Pred niečo vyše týždňom sa mi dostal do rúk celkom unikátny smartfón, a to POCO X6 Pro. Unikátny je pritom vo viacerých ohľadoch, medzi ktoré nepochybne patrí aj dizajn. Toto zariadenie však dokáže potešiť aj ponukou veľmi sľubnej hardvérovej výbavy za prijateľnú cenu. Podrobnejšie si o mojich skúsenostiach so smartfónom môžete prečítať v recenzii nižšie.

Hneď na úvod podotýkam, že testovanie POCO X6 Pro bolo pre mňa veľmi záživné a zábavné. Telefón je to naozaj šikovný a myslím si, že svojimi kapacitami dokáže ohúriť aj mnohých z vás, dokonca aj tých náročnejších používateľov. Predsa len má až 12 GB RAM, v čom drží krok s vlajkovými loďami, ale aj veľmi slušnú kapacitu úložiska, rýchly procesor, kvalitný displej a viac než obstojné fotoaparáty. A čo navyše, za to všetko si výrobca pýta len 399 € v najvyššej konfigurácii. Presne tú som mal k dispozícii na testovanie aj ja.

POCO X6 Pro
POCO X6 Pro | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

POCO X6 Pro: Dizajn a konštrukcia

Začneme tým, čo môžeme hodnotiť už na prvý pohľad, čiže vizuálnym a konštrukčným prevedením. Predná strana nie je nijak zvlášť špeciálna, no to nemyslím ako zlú vec. Plochý displej, ktorý obopínajú tenké rámiky, jednoducho funguje. Tak prečo to meniť, no nie?

Veľmi ma potešilo, že takmer všetky rámiky majú identickú hrúbku. Spodný rámik, čiže brada, je trochu hrubší, no nie zas až tak výrazne, aby táto asymetria bila do očí. Všimnete si ju asi len vtedy, ak sa na ňu budete sústrediť. Z vlastných skúseností vám viem zaručiť, že čím dlhšie budete smartfón používať, tým menej si budete výraznejšej brady všímať. Pokiaľ ide o selfie fotoaparát, ten sa usídlil v malom okrúhlom výreze tesne pod vrchným rámčekom.

Čo sa týka bočných hrán, na pravej strane sa nachádza hlavné tlačidlo, ktoré je prekryté plieškom s farbou, ktorá ladí s vybraným farebným prevedením. Osobne som mal na testovanie verziu so žltým pokrytím, čo znamená, že žltý pliešok na tmavom bočnom paneli celkom pekne vynikal. Okrem hlavného tlačidla sa tu nachádzajú aj tlačidlá na ovládanie hlasitosti.

Ľavá hrana je čistá, takže tu si toho veľa povedať nemôžeme. Na vrchu sa nachádza jeden výstup pre reproduktory a infračervený senzor, čo nepochybne mnohých poteší. Na spodnej hrane sa nachádza druhý výstup pre reproduktory, USB-C konektor a slot pre hneď dve SIM karty. Mierne ma zarmútilo rozhodnutie umiestniť výstup pre reproduktory na pravú stranu, keďže tu sa dá celkom jednoducho zakryť dlaňou, ktorou používate smartfón. Avšak tí, ktorí na ovládanie preferujú ľavú ruku, by s tým nemali mať problém.

POCO X6 Pro
POCO X6 Pro | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

V tomto bode sa môžeme presunúť na zadnú stranu, ktorá je jedným z hlavných lákadiel tohto modelu. Konkrétne v žltom prevedení ju pokrýva vegánska koža, ktorá je veľmi príjemná nielen na pohľad, ale aj na dotyk. Má pritom aj praktické využitie – telefón vďaka nej nekĺže ani v dlani, ani na stole, čo beriem ako veľké plus. Žiaľ, čierne aj šedé prevedenie majú zadnú stranu pokrytú plastom. 

Otázkou je, ako bude táto koža vyzerať po dlhodobom používaní. Ako som zmienil vyššie, osobne mám telefón k dispozícii len niečo vyše týždňa. V priebehu neho som na ňom nemal nasadené žiadne puzdro, pričom som ho často nosil v batohu i vo vrecku. A musím uznať, že som si zatiaľ nevšimol ani len menšie náznaky opotrebenia či zašpinenia. Zadná strana stále vyzerá, ako keby som zariadenie len pred pár okamihmi vybral z krabičky.

