Hoci ľudia tieto laserové lúče nevidia, senzory kamery sú na ne veľmi citlivé. Pozor by ste si preto mali dať, ak sa chystáte odfotiť alebo natočiť auto, ktoré má na streche LiDAR. Ak je fotoaparát smartfónu príliš blízko k tomuto senzoru, hrozí riziko poškodenia kamery v dôsledku vypálenia senzoru.
Ako sa vyhnúť problémom?
Ak vás predsa len láka odfotografovať si auto s LiDAROM, používateľ z Redditu má jedu radu. Auto odfotografujte použitím širokouhlého objektívu. Video ukazuje, že k poškodeniu senzoru fotoaparátu dochádza len vtedy, keď sa používa režim teleobjektívu. Fotoaparát nevykázal žiadne poškodenie pri režime širokouhlého objektívu, a preto je tento režim bezpečnejší. Automobilka Volvo už skôr vydala upozornenie a varovala spotrebiteľov pred možným vplyvom systémov LiDAR. Volvo na svojej oficiálnej webovej stránke píše: „Nemierte fotoaparátom priamo na LiDAR.“ Ako sme naznačili, systém LiDAR je vybavený laserom a využíva infračervené svetelné vlny, ktoré môžu poškodiť určité zariadenia s kamerou. Netýka sa to teda iba smartfónov. Treba dodať, že lúče systému LiDAR sú prísne regulované a pre ľudí by nemali byť škodlivé.