Zo smartfónov sa za posledných vyše desať rokov stali zariadenia, bez ktorých moderný človek takmer nedokáže držať krok. Rok 2024 je veľmi dôležitý. Je to rok, kedy sa smartfóny začnú vďaka príchodu AI meniť na nepoznanie. Prvým takýmto telefónom je Samsung Galaxy S24 Ultra. A hoc je to len začiatok, mnoho funkcií je už na tak vysokej úrovni, že ich využijú aj menej technicky zdatní ľudia. Na druhú stranu, stále veľká skupina s AI nemá skúsenosti a nevedia, čo všetko dokáže. To vyrieši čas. AI, či sa nám to páči alebo nie, len začína a jej schopnosti budú len väčšie. Aj bez AI je Galaxy S24 Ultra, našťastie, vynikajúci telefón a horúci kandidát na telefón roku. A to je len január!

Samsung Galaxy S24 Ultra je nádherné zariadenie. Je to výsledok toho, že Samsung nemení dizajn každý rok. Namiesto toho ho každý rok vylepšuje až kým s daným dizajnovým jazykom nedosiahne takmer dokonalý stav. Aj napriek tomu, že vyzerá veľmi podobne ako minuloročný model je naživo, v rukách, úplne iný. Samsung Galaxy S24 Ultra sa predáva za cenu od 1 449 €, no nájsť ho môžete aj lacnejšie. Kliknite SEM pre nájdenie najvýhodnejšej ceny. Predobjednať si ho môžete už teraz, do predaja vstúpi 31. januára 2024.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

Samsung Galaxy S24 Ultra: Dizajn, konštrukcia

Cena: Od 1 274 € (nájsť najnižšiu cenu)

Na prvý pohľad je Samsung Galaxy S24 Ultra veľmi známe zariadenie. Ponúka známy hranatý dizajn s tenučkými rámčekmi a zaoblenými bočnými stranami. Jeho displej sa dokonale zlieva so zvyškom konštrukcie. Aj keď to pri rýchlom prebehnutí očami nevyzerá, Samsung tento rok spravil poriadne zmeny.

Minuloročný Galaxy S23 Ultra mal totiž konštrukciu z mimoriadne odolnej zliatiny hliníka, ktorú nazval „Armor aluminum“. S24 Ultra už takýto hliník nemá. Namiesto toho je jeho šasi vyrobená podobne ako pri iPhone 15 Pro Max z nádherného titánu. Pri 232 gramoch ide stále o relatívne ťažké zariadenie, hoc oproti minuloročnej generácii zhodil 2 gramy. Mne osobne sa ťažšie smartfóny (do určitej miery) páčia, keďže máte pocit, že v ruke držíte kus poctivej elektroniky.

Samsung tiež tvrdí, že kombinácia titánu a novej generácie krycieho skla Gorilla Glass Armor z S24 Ultra robí najodolnejší Galaxy smartfón vôbec. Určite mi odpustíte, keď poviem, že odolnosť som netestoval.

Predsa len, telefóny po recenzii musíme vrátiť späť výrobcovi a ďalší novinár by moje testy s vysokou pravdepodobnosťou neocenil. Jedno ale poviem. V ruke skutočne pôsobí akosi pevnejšie. Či aj odolnejšie, na to si budeme musieť počkať z  nechcených drop testov prvých majiteľov.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra | Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

Samsung Galaxy S24 Ultra: Displej

Stalo sa pravidlom, že v recenziách Galaxy S série pri displejoch opakujem to isté. Často hovorím o tom, že sa Samsung opäť prekonal. Že má opäť najlepší displej spomedzi smartfónov. Veď prečo aj nie. Samsung displeje vyrába nielen sebe, ale aj konkurenčným výrobcom. Dáva teda logiku, že si crème de la crème necháva pre seba.

Tohtoročná Ultra je vybavená nádherným 6,8-palcovým AMOLED 1440p displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Frekvenciu môžete meniť v nastaveniach. Režim frekvencie môžete v nastaveniach „Plynulosť pohybu“ meniť. Adaptívny režim upravuje frekvenciu dynamicky, štandardný režim ju uzamkne na 60 Hz, čím sa predĺži výdrž batérie. Ja vrelo odporúčam nechať nastavenie na adaptívnom režime.

Mám na to dobrý dôvod. Galaxy S24 Ultra je vybavený extrémne výkonným čipom Snapdragon 8 Gen 3 (áno, aj na Slovensku!), ktorý dokáže hry vykresľovať aj pri výrazne vyššom snímkovaní než 60 FPS. Prichádzali by ste o nádherne hladké animácie, ktoré pri 60 Hz nezažijete.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Zvyšok výbavy je štandardný. V displeji sa nachádza snímač odtlačkov prstov, ktorý je už tradične najlepším, najrýchlejším a najbezpečnejším spôsobom ako si ochrániť svoje zariadenie. K dispozícii samozrejme máte aj možnosť odomykania rozpoznaním tváre, no na rozdiel od iPhonov nefunguje tak rýchlo a spoľahlivo. Pri Galaxy smartfónoch, ak je to možné, vždy volím radšej snímač odtlačkov.

