Zhruba posledné tri týždne som mal tú česť stráviť testovaním veľmi zaujímavého tabletu, ktorým je Xiaomi Pad 6. Nikdy predtým som tablet obľúbenej čínskej značky nepoužíval, takže som sa púšťal do mnou neprebádaných vôd. Nevedel som, čo očakávať. Za posledné dni sa ale situácia výrazne zmenila. Dnes už viem, čo presne si o tomto tablete myslím a tým pádom viem aj to, komu ho môžem odporučiť. O svoje skúsenosti s Xiaomi Pad 6 sa s vami podelím v recenzii nižšie.

Xiaomi Pad 6: Predstavenie zariadenia

Xiaomi Pad 6 je tablet, ktorý bol pôvodne predstavený ešte v apríli minulého roku. Výbavou aj cenou ho možno zaradiť do strednej triedy. Konkrétne na Slovensku je k dispozícii v dvoch konfiguráciách, a to 6/128 GB za 359 € alebo 8/256 GB za 429 €. Osobne som mal k dispozícii na testovanie nižšiu konfiguráciu.

Okrem tabletu som obdržal aj všetko dostupné príslušenstvo, ktoré je možné si k tabletu zadovážiť samostatne, a to ochranné puzdro (cca 29 €), inteligentné pero (cca 85 €) a stojan s klávesnicou (cca 86 €).

Xiaomi Pad 6 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Xiaomi Pad 6: Špecifikácia

Rozmery254 x 165,2 x 6,5 mm
Hmotnosť490 g
Displej11“ IPS LCD
1 800 x 2 880 px (16 : 10)
144 Hz
10-bitový
550 nitov
HDR10, Dolby Vision
ProcesorQualcomm Snapdragon 870 5G (7 nm)
Pamäť6/8 GB
Úložisko128/256 GB
Batéria a nabíjanie8 840 mAh
33 W
Predný fotoaparát8 Mpx, f/2.2
Zadný fotoaparát13 Mpx, f/2.2
KonektivitaWi-Fi 802.11, Bluetooth 5.2, USB-C 3.2
SenzoryAkcelerometer, gyroskop, senzor priblíženia
Ceny359 € (6/128 GB)
429 € (8/256 GB)

Xiaomi Pad 6: Dizajn a konštrukcia

Dizajn je jedným z najdôležitejších aspektov azda každého elektronického zariadenia. A tablety rozhodne nie sú výnimkou, hoci si na ne často dávame ochranné puzdro. A musím uznať, Xiaomi Pad 6 ma po tejto stránke oslovil už na prvý pohľad aj dotyk. To isté platí aj pre konštrukčné prevedenie.

Pokiaľ ide o materiály, predná strana je takmer celá pokrytá sklom s ochrannou vrstvou Corning Gorilla Glass 3. To nie je tá najodolnejšia vrstva na trhu, no bežnému používateľovi (a zrejme aj tomu náročnejšiemu) s prehľadom postačí. Potešili ma aj celkom tenké rámiky, ktoré displej ohraničujú. Samozrejme, nájdu sa aj tenšie, no v priebehu testovania mi nijako neprekážali a po chvíľke som aj zabudol, že tam sú. Práveže by som povedal, že som ich rozmery uvítal, keďže sa mi vďaka nim tablet držal a používal veľmi pohodlne v akejkoľvek situácii, či už za stolom, na gauči alebo v posteli.

Ešte viac ma ale potešilo prevedenie zadnej strany, ktorá je vyhotovená z hliníka a pôsobí naozaj prémiovo. Je veľmi príjemná na dotyk, na čom zásluhu rozhodne má aj elegantný matný poťah, ktorý je prakticky imúnny voči odtlačkom prstov. Oceňujem taktiež jej čistý vizuál – okrem názvu spoločnosti, tmavého modulu s 13 Mpx fotoaparátom a troch malých magnetov ju nič nenarúša.