V súvislosti so zadnou stranou ešte môžem spomenúť obdĺžnikový panel s troma fotoaparátmi a LED svietidlom. Tento panel sa však rozpína na celú šírku zadnej strany, čo za mňa vyzerá veľmi dobre. Voľný priestor na ńom vypĺňa logo spoločnosti POCO.

Osobne hodnotím dizajn a konštrukciu POCO X6 Pro veľmi pozitívne. Smartfón sa mi držal aj používal celkom pohodlne, a to aj napriek tomu, že preferujem menšie rozmery. Konkrétne v tomto prípade sa treba pripraviť na telo s výškou 160 mm, šírkou 74,3 mm a hrúbkou 8,25 mm. Hmotnosť činí 190 g, čo je tak akurát.

POCO X6 Pro: Displej

Veľmi ma potešilo, že kladný dojem pretrvával aj po tom, čo som smartfón prvýkrát zapol. Pozdravila ma totiž 6,67-palcová obrazovka s rozlíšením 1 220 x 2 712 px, čo v prepočte vychádza na zhruba 446 px na palec. To znamená, že nech už na smartfóne robíte čokoľvek, všetok obsah je vždy nádherne ostrý. 

A nie je len ostrý. Je aj farebný, za čo môžeme vďačiť rozhodnutiu výrobcu použiť technológiu AMOLED a zaobstarať podporu pre HDR10+ a Dolby Vision. Mierne môže sklamať svietivosť, ktorá sa dokáže vyšplhať maximálne na 1 200 nitov. Sklame však asi len v prípade, že prechádzate z novšej vlajkovej lode, čo je celkom nepravdepodobný scenár. Osobne si myslím, že 1 200 nitov priemernému používateľovi bohate postačí. Nie je to najviac na trhu, no netreba zabúdať na fakt, že POCO X6 Pro taktiež rozhodne nestojí najviac na trhu. 

POCO X6 Pro
POCO X6 Pro | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Pre mňa osobne bola čerešničkou na torte až 12-bitová farebná hĺbka, čo znamená že displej dokáže zobraziť takmer 69 miliárd farebných odtieňov. To je pri pohľade na cenu, za ktorú sa smartfón predáva, priam astronomické číslo, ktoré ma veľmi potešilo. No žiaľ, túto farebnú hĺbku nevyužijete vždy. Nie každý typ obsahu ju totiž podporuje. Dá sa povedať, že ako-tak zaužívaným štandardom je stále 8-bitová farebná hĺbka.

Samozrejme, napokon nemožno zabudnúť ani na elegantnú plynulosť, ktorú si všimnete pri scrollovaní sociálnych sietí, hraní hier i pri letmej interakcii s používateľským rozhraním. Vrchný strop bol stanovený na 120 Hz, čiže 120 snímok za sekundu.

Osobne displeju nemám veľmi čo vytknúť. Je veľký, ostrý, farebný, plynulý aj responzívny. Čo viac si priať? Výborné sú dokonca aj pozorovacie uhly. A pokiaľ ide o svietivosť, keďže som zariadenie testoval v zime, kedy priamy slnečný svit vidno len zriedka, 1 300 nitov mi bohate stačilo. No z mojich predošlých skúseností usudzujem, že obsah by mal byť pohodlne viditeľný aj na priamom jarnom či letnom slnku.

POCO X6 Pro: Výkon a výdrž

S potešením oznamujem, že POCO X6 Pro nemá svižný iba displej, ale aj interiér. Srdcom zariadenia je totiž výkonný čipset Dimensity 8300-Ultra od spoločnosti MediaTek, ktorý je zostavený z 8-jadrovej architektúry s maximálnou taktovacou frekvenciou 3,35 GHz. Pre tých menej technicky zdatných – toto je dostatok výkonu na všetky všedné i nevšedné úkony. Poradí si dokonca aj s náročnejším multitaskingom, čo je pri telefóne za zhruba 400 € v najvyššej konfigurácii celkom prekvapujúce. 