Na pravej strane sa nachádzajú tlačidlá ovládania hlasitosti a tlačidlo pre vypnutie a zapnutie zariadenia. Na spodnej strane sa nachádza USB C pre nabíjanie a prenos dát, reproduktor, mikrofón a našťastie aj fantastický S Pen. To z Galaxy S24 Ultra pre pamätníkov robí prakticky nový „Note“.

S Pen je pritom vďaka novým AI funkciám ešte šikovnejší než doteraz. Samozrejme, môžete pomocou neho ovládať telefón, použiť ho ako vzdialenú spúšť, kresliť, písať a všeličo iné. Po novom ho ale môžete použiť aj ako predĺženú ruku pre využitie AI funkcií. Pri niektorých z nich je presnosť dôležitá, S Pen vám s tým hravo pomôže.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Galaxy AI dokáže zosumarizovať dlhý článok v niekoľkých bodoch. Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

Samsung Galaxy S24 Ultra: AI – čo vôbec odkáže?

Časy, kedy sa výrobcovia chválili špecifikáciami, lepším procesorom, objemnejšou pamäťou, väčším počtom megapixelov či jasnejším displejom sú už dávno preč. Presunuli sme sa do éry, kedy hlavnú úlohu posunu vpred zohráva softvér s AI integráciou všade, kam sa pozriete.

Pochopiteľne, sme len na začiatku, preto niektoré funkcie využijete možno raz, dvakrát alebo vôbec. To ale vôbec nevadí, začať niekde musíme a aj napriek tomu je S24 Ultra šikovnejší než akékoľvek iné zariadenie.

Azda najpôsobivejšia funkcia, ktorú sme videli či už na predstavení alebo počas testovania je živý preklad hovoreného slova pri telefonovaní. Ak sa vám stalo, že ste museli zavolať do zahraničia, no druhý človek nevedel po anglicky, už sa nemusíte.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Preklad telefonátov v skutočnom čase

V nastaveniach pod „Pokročilá inteligencia“ si zvolíte „Telefón“ a vyberiete, akým jazykom rozprávate. Na výber, bohužiaľ, zatiaľ nie je slovenčina ani čeština. Vybrať si môžete z týchto jazykov:

 • Angličtina (India, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty)
 • Francúzština
 • Hindčina
 • Japončina
 • Kórejčina
 • Nemčina
 • Portugalčina
 • Poľština
 • Taliančina
 • Thajčina
 • Vietnamčina
 • Čínština
 • Španielčina (Mexiko, Spojené štáty, Španielsko)

Následne vyberiete, akým jazykom rozpráva človek, ktorému budete volať. Na výber sú v tomto prípade rovnaké jazyky. Jazykové balíčky si však musíte stiahnuť v predstihu, živý preklad totiž prebieha priamo na zariadení. Je škoda, že telefón zatiaľ nedokáže rozpoznať jazyky v reálnom čase a využívať jazykové balíčky automaticky. Som si ale istý, že to príde v budúcich verziách.

Píšte v cudzom jazyku

S24 Ultra však nedokáže prekladať len telefonáty, ale aj textové správy. Opäť si musíte stiahnuť jazykové balíčky (platia rovnaké) a môžete začať. Ak niečo napíšete napríklad po anglicky, telefón ich automaticky preloží a príjemcovi odošle už preložený text.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Pri podržaní domovského tlačidla (stred spodnej časti displeja pri gestách) môžete vyhľadať čokoľvek. Stačí, že to zakrúžkujete. Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

Toto nastavenie nájdete na lište, ktorá sa nachádza nad klávesnicou. Úplne vľavo nájdete tri hviezdičky signalizujúce AI („Samsung“ po kórejsky znamená tri hviezdy, pozn. red. – malý, no pekný detail), pod ktorými sa skrývajú dve možnosti. Buď vám AI pomôže vylepšiť štýl písania alebo opraví gramatiku. Práve štýl písania dokáže byť skutočne unikátny, dokáže zmeniť vami zadanú vetu na „Emoji štýl,“ formálny štýl a oveľa viac (pozrite si screenshot). Preklad textu sa zas nachádza presne v strede. Vyberiete, do akého jazyka má správu preložiť a preklad nastane okamžite.

Screenshot 20240126 102919 Slack jpg
Príklad, ako Galaxy S24 Ultra dokáže upraviť štýl vety. Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Sú to malé veci, ktoré môžu pomôcť, najmä v pracovnom svete.