Pokiaľ ide o bočné hrany, vpravo nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti a ďalší magnet pre inteligentné pero (ktoré si možno zadovážiť samostatne). Spodná hrana je vyhradená pre rýchly USB-C konektor (3.2) a dva veľké výstupy pre reproduktory, ktoré dokážu produkovať skutočne pôsobivý a čistý zvuk. Druhá bočná hrana je úplne čistá, zatiaľ čo navrchu nájdeme hlavné tlačidlo a ďalšie dva výstupy pre reproduktory.

Musím však poznamenať, že reproduktory sa počas používania zariadenia na šírku, čo je asi väčšina času, dajú celkom jednoducho zakryť dlaňami. To však vnímam len ako drobný problém, ktorý nijak výrazne neuberá na používateľskom zážitku.

Osobne sa mi vizuálne i konštrukčné prevedenie tabletu veľmi páči. Najviac chválim matný poťah zadnej strany, ktorý, ako som už spomenul, je veľmi príjemný na dotyk, dobre sa naň pozerá a navyše odoláva odtlačkom prstov. Celkom ma mrzelo, že som ju musel prekryť ochranným puzdrom, nakoľko bez neho je používanie tabletu oveľa menej pohodlné.

Puzdro totiž slúži nielen na ochranu, ale aj ako stojan. Krytka displeja je rozdelená na tri pohyblivé časti, ktoré možno otočiť o 360 stupňov a utvoriť z nich akúsi opierku, vďaka ktorej tablet dokáže pod miernym uhlom stáť. Túto možnosť som využíval prakticky neustále, či už na bežné používanie alebo na sledovanie filmov a videí pred spaním.

Pokiaľ ide o puzdro s klávesnicou, pri tom je taktiež možné tablet skloniť len do jedného uhla. V tomto prípade je pohyblivých častí menej, keďže spodná časť s klávesnicou zároveň slúži aj na prekrytie displeja, keď sa zariadenie nepoužíva. Musím pritom uznať, že toto puzdro som využíval oveľa častejšie, ako som čakal. Tlačidlá klávesnice sú veľmi príjemné na stláčanie. Taktiež sú veľmi šikovne rozmiestnené, čo umožňuje pohodlné a rýchle písanie. Jediné, čo mi ako-tak prekážalo, bola absencia možnosti prepnúť ju z režimu QWERTY na QWERTZ, čo ma celkom prekvapilo, keďže softvérová klávesnica túto možnosť ponúka. Je ale možné, že som ju len jednoducho prehliadol.

A čo pero? Pri tom sa toho veľa povedať nedá, teda okrem toho, že je veľmi šikovné, responzívne a taktiež veľmi príjemné na používanie. Môžete ním interagovať s obsahom (ak to daný obsah umožňuje) aj ovládať používateľské rozhranie. Samozrejme, výborne poslúži aj na kreslenie či písanie poznámok.

V súvislosti s príslušenstvom ešte musím poznamenať, že vo všetkých prípadoch je konektivita bezproblémová a automatická. Netreba prechádzať žiadnym zdĺhavým nastavovacím procesom. Puzdrá jednoducho pripnete cez magnety a máte hotovo. To isté platí aj o pere, ktoré môžete pripnúť k magnetu na bočnej hrane tabletu.

Xiaomi Pad 6: Displej

Čo sa týka kvality obrazu, aj z tohto hľadiska prechovávam pozitívne dojmy. Hoci má Xiaomi Pad 6 displej typu LCD, po kvalitatívnej stránke odvádza skutočne dobrú prácu. Technológia panelu totiž nie je všetko.

Tablet, hoci zo strednej triedy, ponúka rozlíšenie 1 800 x 2 880 px, čo znamená, že zobrazený obsah je vždy náramne ostrý a kvalitný. Je pritom úplne jedno, o akom type obsahu je reč. Či už sledujete videá, surfujete po webe či prehľadávate uložené fotografie, všetko na displeji tabletu jednoducho vyzerá dobre.

