TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Slovákom príde odmena až 800 €. Štát ju vyplatí skôr, než sa čakalo (čo treba vedieť)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Slovákom príde odmena až 800 €. Štát ju vyplatí skôr, než sa čakalo (čo treba vedieť)

Státisíce Slovákov si po finančnej stránke prilepšia. Bude im totiž vyplatená odmena vo výške 800 eur, a to priamo od štátu.

22. mája 2025 16:12
Roman Drexler
22. mája 2025
Zdieľať
3 min
Zdieľať
V skratke
  • Odmenu dostanú zamestnanci štátnej a verejnej správy, vrátane vojakov, policajtov, hasičov a pracovníkov SIS, NBÚ či finančnej správy
  • Peniaze budú uvoľnené z centrálneho rozpočtu, pričom podmienky výplaty spresní spoločné usmernenie Úradu vlády a rezortu financií
  • Aj bez podpísanej kolektívnej zmluvy sa vláda rozhodla vyplatiť odmenu už za mesiac máj 2025 ako záväzok voči zamestnancom

Zamestnanci štátnej a verejnej správy, ktorí sú odmeňovaní na základe príslušných zákonov o štátnej službe a práci vo verejnom záujme, majú v tomto roku nárok na štedrú jednorazovú odmenu – 800 eur. Doposiaľ však chýbali viaceré kľúčové informácie, ako napríklad termín, kedy bude odmena vyplatená, ako to, odkiaľ štát zoberie potrebné finančné prostriedky.

Teraz je už scenár iný. Ako píšu Správy STVR, vláda na svojom zasadnutí 21. mája 2025 odobrila financovanie tohto výdavku z kapitoly Všeobecná pokladničná správa. Ide o súčasť dohody, ktorá vyplynula z procesu vyššieho stupňa kolektívneho vyjednávania medzi štátom a zástupcami zamestnancov v štátnej a verejnej službe.

Aj keď k samotnému podpisu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa zatiaľ nedošlo, vláda sa rozhodla postupovať tak, aby boli prostriedky na výplatu odmien uvoľnené už za mesiac máj.

Peňaženka, peniaze, euro, bankovky, DPH, odmena
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Z pohľadu štátu ide o gesto, ktoré má zabezpečiť kontinuitu v odmeňovaní a zároveň ukázať záujem o plnenie záväzkov voči zamestnancom, ktorí dlhodobo pôsobia vo verejných inštitúciách a plnia úlohy v prospech štátu a spoločnosti.

Komu odmena „cinkne“ na účet?

Odmena vo výške 800 eur sa týka širokého spektra zamestnancov. V prvom rade ide o osoby zamestnané podľa zákona o štátnej službe, teda štátnych úradníkov a pracovníkov v štátnych organizáciách.

Rovnako sa však opatrenie vzťahuje aj na tých, ktorí pracujú v rámci verejného záujmu, pričom ich zamestnávatelia sa riadia zákonom o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Táto legislatíva sa týka napríklad školských, kultúrnych či sociálnych pracovníkov.

Do zoznamu oprávnených skupín patria aj príslušníci ozbrojených a bezpečnostných zložiek. Konkrétne ide o profesionálnych vojakov, policajtov, zamestnancov Slovenskej informačnej služby (SIS), pracovníkov Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, členov finančnej správy a hasičov.

Peniaze, euro, mince, bankovky, odvody, daň
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Presné podmienky, za ktorých budú peniaze jednotlivým zamestnávateľom a organizáciám pridelené, ako aj samotný mechanizmus distribúcie financií, budú detailne určené v osobitnom usmernení. Na jeho vypracovaní budú spolupracovať Úrad vlády SR a Ministerstvo financií SR.

Neprehliadnite

Pozor, WhatsApp
Slovákom začali ponúkať prácu cez WhatsApp: O čo ide a dá sa naozaj zarobiť?
Pozor, automobilka, automobil, povinné zmluvné poistenie
Vodiči, POZOR: Štát chystá tvrdý zákon. Ak nesplníte TÚTO podmienku, auto vám vyradí z evidencie
MIMORIADNE: Dodávky ropy na Slovensko stopli útoky, zásoby vystačia presne na 90 dní – čo bude potom?

Usmernenie bude slúžiť ako záväzný dokument, podľa ktorého sa budú prideľovať prostriedky z Všeobecnej pokladničnej správy jednotlivým rozpočtovým a príspevkovým organizáciám.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Peniaze, euro, bankovky, mince, banky, štát Štát sa pochválil: Kasa je v lepšom stave, než v akom ju prevzal R. Fico. Hovorí o ďalších opatreniach (čo nás čaká)
Ďalší článok Apple iPhone 16e Kradnuté iPhony z Európy a USA končia v jednej a tej istej budove. Vieme, kde ju nájdete

Najčítanejšie

Začala platiť NOVÁ daň: Ľudia budú platiť za KAŽDÝ kilometer, je jedno či majú benzín alebo elektromobil
21. augusta 2025
Elektromobil, elektromobily
Elektromobily narazili na kritický problém. Na toto EÚ vôbec nepomyslela
22. augusta 2025
Aktuálna správa
MIMORIADNE: Potvrdili HROMADNÝ útok. Ľudom odkazujú, aby boli pripravení na najhoršie (čo sa deje)
22. augusta 2025
Tankovanie, benzín, nafta, ceny benzínu
Vodiči, POZOR: Čerpacie stanice budú prepisovať ceny. Pred drahým tankovaním niet úniku
22. augusta 2025

Najnovšie články

  • Stalo sa to, čo mnohí vodiči nechceli: Čerpacia stanica prestala predávať benzín a naftu, obslúži len elektromobily
  • Vodiči, POZOR: Tieto motory vás môžu pripraviť o tisíce eur. Ktorým sa vyhnúť?
  • RECENZIA Samsung Galaxy Z Flip7: Kvalita, výkon aj kompaktnosť. Len keby za lacnejšie
  • Slovákom začali ponúkať prácu cez WhatsApp: O čo ide a dá sa naozaj zarobiť?
  • Slovákov čaká vesmírne divadlo. Mnohí si tento úkaz spájajú s koncom sveta (+ dátum)

Bude sa vám páčiť

lietadlo, štrajky, aktuálne

Je to OFICIÁLNE: Leteckú linku medzi Bratislavou a Košicami bude prevádzkovať Wizz Air, zaplatíte len 20 €

22. augusta 2025
Peniaze, štát, životné minimum, euromince

Skontrolujte si peňaženky: TÁTO 1-centová eurominca má hodnotu SLUŠNÉHO auta!

22. augusta 2025
Peniaze, euro, aktuálne, štát

To, čo sa práve na Slovensku stalo, sme dlho nevideli. Našim peňaženkám svitá na lepšie časy

20. augusta 2025
Kryptomeny, aktuálne, podvod, NBS

MIMORIADNE: Na Slovákov spustili zákernú pascu. Potvrdili devastačné následky

20. augusta 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?