Upravte si spomienky pomocou AI

Druhým perfektným spôsobom, ako sa môžete vyhrať s AI je v aplikácii Galéria. Samsung integroval možnosti úpravy fotiek, ktoré boli doteraz dostupné prevažne na Pixel smartfónoch. Keď upravujete fotky (cez ikonku ceruzky), stlačte ikonku troch hviezdičiek a pomocou S Pen zakrúžkujte, čo chcete premiestniť, zväčšiť alebo odstrániť.

Ultra však dokáže aj bežnejšie úkony, ako napríklad rozmazanie pozadia už po odfotení fotky či vylepšenie kvality záberu. K týmto nastaveniam sa dostanete po ťuknutí na ikonku „i“ priamo v galérii.

Je to super, ak ste odfotili dôležitú fotku, ktorá by si zaslúžila väčšiu pozornosť. Dovolím si ale tvrdiť, že pri drvivej väčšine odfotených záberov nebudete upravovať úplne všetko. A tak to je so všetkými AI funkciami, ktoré máte k dispozícii. Z času na čas si spomeniete, že to viete spraviť lepšie, kvalitnejšie, no nie vždy. AI zatiaľ chýba automatizácia, ktorá je mimoriadne dôležitá, keďže ľudia sú leniví. Je to nemilé konštatovanie, no je to tak.

Je to však veľmi sľubný začiatok a už teraz sa neviem dočkať toho, s čím prídu softvéroví inžinieri v ďalších verziách

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

Samsung Galaxy S24 Ultra: Fotoaparáty

Už Samsung Galaxy S23 Ultra bol (a stále aj je) jeden z najlepších foto mobilov na svete. Galaxy S24 Ultra je s príchodom AI ešte o stupienok vyššie. Mne, ako človeku, ktorý miluje manuálne fotoaparáty, kde všetok rozdiel v kvalite záberov spraví fotograf a nie algoritmus, to príiš nevonia, no bežný človek si na AI funkciách absolútne zgustne. Nie je nič lepšie, ako vytiahnuť telefón, cvaknúť záber do sekundy mať k dispozícii nádhernú fotku, ktorú by ste inak nemali. Pri deťoch, zvieratkách či na rodinných oslavách, kedy vznikajú krásne, smiešne alebo inak dôležité situácie zo sekundu na sekundu, je dôležité mať k dispozícii fotoaparát, na ktorý sa môžete spoľahnúť. A presne taká je foto zostava v S24 Ultra.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung tiež vylepšil kvalitu snímok zaznamenávanú v noci. Funkcia „Nightography“ tak už funguje aj na zoom objektíve, čo je určite veľmi vítaná novinka. Rovnako zaujímavá je aj novinka týkajúca sa spomaleného videa. Tzv. slow motion si totiž môžete doslova vyrobiť z akéhokoľvek videa. Telefón totiž inteligentne dopočítava extra snímky, ktoré potrebuje, a tak dokáže vyrobiť akési umelé slow motion. Na moje prekvapenie to funguje veľmi dobre a spoľahlivo. Stačí, ak pri prehrávaní videa v galérii podržíte prst na displeji vtedy, kedy chcete, aby sa video spomalilo a cez ikonku ceruzky potvrdíte vašu voľbu. Šikovné a zároveň veľmi jednoduché.

Starý dobrý Samsung. 272 megapixelov k vašej dispozícii

Fotoaparáty ale netvorí len softvér. Samsung Galaxy S24 Ultra je nabitý objektívmi a senzormi. Celkovo budete mať k dispozícii až 5 fotoaparátov, a to vrátane 200 Mpx hlavného senzora, 12 Mpx ultraširokouhlého senzora, 50 Mpx päťnásobného zoom senzora a 10 Mpx trojnásobného zoom senzora.

K dispozícii máte aj 12 Mpx selfie fotoaparát, ktorý fotí FAKT nádherné selfie. Ja si selfie nefotím nejak často, no pri S24 Ultra som mal pocit, že akákoľvek fotka vyzerala lepšie, než inokedy.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Veľkým diskusným bodom bol tiež prechod z 10x optického zoomu na 5x optický zoom. To, čo sa na papieri môže zdať ako downgrade je v skutočnosti vítaná zmena. 10x zoom na S23 Ultra vymenil za 5x zoom objektív prekrývajúci 50 Mpx senzor. Faktom je, že väčšina ľudí nepotrebuje 10-násobný optický zoom. Oveľa „využiteľnejšie“ je práve 5-násobné (kvalitné) priblíženie.