Za celý čas, ktorý som s telefónom strávil, ma procesor ani raz nesklamal. Vždy si svoju prácu odvádzal poctivo a bez odvrávania, čo vždy rád vidím. Dá sa povedať, že všetko, čo na zariadení robíte, sa deje bleskovou rýchlosťou. Či už prechádzate medzi aplikáciami, fotíte alebo hráte hry, vysoký výkon je vždy zárukou. 

POCO X6 Pro
POCO X6 Pro | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

V tejto súvislosti ešte môžem pripomenúť prítomnosť 12 GB operačnej pamäte, ktorú je možné virtuálne rozšíriť o ďalších 6 GB. Vo výsledku tak môžete mať až 18 GB RAM, čo je viac, než koľko majú mnohé súčasné vlajkové lode. Oficiálna stránka POCO pritom uvádza rozšírenie až o 12 GB RAM, takže neviem, ktorá kapacita je pravdivá. Viac však verím tomu, čo mi hovorí samotný telefón. Tak či onak, máte záruku, že operačnej pamäte bude vždy k dispozícii viac než dosť. Pokiaľ ide o úložisko, na výber máte z rôznych veľkostí až do 512 GB typu UFS 4.0.

Vysoký výkon však nie je jedinou silnou stránkou Dimensity 8300-Ultra. Potešiť dokáže aj veľmi slušnou výdržou, ktorá prekonala moje očakávania. Samozrejme, okrem čipu za to možno vďačiť aj objemnej 5 000 mAh batérií. S kľudom na duši vám môžem povedať, že telefón s prehľadom vystačí na celý deň štandardného i mierne náročnejšieho používania. Akútnej potreby nabíjačky sa však nemusíte báť ani vtedy, keď viete, že budete smartfón využívať intenzívne. Disponuje totiž viacerými šikovnými nastaveniami, ktoré dokážu šetriť spotrebu energie. K dispozícii je dokonca aj dedikovaný režim úspory, ktorý pocítite de facto len tým, že sa obnovovacia frekvencia zníži na štandardných 60 Hz. Ostatne zariadenie stále funguje ako po masle. 

A keď už sa stane, že vám energia dôjde, v krabičke od telefónu nájdete poriadnu nabíjačku s výkonom až 67 W. Tá dokáže kapacitu batérie obnoviť doplna v priebehu asi 40 až 50 minút. Pochopiteľne, ak nenabíjate od nuly, tento čas je podstatne kratší.

Vytknúť teda nemám čo ani v oblasti výkonu a výdrže. Áno, čip sa dá zahltiť, keď ho poveríte mnohými náročnými úlohami naraz, no museli by ste sa naozaj snažiť, aby sa vám to podarilo. Myslím si, že čisto po výkonnostnej stránke je POCO X6 Pro výborný ako pre bežného, tak aj náročného používateľa. 

POCO X6 Pro
POCO X6 Pro | Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

POCO X6 Pro: Fotoaparáty

Presúvame sa k ďalšej dôležitej časti, a to k fotoaparátom. Ako sme spomenuli na začiatku tejto recenzie, zadná strana telefónu je vybavená celkovo troma objektívmi, a to 64 Mpx hlavným s clonou f/1.7, 8 Mpx ultraširokouhlým s clonou f/2.2 a 2 Mpx makro s clonou f/2.4. A ako si viedli?

Začneme hlavným fotoaparátom s rozlíšením 64 Mpx. Ten sa štandardne snaží produkovať snímky s čo najväčším dôrazom na ostrosť detailov a vernú reprodukciu farieb. A uznávam, že sa mu to celkom darí, ak mu dáte dosť svetla. Osobne preferujem kontrastnejšie farby, no aj tento farebný profil sa mi celkom pozdával a verím, že sa bude páčiť viacerým. Oceňujem aj podporu pre optickú stabilizáciu obrazu, ktorá zaručuje, že vaše fotky budú vo väčšine prípadov ostré aj v prípade, že sa vám pro fotení trasú ruky alebo vás niečo nečakane vyruší.

V horších svetelných podmienkach však občas trochu zazmätkuje. Aby som bol konkrétnejší, pri fotení niektorých objektov neodhadol, na čo presne má zaostriť. Ako príklad možno použiť fotku dekoračnej hviezdy (nižšie), ktorej stred je zachytený ostro, no cípy na ľavej strane sú mierne rozmazané. To však beriem len ako drobný detail, ktorý dokážem odpustiť.

foto poco x6 pro00009 scaled
Zdroj: Roman Drexler | TECHBYTE.sk

Pokiaľ ide o ultraširokouhlé fotografie, aj v tomto prípade je kvalita na vysokej úrovni. Treba však rátať s mierne odlišným farebným profilom, čo si môžete všimnúť pri porovnaní dvoch fotiek pod týmto odsekom. Ako môžete vidieť, obloha na snímke z ultraširokouhlého fotoaparátu má trochu modrastý odtieň, hoci v skutočnosti bolo vonku úplne sivo. Ani to ale neberiem ako niečo „zlé“, len ako niečo, na čo treba poukázať.

Veľmi milo ma prekvapila kvalita priblíženia, ktoré je digitálne podporované až do vzdialenosti 10x. V tomto prípade odlišnosť farebných profilov nevidno, pričom aj pri 10-násobnom priblížení sú obrysy celkom ostré.

K makro objektívu toho veľa nepoviem, keďže ani nie je čo. Rozlíšenie 2 Mpx je celkom málo, takže vám na fotenie objektov zblízka odporúčam používať skôr hlavný fotoaparát. Snímku si následne priblížite a vyrežete z nej to, čo potrebujete.

V neposlednom rade tu máme nočné fotografie. A teší ma, že aj tie sú na celkom slušnej úrovni, teda aspoň väčšinou. V niektorých scenároch systém akosi zabúda vyostriť detaily. Vo väčšine prípadov však nočný režim funguje viac než uspokojivo. 

A selfie objektív? Ten by som vsadil niekde do vyššieho priemeru. Rovnako ako hlavný objektív kladie dôraz na ostré detaily a realistické vykresľovanie farieb. Viac ma však potešila kvalita fotenia v portrétovom režime, nakoľko algoritmy dokážu celkom presne rozoznať, čo má byť zaostrené a čo nie.

POCO X6 Pro: Softvér

Na túto časť som sa tešil asi najviac, a to z toho dôvodu, že POCO X6 Pro je vôbec prvým smartfónom vybavený novým HyperOS, ktorý sa mi dostal do rúk. Očakávania som mal celkom vysoké. A nemôžem úplne povedať, že by som bol sklamaný. To nie. Skôr ma prekvapilo, že po vizuálnej stránke je toto rozhranie veľmi podobné doterajšiemu MIUI. 

Ak náhodou neviete, o čo ide, HyperOS je nové softvérové rozhranie, ktoré debutovalo spoločne so smartfónmi Xiaomi 14 v októbri minulého roku. Mnohí si mysleli, že Xiaomi sa vydá po stopách Huawei a predstaví HyperOS ako náhradu za Android, no tak sa nestalo. Ide iba o náhradu za doteraz používané rozhranie MIUI, ktoré tak po 13 rokoch svojej existencie postupne končí.

Pôvodne sa očakávalo, že systém debutuje ako MiOS. Xiaomi sa však pred časom rozhodlo upustiť od značky „Mi“, takže tieto predpovede boli rýchlo zmietnuté zo stola. Krátko na to sám Lei Jun, šéf Xiaomi, potvrdil, že debutuje ako HyperOS. 

A o čo presne teda ide? Toto rozhranie pokladá dôležité základy pre vznik nového ekosystému, ktorého súčasťou časom budú rôzne produktové rady, okrem smartfónov aj inteligentné hodinky, chytré domáce spotrebiče a dokonca aj vozidlá.

Xiaomi HyperOS
Xiaomi HyperOS | Zdroj: Xiaomi

Jun prehlásil, že HyperOS je založený na integrácii OS Android a vlastného systému Xiaomi s názvom Vela. Ide o kompletnú prerábku základnej softvérovej architektúry s cieľom pripraviť sa na vznik čerstvého ekosystému, v ktorom budú vzájomne komunikovať a kooperovať miliardy zariadení z dielne čínskeho výrobcu a jeho podznačiek.

