platobny terminal

Mobil ako platobný terminál? Samsung na to má aplikáciu

V obchodoch dnes môžeme platiť hotovosťou, platobnou kartou a v neposlednom rade mobilom. Stačí vlastniť smartfón s čipom NFC a príslušnou službou, ktorá je podporovaná vašou bankou. V našich končinách ide hlavne o služby Google Pay a Apple Pay. 

V obchodoch dnes môžeme platiť hotovosťou, platobnou kartou a v neposlednom rade mobilom. Stačí vlastniť smartfón s NFC čipom a príslušnou službou, ktorá je podporovaná vašou bankou. V našich končinách ide hlavne o služby Google Pay a Apple Pay

Mobilom sa dnes teda dá relatívne bezproblémovo platiť v obchodoch, no fungovať to môže aj naopak. Smartfón dokáže pracovať aj ako platobný terminál, čo dokazuje nová aplikácia spoločnosti Samsung s názvom Pay Touch. Všimol si ju server sammobile.com.

Aplikácia existuje len krátky čas, do obchodov bola uvedená v máji tohto roka bez väčších ovácií. Koniec koncov, zatiaľ funguje len v Kanade.

Samsung Pay Touch nepotrebuje žiadny dodatočný hardvér, len kompatibilný smartfón. Podporované sú vlajkové lode od modelu Galaxy S8 po Galaxy S10+ vrátane zariadení z radu Note.

platobny terminal
Foto: Google Play

Samsung si za každú transakciu zoberie províziu vo výške 2,6% z uhrádzanej sumy. Platí to pre kreditné karty Visa a Mastercard. Pri platbe debetnou kartou je poplatok stanovený na 0,10 USD za transakciu. Uhradená suma bude predávajúcemu doručená do 48 hodín od vykonania platby.

TIP REDAKCIE
Suunto 5 Peak: Nové hodinky vážia iba 39 gramov, sľubujú dlhú výdrž

Smartfón ako platobný terminál by mohli, teoreticky, využívať drobní podnikatelia, umelci či iné osoby vykonávajúce príležitostnú obchodnú činnosť. Samsung by navyše získal nový zdroj príjmov, ktorý by mu zabezpečil uvedené provízie.

Žiaľ, zatiaľ to ani zďaleka nevyzerá na širšiu dostupnosť, ktorá by sa týkala viacerých kľúčových krajín a trhov. Aplikácia má v obchode Google Play na konte len 1000+ stiahnutí a slabšie recenzie.

Rozšíreniu služby môže a zrejme aj bude brániť legislatíva jednotlivých krajín. U nás musia byť napr. všetky pokladnice napojené na portál finančnej správy. V každom prípade ide o zaujímavý a pre niekoho určite praktický spôsob, ako rozšíriť platobné schopnosti smartfónov aj o prijímanie platieb.

Možno časom predstavia vlastné riešenia v podobe aplikácií finančné domy alebo ďalšie technologické spoločnosti, ktoré už platobné služby prevádzkujú.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať