TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Šialená teória: Samsung vraj dodá Galaxy S25 nie s dvomi, ale až tromi rôznymi čipmi!
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Šialená teória: Samsung vraj dodá Galaxy S25 nie s dvomi, ale až tromi rôznymi čipmi!

Samsung údajne rozmýšľa nad zavedením priam šialenej stratégie pre nadchádzajúce vlajkové smartfóny Galaxy S25.

Posledná aktualizácia: 27. júna 2024 10:51
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 27. júna 2024
Zdieľať
5 min
Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra | Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)
Zdieľať
V skratke
  • Samsung vraj rozmýšľa nad novou stratégiou
  • Dotknúť by sa mala vlajkových modelov Galaxy S
  • Novinky chce deliť nie na dva, ale rovno na tri čipy

Hoci máme ešte len koniec júna, informátori už vo veľkom polemizujú nad nadchádzajúcim radom vlajkových smartfónov, ktoré Samsung predstaví pravdepodobne v januári budúceho roku. Samozrejme, hovoríme o sérii Galaxy S25. Nateraz sa v súvislosti s ňou diskutuje najmä o tom, aký čip alebo aké čipy ju poženú. A po novom sa v tejto súvislosti začala šíriť ďalšia, tentokrát priam šialená predikcia. Upozornil na ňu server SamMobile.

Pohľad do histórie

Samsung dlhodobo dodáva svoje vlajkové modely Galaxy S v dvoch variantoch odlišujúcich sa procesormi a cieľovým trhom. Po minulé roky platilo, že modely zariadení určené pre Európu a niekoľko ďalších trhov poháňal vlastný čip Samsungu, čiže Exynos. Pre varianty na území Spojených štátov bol určený procesor Snapdragon od spoločnosti Qualcomm.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra | Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

Výrazný odklon od tejto stratégie sme mohli spozorovať začiatkom roka 2023, kedy bola predstavená séria Galaxy S23. Jej modely boli na všetkých trhoch poháňané špičkovým čipom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, presnejšie jeho špeciálne optimalizovanou verziou s vyššou taktovacou frekvenciou.

S príchodom Galaxy S24 sa však situácia vrátila do starých koľají, hoci s miernym rozdielom. Delenie sa po novom týka iba dvoch nižších modelov, čiže Galaxy S24 a Galaxy S24+. Najvyšší Galaxy S24 Ultra (recenzia TU) na všetkých trhoch, teda vrátane Európy, poháňa Snapdragon 8 Gen 3.

Jednoducho to nie je fér

Je to problém? Záleží od uhla pohľadu. Samozrejme, žiadne dva čipy nie sú identické, takže určitých rozdielov medzi európskymi a americkými verziami Galaxy S si možno všimnúť. Treba uznať, že Samsung v rámci svojich čipových technológií učinil zásadný pokrok, no Qualcommu sa stále akosi nedokáže vyrovnať. Exynos je obecne pomalší a menej úsporný ako Snapdragon, i keď je pravda, že kedysi boli tieto rozdiely oveľa väčšie, než aké sú dnes.

Z určitého hľadiska to teda problém je – dve verzie sa predávajú za približne rovnakú cenu, takže by mali ponúkať zhruba rovnaké kapacity. Tak tomu ale nebolo a nie je.

Na druhú stranu, mnohým používateľom pohodlne stačia aj mierne nižšie kapacity, ktoré ponúka Exynos. Nie každý potrebuje mať v ruke smartfón s najvyšším možným výkonom. Väčšina ho totiž ani nedokáže naplno zužitkovať. A treba uznať, že čo sa týka výkonnostnej stránky, Exynos za posledné roky ušiel poriadny kus cesty, takže viacerým iste postačí, a to s prehľadom.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Séria Samsung Galaxy S24 | Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

Šialená stratégia

Pokiaľ ide o sériu Galaxy S25, začala sa šíriť predikcia, ktorá hovorí o priam šialenom scenári. Samsung vraj namiesto toho, aby všetky modely vybavil jedným a tým istým čipom, nanajvýš zvolil doterajší systém delenia, uvedie novinky až s tromi rôznymi čipmi. Jeden variant má dostať Snapdragon 8 Gen 4, druhý Exynos 2500 a tretí zatiaľ bližšie nešpecifikovaný vlajkový procesor od spoločnosti MediaTek.