Z hľadiska kvality však nie je prínosom len rozlíšenie. Jej vysokú úroveň z veľkej časti podporujú aj kapacity v oblasti reprodukcie farieb. Panel má totiž 10-bitovú hĺbku, čo znamená, že dokáže reprodukovať až 1,07 miliardy farieb. Pre porovnanie, tradičný 8-bitový displej dokáže reprodukovať len 16 miliónov farieb.

Opomenúť potom nemožno ani podporu pre obnovovaciu frekvenciu až 144 Hz, čo znamená, že tablet dokáže bežať pri snímkovaní až 144 FPS (snímok za sekundu). Obsah je teda nielen nádherne ostrý a farebný, ale aj elegantne plynulý. Túto plynulosť zaručene oceníte aj vy, nakoľko je všadeprítomná. Je len veľmi málo aplikácií, ktoré ju nepodporujú. A samozrejme, čím je displej plynulejší, tým aj samotné zariadenie pôsobí svižnejšie a prémiovejšie.

Pokiaľ ide o viditeľnosť, displej tabletu Xiaomi Pad 6 ponúka maximálnu svietivosť 550 nitov, čo je celkom slušné. Vo väčšine bežných svetelných podmienok je tak obsah viditeľný bez akejkoľvek námahy. Pri používaní na jasnom slnku však už vzniká potreba tienenia si druhou rukou.

Jediné, čo môžem displeju ako-tak vytknúť, je prakticky nulová odolnosť voči odrazom, čo môže byť problém, ak napríklad používate tablet displejom smerom k oknu, za ktorým svieti jasné slnko. Ostatne však môžem len chváliť. Obsah je ostrý, farebný a plynulý. Reakcie sú vždy bleskové. V tomto smere výrobca odviedol veľmi dobrú prácu.

Xiaomi Pad 6 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Xiaomi Pad 6: Výkon a výdrž

Veľmi ma teší, že Xiaomi Pad 6 nemá svižný len displej, ale aj interiér. Srdcom zariadenia je čip Snapdragon 870 5G od spoločnosti Qualcomm. Je založený na 7 nm výrobnom procese a pozostáva zo štyroch úsporných jadier s taktovacou frekvenciou 1,8 GHz, troch výkonných jadier s taktovacou frekvenciou 2,42 GHz a jedného hlavné jadra s taktovacou frekvenciou 3,19 GHz. Na strednú triedu ide o veľmi slušný parameter. Pripomíname, že konfigurácia, ktorú som testoval, vychádza len na 359 €.

Celé tie tri týždne, ktoré som strávil testovaním tabletu, ma procesor nesklamal ani raz. Hoci nie je založený na najmodernejšom a najpokročilejšom výrobnom procese, svoju prácu si robí naozaj poctivo a oddane. Či už rýchlo prepínate medzi aplikáciami, hráte hry alebo sledujete videá, svižnosť zakaždým pretrváva. Pravda to nie je asi len vtedy, keď tablet zobudíte po dlhšom čase inaktivity. Zdá sa, že procesoru chvíľu trvá, kým sa naplno naštartuje. Spomalené reakcie však v takom prípade pretrvávajú len okamih.

Potešilo ma, že čip dokáže efektívne pracovať aj s náročnejšími aplikáciami. Samozrejme, ich zapnutie môže chvíľku trvať, no nie je to nič hrozné. Limitáciou nižšej konfigurácie je skôr operačná pamäť. Kapacita 6 GB bude vo väčšine prípadov stačiť, no ak radi používate haldy aplikácií súčasne, môžete ju zahltiť. Treba však poznamenať, že tablet umožňuje vytvorenie tzv. virtuálnej operačnej pamäte, a to v kapacite 2 GB. Vo výsledku tak tablet dokáže aj v nižšej konfigurácii ponúknuť 8 GB RAM.

Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)/Geekbench

A keď už sme spomenuli čip, môžeme spomenúť aj batériu, nakoľko tieto dva komponenty spolu úzko spolupracujú. Musím uznať, že výdrž zariadenia ma potešila viac ako výkon či kvalita displeja. Je totiž ohromná.

