Čínske e-shopy typu Shein alebo Temu sú mimoriadne populárne aj medzi Slovákmi. Výhodou týchto online obchodov je fakt, že tu nájdete rôzne druhy tovarov a mnohokrát za veľmi nízke ceny. Nechýba oblečenie, doplnky do domácnosti, bižutéria, kozmetika, hračky a ďalšie tovary. Čo čaká nákupy z čínskych online obchodov?
Slovákom neprekáža, že na tovar musia čakať dlhšie, pretože toto malé nepohodlie sa vyváži nízkou cenou. Teraz sa však nákupy z čínskych obchodov môžu predražiť a zrejme už nebudú také výhodné, ako boli kedysi. Dôvodom je návrh Európskej únie.
Nákupy z čínskych obchodov budú drahšie
Európska únia (EÚ) už dlhšie bojuje proti čínskym e-shopom ako je Temu, Shein a ďalším podobným. EÚ vadí, ako čínske e-shopy nakladajú s údajmi európskych používateľov, ale problém nie je len tu. Odborníci už viackrát poukazovali na nekvalitný alebo nebezpečný tovar, ktorý sa môže dostať do rúk našich spotrebiteľov. Navyše, extrémne lacné čínsky e-shopy sú konkurenciou pre miestne obchody. Aj preto EÚ zvažuje zavedenie nového poplatku, ktorý by mohol čínske online obchody znevýhodniť.
Ako uvádza server Novinky.cz na základe správy z denníka Financial Times (FT), malé zásielky môžu byť zaťažené paušálnym poplatkom. Tento poplatok bude vo výške 2 eurá a EÚ chce takto zaťažiť miliardy malých zásielok z Číny. Výhodné nákupy sa tak môžu predražiť, hoci nie extrémne. S návrhom prišla Európska komisia (EK) a stalo sa tak kvôli nátlaku členských štátov EÚ. Colné orgány sú totižto malými zásielkami z Číny priam zahltené. Podľa štatistík ročne do EÚ dorazí z Číny až 4,6 miliardy položiek.
Symbolický poplatok za zásielky
Denník Financial Times píše, že návrh, ktorý mal možnosť vidieť, neobsahuje konkrétnu výšku poplatku. Doplnil ale, že podľa ľudí, ktorí sú s návrhom oboznámení, by malo ísť o 2 eurá. Časť z vybraných peňazí potom pôjde na pokrytie colných nákladov a ďalšia časť do rozpočtu EÚ. Európska únia by si takýmto jednoduchým spôsobom mohla ročne prilepšiť o miliardy eur. Zásah EÚ proti lacným balíčkom z Číny nie je novinkou. Hovorilo sa o ňom už v minulom roku, avšak doteraz neprišlo k zavedeniu do praxe. E-shopy ako Temu alebo Shein často ťažia z toho, že sa vyhýbajú colným kontrolám EÚ. Platí totižto, že balíčky, ktorých hodnota nepresiahne 150 eur, tejto kontrole nepodliehajú. Šikovne sa tak vyhnú clám a nízkymi cenami môžu konkurovať iným svetovým e-shopom.
Ako uvádza server Novinky.cz, eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič už dávnejšie prisľúbil, že EÚ sa vysporiada s nárastom počtu balíčkov z Číny. Podľa jeho slov to vedie k nárastu nebezpečného a nevyhovujúceho tovaru, ktorý sa dováža na územie EÚ. Zároveň sa sťažujú aj maloobchodníci v EÚ, ktorí cenami nedokážu konkurovať gigantickým čínskym online platformám. Maloobchodníci podotkli, že tovar za extrémne nízke ceny podkopáva konkurenčné prostredie a podľa nich ide o nekalú súťaž na trhu.