Prečo by niečo také robil? Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, takáto stratégia by mala svoje výhody. Ak by Samsung do práce na svojich vlajkových smartfónoch zapojil aj MediaTek, zahustila by sa konkurencia, čo by nútilo Qualcomm udržiavať ceny nových vysokovýkonných čipov na primeraných úrovniach. Taktiež, ak by nové generácie Exynosu nezvládali adekvátne konkurovať, Samsung by si ako alternatívu jednoducho vybral toho výrobcu, ktorý dokáže ponúknuť nižšie ceny.

V podstate teda môže ísť len o akúsi poistku, že si modely Galaxy S udržia vlajkový výkon aj v prípade, že dôjde k prerušeniu spolupráce s Qualcommom z dôvodu vysokých cien. Tento scenár je skôr menej pravdepodobný, než viac, no nie je nereálny. Podľa niektorých odborníkov má byť Snapdragon 8 Gen 4 drahší približne o 25 až 30 percent, konkrétne v porovnaní so súčasným Snapdragon 8 Gen 3.

Neprehliadnite

Samsung sa topí v červených číslach: Zisk mu klesol o neuveriteľných 96 %
Samsung má v tomto roku expedovať len 26 miliónov smartfónov Galaxy S21
Odkaz na Windows z Galaxy Note10 funguje aj na iných smartfónoch výrobcu Samsung
Nemáš v PC dostatok miesta? Samsung práve predstavil SSD disk s kapacitou až 4 TB!
Samsung má stretnutie s vedením Applu. Vraj kvôli veľkému obchodu s OLED displejmi

Samsung si ale musí uvedomiť, že hoci je MediaTek veľkým producentom čipom, v rámci vlajkových lodí Galaxy sa zatiaľ nemal možnosť osvedčiť. To predstavuje celkom vážne riziko nečakaného (a nežiadaného) správania, ktoré môže viesť k negatívnym recenziám a publicite. Taktiež stojí za zmienku, že takáto stratégia predstavuje výzvu aj z hľadiska údržby – vývoj aktualizácií firmvéru pre tri rôzne hardvérové konfigurácie by asi dal poriadne zabrať.

Pripomíname však, že nateraz ide len o predpoveď, nie o oficiálne potvrdenú informáciu. Rozhodne teda nie je isté, že Samsung uvedie rad Galaxy S25 s troma rôznymi čipmi. Ešte je príliš skoro na akékoľvek závery.

Google News Pridajte si TECHBYTE.sk ako preferovaný zdroj informácií na Google Pridať
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Xiaomi 17 Ultra
Xiaomi HyperOS 4: Kompletný zoznam zariadení, ktoré dostanú veľkú aktualizáciu (70+ zariadení)
30. apríla 2026
Peniaze, príspevok
Štát sa pomýlil sa vo výpočte výšky príspevkov. Ľudia majú nárok až na tisíce eur
29. apríla 2026
ECB, Euro, EÚ
EÚ chystá povinné obmedzenie. Zablokuje používanie zariadení dvoch výrobcov
29. apríla 2026
Dopravná polícia, pokuta, kompetencie mestskej polície, priestupky, policajné autá
Vodiči, pozor na to, čo vozíte v kufri. Za ktoré predmety hrozí exemplárna pokuta? (čo je zakázané)
29. apríla 2026

Najnovšie články

  • Ľuďom začali miznúť SMS-ky, prichádzajú aj o celé konverzácie a nikto nevie, prečo
  • Meta má zamestnancov nútiť učiť AI to, čo robia. Nakoniec ich má nahradiť
  • Vláda nedodrží sľub: Nasledujúca vláda dostane verejné financie v horšom stave, než sa predpokladalo
  • Jedno heslo pre Facebook, Instagram aj WhatsApp. Meta account zjednotí prihlasovanie (ako bude fungovať)
  • Používate Samsung? Od júla navždy končí aplikácia pre SMS-ky. Nainštalovať si musíte náhradu

Bude sa vám páčiť

Samsung Galaxy S26 Ultra, Privacy Display

Používate Samsung? Od júla navždy končí aplikácia pre SMS-ky. Nainštalovať si musíte náhradu

1. mája 2026
Galaxy S27 Ultra render

Samsung Galaxy S27 Ultra vraj zmení dizajn. Kúpili by ste si ho ak by vyzeral takto?

1. mája 2026
Honor Magic V5

Ani Samsung, ani Apple: Známa, no mnohými podceňovaná značka rastie raketovým tempom

30. apríla 2026
Samsung Jet 95S

Samsung Jet 95S a 85S OFICIÁLNE: Špičkové vysávače, ktoré všetko otravné spravia za vás (výbava + ceny)

29. apríla 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?