Vedci sa pokúsili vyrobiť elektrinu z dažďa a ich pokus bol úspešný. Ako píše portál ScienceNews, kvapkajúca voda dokázala nepretržite napájať až 12 LED žiaroviek. Výsledky experimentu teda naznačujú, že nový spôsob výroby čistej energie by pokojne mohol napájať vaše domáce svetlá dažďom.
Výroba elektriny pomocou vody nie je novinkou. Vodná energia sa však zvyčajne vyrába tak, že sa pohybujúca voda točí turbínami, ktoré vyrábajú elektrinu. Vedci teraz prišli s novým spôsobom – namiesto veľkých strojov využívajú malú trubičku, do ktorej padá dážď. Keď kvapky narazia na trubicu, vytvoria drobné výboje energie, ktoré sa dajú premeniť na elektrinu.
Elektrina z dažďa
Siowling Soh, inžinier na Národnej univerzite v Singapure, hovorí, že v daždi je veľa energie. A ak vedci dokážu využiť toto obrovské množstvo energie, môže to byť významný posun smerom k udržateľnejšej spoločnosti. Technika, ktorú vyvinul Soh spolu so svojimi kolegami, sa spolieha na separáciu náboja. Ide o proces, pri ktorom sa opačne nabité častice priestorovo rozdelia a vznikne medzi nimi napätie. Ako dopĺňa portál ScienceNews, voda prúdiaca v trubici môže nahromadiť elektrický náboj, niekedy dostatočne veľký na to, aby sa mohol využiť na výrobu energie. Existuje pritom mnoho spôsobov, akými sa voda môže pohybovať. Závisí to od šírky trubice v porovnaní s prúdením. A taktiež od toho, či sa vo vode nachádza aj vzduch.
Toto nie je ojedinelý experiment a predchádzajúce pokusy zistili, že voda pretekajúca vodivou trubicou dokáže rovnako vytvárať separáciu náboja. Neišlo ale o efektívny spôsob, a preto sa Soh rozhodol, že celý proces vylepší. Namiesto nepretržitého prúdenia vody použil v experimente kvapky podobné dažďu, ktoré jeho tím kvapkal do trubice so šírkou dva milimetre. Vo vnútri trubice medzi sebou prúdili kvapky vody so vzduchovými vreckami, čím vytvárali pohybový vzorec nazývaný zátkový tok. Zátkové toky spúšťajú väčšie množstvo separácie náboja ako nepretržité toky, čo vedie k približne 100-tisíckrát väčšej energii.
Ako by to fungovalo v praxi?
Po prejdení celej dĺžky trubice každá nabitá kvapka dopadla do nerezového pohára. Káble pripojené k trubici a poháru umožnili nahromadenému náboju v každom z nich napájať obvody, čím vytvorili elektrický prúd. Zátka prúdenia zo štyroch 32 centimetrov dlhých trubíc počas 20 sekúnd vyprodukovala dostatok elektriny na nepretržité napájanie 12 LED žiaroviek. Soh si myslí, že jeho objav by mohol byť užitočný v daždivých oblastiach, vrátane tropických krajín ako je Singapur.
Svoj experiment chce posunúť ešte ďalej. Hovorí, že táto metóda by sa dala zdokonaliť, aby fungovala v praxi a v reálnych podmienkach (nielen v tých laboratórnych). Metóda by sa dala rozšíriť inštaláciou trubíc na zachytávanie dažďovej vody na strechách alebo vedľa vodných zdrojov, ktoré vytvárajú prúdy vody (napríklad vodopády).