Xiaomi Pad 6 je vybavený článkom s kapacitou 8 840 mAh. To je dostatok šťavy na to, aby vám tablet s prehľadom vydržal nielen celý jeden deň, ale rovno aj dva či tri dni, v závislosti od náročnosti používania.

Osobne som tablet nevyužíval neustále. Najviac času som na ňom strávil v poobedných či večerných hodinách, keď som si chcel niečo dorobiť z pohodlia gauča alebo si pozrieť seriál. Pri takomto používaní, ktoré asi možno označiť za letmejšie, som tablet potreboval nabíjať raz za štyri dni. Konkrétne dnes je tretí deň od posledného nabitia a tablet má stále 48 % batérie.

Za takúto výdrž som veľmi rád. A rovnako za ňu budete radi aj vy. Ak sa napríklad chystáte niekam ďaleko vlakom, tablet pred cestou nabite a ubezpečujem vás, že aj keby cesta trvala pol dňa, batéria vám s prehľadom vystačí.

A keď už sa percentá „konečne“ minú, máte k dispozícii podporu pre nabíjanie výkonom 33 W. Ako už bolo spomenuté, tablet má článok s kapacitou 8 840 mAh, čo znamená, že nabíjanie nie je zrovna najrýchlejšie. Obnovenie do plného stavu zaberie niečo vyše hodiny a pol. Treba však poznamenať, že aj keby ste tablet nabili len do polovice, mal by dostatok energie na mnoho hodín používania.

Samozrejme, každý používateľ má iné návyky. Ak plánujete tablet používať osem hodín denne, štyri dni vám rozhodne nevydrží. Som však presvedčený, že aj v takom scenári by ste boli výdržou veľmi príjemne prekvapení.

A ešte čerešnička na torte – nabíjačka je obsiahnutá v balení.

Xiaomi Pad 6 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Xiaomi Pad 6: Fotoaparáty

Z hľadiska fotografie si toho v prípade Xiaomi Pad 6 veľa povedať nevieme. Má totiž len dva, a to jeden vzadu a jeden vpredu. Pokiaľ ide o ten zadný, do hlavnej úlohy sa postavil 13 Mpx snímač obrazu s clonou f/2.2 a automatickým zaostrovaním. A jeho kvalita?

Hlavný objektív neprodukuje najkvalitnejšie snímky, aké som kedy videl. No treba mať na pamäti, že stále je reč o tablete, pri ktorom fotografia nie je tým najdôležitejším aspektom. S prihliadnutím na túto skutočnosť si myslím, že po kvalitatívnej stránke sú snímky vyhotovené hlavným objektívom prinajmenšom obstojné. Ak mu dáte dostatok svetla, dokáže poskytnúť dôveryhodné snímky s celkom ostrými detailmi a precíznymi farbami. A platí to aj pre červenú, ktorej reprodukcia býva pre fotoaparáty smartfónov a tabletov veľmi náročná.

Čo sa týka fotenia v priestoroch so slabším osvetlením, kvalita veľmi rýchlo upadá. Snímky síce sú stále obstojné, no môžeme jasne vidieť, že v takýchto prípadoch objektív naozaj robí všetko, čo môže.

Žiaľ, ultraširokouhlý senzor chýba, takže jedinou ako-takou modifikáciou, ktorú môžete využiť, je zoom. Ten nie je ktovieaký. Snímky vyhotovené pri maximálnom 10-násobnom priblížení sú rozmazané. Ak by ste ich niekomu ukázali, zrejme by mal problém s identifikovaním objektu, na ktorý ste cielili.

Opäť však podotýkam, že fotografia nie je pre tablety tou najdôležitejšou oblasťou. Myslím si, že kvalita, ktorú ponúka Xiaomi Pad 6, je celkom slušná. Pri fotení s dostatočným prísunom svetla sú výsledné snímky ostré a majú sýte farby. Na bežné účely, ako je občasné zdieľanie cez sociálne siete či delenie sa o ikonické zážitky s priateľmi alebo rodinou, s prehľadom postačia.

To isté platí o prednej kamere. Po kvalitatívnej stránke je na tom dosť dobre. Na občasné „selfies“ alebo video rozhovory poslúži bez problémov.

