Odvrátená strana Mesiaca

Čaká nás najdlhšie zatmenie Mesiaca za posledných 580 rokov: Takto ho môžete sledovať!

Celestiálny úkaz bude možné sledovať aj prostredníctvom živého prenosu, ktorý sa spustí zajtra o 8:00 nášho času.

V najbližších 24 hodinách nás čaká skutočne špeciálna udalosť. Zem sa už zajtra postaví medzi Slnko a Mesiac, čo povedie k takmer kompletnému zatmeniu našej prirodzenej družice. A nielenže bude takmer kompletné, bude aj najdlhšie za posledných 580 rokov.

Ako sme vás informovali v samostatnom článku, Zem by mala prekryť až 97 % slnečného svitu. Mesiac sa tak sfarbí do tmavých červených odtieňov. Zatmenie by malo trvať až 3 hodiny, 28 minút a 23 sekúnd. Smutnou správou je, že na Slovensku si ho veľmi neužijeme. V prepočte na náš čas sa totiž začne približne o 7 ráno, teda až po východe slnka.

Nie všetko je však stratené. Celestiálny úkaz totiž bude možné sledovať aj prostredníctvom živého prenosu, ktorý sa spustí zajtra o 8:00 nášho času, upozorňuje publikácia BGR. Ak by ste si teda chceli pri rannej káve pozrieť niečo skutočne jedinečné a nevídané, máte už minimálne jeden skvelý tip.

TIP REDAKCIE
O2 rozširuje ponuku dvoch zariadení za cenu jedného

Podľa Holcomb Observatory bude celé zatmenie Mesiaca trvať 6 hodín a 1 minútu (od 7:02 do 13:03). Vyššie spomínaný údaj (3 hodiny a 28 minút), reprezentuje časový úsek, počas ktorého bude Mesiac v takmer kompletnom zákryte.

Mapu viditeľnosti zatmenia a aj presné časy jeho trvania môžete nájsť na stránke timeanddate.com.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať