Android čelí ďalšej kybernetickej hrozbe. V obchode Google Play sa objavili aplikácie, ktoré vám do smartfónu nainštalujú škodlivý softvér. Ako uvádza portál Phone Arena, tieto nebezpečné aplikácie majú mesačne až 2,5 milióna stiahnutí. Infikovaných je tak zrejme veľa zariadení po celom svete.
Najnovšia hrozba, ktorá sa týka zariadení s Androidom, sa nazýva Kaleidoscope. Táto technika záškodníkov využíva podvodné reklamy, ktoré vkladá do legitímnych aplikácií v obchode Googe Play. Vírus skrytý v reklame potom napáda milióny smartfónov a spomaľuje ich chod.
Kaleidoscope je nová hrozba pre Android
Obchod Google Play ponúka viac ako 3,5 milión aplikácií, no ako sme naznačili, občas sa sem dostanú aj tie, ktoré sú potenciálne nebezpečné. A hoci Google aplikácie pred nasadením do obchodu kontroluje, šikovní podvodníci vždy nájdu trik, ako sa sem dostať. Novým trendom medzi kybernetickými podvodníkmi je útok s názvom Kaleidoscope. Podľa spoločnosti IAS Threat Labs sa obeťou mesačne stane až 2,5 milióna zariadení. Najhoršie je na tom India, kde bolo odhalených 20 percent takýchto prípadov. Špecifický útok Kaleidoscope sa ale objavili aj v Brazílii, Indonézii alebo na Filipínach.
Zákernosťou podvodu je to, že samotné aplikácie, ktoré si používateľ stiahne, nie sú škodlivé. Problémom sú reklamy, ktoré sú do týchto aplikácií vložené. Tie často vedú na stránky, kde si používateľ môže stiahnuť škodlivý obsah. Kaleidoscope funguje úplne jednoducho, no o to ťažšie je odhaliť ho. Problém nastáva, ak používateľ klikne na reklamu, ktorá ho presmeruje na falošný web a tu si potom stiahne škodlivú aplikáciu.
Čo táto hrozba robí na zariadení?
Nainštalovanie škodlivej aplikácie spôsobí, že váš Android bude pomalší. Navyše sa vám začnú zobrazovať nepríjemné a otravné reklamy, ktoré sú mnohokrát cez celú obrazovku. Tieto škodlivé reklamy sa spúšťajú samovoľne a bez ohľadu na to, čo práve na mobile robíte. Vďaka reklamám môžu kybernetickí zločinci zarobiť nemalé peniaze a inkasovať státisíce dolárov na nič netušiacich používateľoch. Kaleidoscope nekradne dáta, ale ako sme podotkli, môže vám smartfón spomaliť a prispieť k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie.
Zoznam škodlivých aplikácií
Ak sa chcete vyhnúť podvodu typu Kaleidoscope, rada je jednoduchá. Sťahujete len aplikácie z oficiálneho obchodu Google Play a neklikajte na reklamy, ktoré vidíte v aplikáciách. Aplikácie, ktoré sú napadnuté týmto novým typom podvodu, sa môžu neustále meniť, no aktuálny zoznam nájdete nižšie. Týmto sa rozhodne vyhnite.
- chemistry.chemistry.chemistry
- com.carromboard.friends.game
- com.citiesquiz.nearme.gamecenter
- com.herocraft.game.birdsonwire.freemium
- com.herocraft.game.dragon_and_dracula.free
- com.herocraft.game.free.mig29
- com.herocraft.game.freemium.catchthecandy
- com.herocraft.game.lite.st_ussr_usa
- com.herocraft.game.raceillegal
- com.herocraft.game.treasuresofthedeep
- com.herocraft.game.yumsters.free
- com.JDM4iKGames.Daily86
- com.onetouch.connect
- com.pro.drag.racing.burnout
- com.secondgames.dream.football.soccer.league
- com.shake.luxury.prado.car.parking.simulator
- com.tedrasoft.enigmas
- com.tuneonn.bhoot
- com.tuneonn.lovehindi
- com.tutu.robotwarrior
- com.zddapps.beautytips
- com.zddapps.totke
- com.zombiehunter.offline.games.fps.shooter
- constitution.indian.constitution
- environment.ecology.environment
- formula.math.formulas
- indian.geography.geography
- physics.physics.physics
- com.temperament.nearme.gamecenter
- math.Mathematics.exam.math
- english.idioms.english.phrases
- history.indian.history.hindi
- com.businessquo.nearme.gamecenter
- connect.dots
- english.preposition.english.preposition
- english.conversation.english.conversation
- science.ncert.science
- com.herocraft.game.free.medieval biology.biology.biology
- com.herocraft.game.ww2