5-násobný zoom je tento rok čistejší, detailnejší a krajší. To neznamená, že S23 Ultra nefotila dobre, znamená to len to, že S24 Ultra je o niečo lepšia.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

Samsung Galaxy S24 Ultra: Výkon, výdrž a podpora. Veľa podpory

Samsung Galaxy S24 Ultra poháňa výkonný a úsporný čip Snapdragon 8 Gen 3, ktorý je vo svete procesorov absolútne monštrum. Nielen, že dokáže zdecimovať akúkoľvek hru, aplikáciu či čokoľvek iné, spraví to s gráciou a nežným prístupom k batérii.

Samsung hovoril, že S24 Ultra podporuje technológiu ray tracing, ktorá v reálnom čase vypočítava odlesky a hry vďaka nej vyzerajú graficky prepracovanejšie a realistickejšie. Ray tracing má fungovať v hrách Diablo Immortal, Racing Master, Arena Breakout a Night Crows. Popravde, veľké rozdiely som v nich nevidel. Herný smartfón to ale je poriadny, o tom žiadna. Všetky hry vyzerali nádherne, išli plynulo a zážitok z hrania bol na mobilné pomery nadpriemerný.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar / Techbyte.sk

S výkonom je úzko spojená aj výdrž batéria. Robí mi veľkú radosť, keď hovorím, že S24 Ultra má extrémne dobrú výdrž. Boli dni, keď som s telefónom robil len tie „tradičné“ úkony. Pod tým myslím pár fotiek, Spotify na prechádzke, Instagram, Google TikTok a podobne. Na konci takéhoto dňa som mal 65 % batérie. Vyše polovice! Perfektné.

Keď som telefónu dával zabrať, hral hry, skúšal všetky AI funkcie a podobne bola výdrž nižšia. Ale nie o veľa! Do postele som si po 15 hodinách líhal s tým, že telefón má stále 45 % batérie k dispozícii. S24 Ultra vás preto nesklame akýkoľvek náročný deň budete mať. A to je jednoznačne na nezaplatenie.

Aby toho nebolo málo, Samsung tento rok oznámil až 7 rokov softvérovej podpory. A nie len akejkoľvek. Séria Samsung Galaxy S24 získa sedem veľkých aktualizácií Androidu. Skončiť by teda mala v roku 2031 s príchodom Android 21. Šialené.

Samsung Galaxy S24 Ultra
Zdroj: Lukáš Zachar (TECHBYTE.sk)

Samsung Galaxy S24 Ultra: Verdikt

Samsung Galaxy S24 Ultra je najlepší telefón súčasnosti. Svojimi schopnosťami prekonáva všetky Android smartfóny a pokrokovými AI funkciami necháva ďaleko za sebou aj najnovší iPhone. Kombinuje extrémne vysoký výkon, fantastickú výdrž, flexibilné fotoaparáty a kvalitu spracovania.

Je to telefón, ktorý okrem ohýbania displeja dokáže všetko. Hodí sa pre náruživých hráčov, ľudí milujúci produktivitu alebo len ľudí obľubujúcich skutočne kvalitný produkt. Prihoďte k tomu Galaxy AI a dostanete telefón schopný slúžiť vám niekoľko rokov bez nutnosti výmeny. Samsung si ale za takýto luxus rád nechá zaplatiť.

Základná verzia s 256 GB úložiskom totiž stojí 1 449 €, 512 GB verzia už 1 569 € a 1 TB verzia až 1 809 €. Samsung záujemcom umožní získať 2x viac úložiska za cenu nižšej verzie. Napríklad 512 GB verziu môžete mať za cenu 256 GB verzie, no len v predobjednávkovom okne, ktoré končí 30. januára.

Zároveň môžete cenu znížiť tým, že v rámci kampane „Vymeň starý za nový“ odpredáte svoje staré zariadenie. K cene vášho starého telefónu vám pripíše 100 € bonus navyše. Samsung na svojom webe taktiež umožňuje rozdeliť si splátky za zariadenie na 10 alebo 24 mesačných splátok bez navýšenia.

samsung galaxy s24 tit jpg
Hodnotenie
Zhrnutie
Samsung Galaxy S24 Ultra je najlepší telefón súčasnosti. Svojimi schopnosťami prekonáva všetky Android smartfóny a pokrokovými AI funkciami necháva ďaleko za sebou aj najnovší iPhone. Kombinuje extrémne vysoký výkon, fantastickú výdrž, flexibilné fotoaparáty a kvalitu spracovania.
Displej
100
Dizajn a konštrukcia
90
Výkon
95
Fotoaparáty
95
Batéria
100
Softvér
90
Pozitíva
Šikovné AI funkcie
7-ročná podpora
Vylepšené fotoaparáty
Negatíva
Cena
Niektoré AI funkcie si len vyskúšate a zabudnete na ne
95
Hodnotenie