Xiaomi Pad 6: Softvér

Čo sa týka softvéru, Xiaomi Pad 6 poháňa nové rozhranie HyperOS, ktoré bolo oficiálne a uvedené pomerne nedávno. A musím uznať, že Xiaomi pri ňom odviedlo slušný kus práce. Verzia pre tablety je efektívne prispôsobená väčším rozmerom. Napríklad v nastaveniach je menu jednotlivých položiek zoradené vľavo, zatiaľ čo ich obsah je zobrazený vo väčšom formáte napravo. Zariadenie je možné používať ako na výšku, tak i na šírku. V oboch prípadoch možno rátať s prehľadne zoradenými aplikáciami, ako aj hlavným panelom v spodnej časti, ktorý ponúka rýchly prístup k obľúbeným aplikáciám a posledným spusteným aplikáciám.

Samozrejme, nechýba ani podpora pre režim „obraz v obraze“ či možnosť zobrazenia viacerých aplikácií súčasne. Ak sa s tabletom trochu vyhráte, môžete z neho spraviť spoľahlivú pracovnú stanicu, ktorá vám umožní aj nejaký ten multitasking a tým pádom vyššiu produktivitu.

Samotný HyperOS toho sľubuje naozaj mnoho. Ide o akúsi centrálnu platformu, ktorú Xiaomi vytvorilo na užšie prepojenie rôznych zariadení svojho portfólia. Ultimátnym cieľom je prepojiť čo najviac zariadení, a to nielen smartfóny a tablety, ale aj domáce spotrebiče či dokonca elektromobily.

„HyperOS je jedným z najviac používateľsky orientovaných operačných systémov, aké kedy Xiaomi vytvorilo. Systém sme tajne vyvíjali posledných 7 rokov za využitia 13-ročných skúseností našej značky. HyperOS bude systém, ktorý prepojí používateľa, autá a domácnosti a bude slúžiť ako centrum vášho technologického vesmíru,“ uviedol dávnejšie Cici Wei, výkonný reprezentant Xiaomi, v príspevku na sociálnej sieti.

Ak by som to mal čo najviac zjednodušiť, HyperOS by som opísal ako rozhranie, na základe ktorého Xiaomi časom vybuduje bohatý ekosystém pre rôzne zariadenia. Ide teda o akési riadiace centrum pre vzájomnú komunikáciu a kooperáciu smartfónov, hodiniek, spotrebičov, áut a ďalších možných produktov, ktoré Xiaomi chystá alebo plánuje chystať.

Z hľadiska softvéru môžem Xiaomi Pad 6 vytknúť len jedno – má veľa bloatwareu, čiže predinštalovaného softvéru v podobe hier a rôznych iných aplikácií, pričom o mnohých z nich som nikdy nepočul. Na druhú stranu, vďaka predinštalovanému softvéru dokážu výrobcovia znižovať konečné ceny, takže zákazník z nich nakoniec určitým spôsobom benefituje. Koniec koncov, aspoň v prípade Xiaomi Pad 6 môžete predinštalované aplikácie vymazať, ak chcete.

Ostatne je ale systém veľmi výkonný a spoľahlivý. Aktualizácie chodili pravidelne a počas celej doby testovania som si nevšimol ani jedného výraznejšieho pochybenia.

Xiaomi Pad 6 | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Xiaomi Pad 6: Verdikt

Čas, ktorý som strávil testovaním Xiaomi Pad 6, som si veľmi užil. Je to šikovný tablet, ktorý poslúži širokej diaspóre používateľov. Potrebujete väčšiu obrazovku na spríjemnenie dlhých ciest? Potrebujete efektívny nástroj na zapisovanie poznámok v škole? Potrebujete maximálnu produktivitu vždy a všade? Ak áno, Xiaomi Pad 6 rozhodne stojí aspoň za zváženie. Je výkonný, vie dobre fotiť, dlho vydrží, má elegantný dizajn a čo je najlepšie – veľa nestojí.