Čínska štátna energetická spoločnosť CNOOC oznámila významný objav veľkého ropného poľa v Juhočínskom mori, približne 170 kilometrov od hospodársky silného mesta Šen-čen v provincii Kuang-tung. Ložisko označené ako Chuej-čou 19-6 disponuje podľa predbežných odhadov zásobami ropy presahujúcimi 100 miliónov ton. Táto obrovská zásoba by teoreticky pokryla celkovú ročnú spotrebu Slovenska na viac ako dve desaťročia.
Prvé testovacie vrty, ktoré boli realizované približne v stometrovej hĺbke pod hladinou mora, ukázali sľubné výsledky. Produkcia z jedného vrtu dosiahla približne 413 barelov surovej ropy a viac než 68-tisíc kubických metrov zemného plynu denne. Tieto čísla naznačujú veľký potenciál lokality pre budúcu ťažbu.
Tento objav je pre Čínu strategicky významný, pretože krajina sa už roky snaží znižovať závislosť od dovážaných energetických surovín. Rozšírenie vlastných zásob ropy a zemného plynu môže výrazne posilniť energetickú bezpečnosť krajiny a prispieť k stabilizácii cien energií na domácom trhu.
Neprehliadnite

Náročná ťažba v hĺbke oceánu si vyžiada veľké investície
Ložisko Chuej-čou 19-6 sa nachádza v hlbokomorských vodách, kde sú podmienky na ťažbu mimoriadne náročné. Pri práci v takýchto lokalitách je potrebné zvládať komplikované technologické procesy, vysoké tlaky a veľké hĺbky vrtov. Náročnosť projektu tak znamená, že jeho komerčné využitie si bude vyžadovať značné investície do moderných ťažobných technológií.
Čína však v posledných rokoch masívne investuje do technológií a výskumu v oblasti hlbinného vŕtania a ťažby. Vďaka tomu má krajina k dispozícii potrebnú infraštruktúru a odborné kapacity, aby takéto náročné projekty mohla realizovať. Analytici predpokladajú, že v prípade úspešného spustenia komerčnej ťažby by mohlo ložisko zásadne prispieť k energetickej nezávislosti Číny.
Experti však zdôrazňujú, že cesta od objavu po reálnu ťažbu môže trvať niekoľko rokov, počas ktorých bude nutné riešiť nielen technické, ale aj environmentálne otázky súvisiace s ťažbou v citlivom morskom ekosystéme.
Objav ropy môže ovplyvniť geopolitické napätie
Hoci nové ropné pole leží vo výlučnej ekonomickej zóne Číny, mimo území Juhočínskeho mora, ktoré sú predmetom dlhoročných medzinárodných sporov, jeho objavenie môže nepriamo ovplyvniť geopolitickú situáciu v celom regióne.
Čína si totiž dlhodobo nárokuje takmer celé Juhočínske more, čo pravidelne spôsobuje diplomatické konflikty s okolitými štátmi ako sú Vietnam, Filipíny, Malajzia či Brunej. Aj keď samotné ložisko Chuej-čou 19-6 nie je predmetom medzinárodných sporov, jeho úspešné využitie by mohlo posilniť ambície Pekingu v oblasti ďalších energetických projektov v blízkom okolí.
Geopolitickí analytici varujú, že zvýšená energetická nezávislosť môže povzbudiť Čínu k intenzívnejším ekonomickým aktivitám aj v citlivých oblastiach. Krajina by mohla byť motivovaná k ďalším prieskumným prácam, čo by mohlo nepriamo stupňovať napätie s okolitými štátmi.
V najbližších rokoch preto odborníci očakávajú, že tento nový energetický objav môže mať širšie politické dôsledky. Kľúčové bude sledovať, ako Čína túto situáciu využije a či sa objavené ložisko stane nielen ekonomickým prínosom, ale aj faktorom ovplyvňujúcim medzinárodné vzťahy v Juhočínskom mori.