Prekvapujúcou správou bolo, že vývoj tohto rozhrania v utajení prebiehal až 7 rokov, čo značí, že si na ňom Xiaomi dalo skutočne záležať. „HyperOS je jedným z najviac používateľsky orientovaných operačných systémov, aké kedy Xiaomi vytvorilo. Systém sme tajne vyvíjali posledných 7 rokov za využitia 13-ročných skúseností našej značky. HyperOS bude systém, ktorý prepojí používateľa, autá a domácnosti a bude slúžiť ako centrum vášho technologického vesmíru,“ uviedol ešte pred oficiálnym uvedením Cici Wei, výkonný reprezentant Xiaomi.

Stručne teda možno HyperOS označiť ako platformu, na základe ktorej Xiaomi časom vybuduje bohatý ekosystém pre rôzne zariadenia. Pôjde teda o akési riadiace centrum, kde budú vzájomne komunikovať a kooperovať smartfóny, hodinky, spotrebiče, autá a ďalšie možné produkty, ktoré Xiaomi vydá alebo plánuje vydať.

Slovo „časom“ je v kontexte tejto recenzie celkom kľúčové, keďže osobne som si na POCO X6 Pro všimol len veľmi málo výraznejších rozdielov oproti MIUI. Súbežne som totiž testoval aj Redmi Note 13, o ktorom si môžete podrobnejšie prečítať na tomto odkaze.

Samozrejme, nejaké rozdiely tu sú, no nie sú nijak extra výrazné. Skôr ide o jemné „doťuky“ prvkov, aby HyperOS nepôsobil ako presná kópia MIUI. Na druhú stranu, mne sa prevedenie MIUI veľmi páči, takže v podobnosti dvoch rozhraní nevidím žiadny väčší problém. Koniec koncov, teraz sa bavíme len o vizuále. 

Benefity HyperOS sú skôr skryté a objavovať sa budú postupne s tým, ako bude spoločnosť Xiaomi (a jej podznačky) obohacovať svoje portfólio. Čím viac zariadení bude HyperOS poháňať, tým bude rozhranie šikovnejšie a užitočnejšie. Nateraz však stále ide o celkom čerstvú vec, takže mnoho funkčných rozdielov oproti MIUI nečakajte.

No keďže je HyperOS novinkou, očakávame, že si v blízkej budúcnosti prejde viacerými aktualizáciami, ktoré prinesú kopu šikovných inovácií, a to nielen po funkčnej, ale i vizuálnej stránke.

Moje prvé skúsenosti s HyperOS sú pozitívne. Rozhranie vyzerá aj funguje veľmi dobre. Počas celej doby testovania som nenarazil na žiadny výraznejší zásek či spomalenú reakciu, čo značí dobrú stabilitu. A koniec koncov, to je asi to najdôležitejšie. Systém môže vyzerať hocijako dobre a mať hocijaké pokročilé funkcie, no ak je nestabilný, všetky sú de facto na nič.

POCO X6 Pro: Verdikt

Svoje skúsenosti s POCO X6 Pro hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko som nenatrafil na žiadne vážnejšie problémy. Tento telefón jednoducho funguje a funguje dobre. Nemá vlajkové parametre, no funkčne sa k nim celkom približuje. Poradí si s multitaskingom, dlho vydrží, kvalitne fotí a rýchlo sa nabíja. Čerešničkou na torte, teda aspoň pri žltom farebnom prevedení, je vegánska koža, ktorú som obdivoval počas celej doby testovania. Za mňa je POCO X6 Pro veľmi schopný telefón, ktorý sadne širokej škále používateľov, teda ako laikom, tak aj tým náročnejším. Veľký palec hore, POCO.

Hodnotenie

87% Zhrnutie

Svoje skúsenosti s POCO X6 Pro hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko som nenatrafil na žiadne vážnejšie problémy. Tento telefón jednoducho funguje a funguje dobre. Nemá vlajkové parametre, no funkčne sa k nim celkom približuje. Poradí si s multitaskingom, dlho vydrží, kvalitne fotí a rýchlo sa nabíja. Čerešničkou na torte, teda aspoň pri žltom farebnom prevedení, je vegánska koža, ktorú som obdivoval počas celej doby testovania. Za mňa je POCO X6 Pro veľmi schopný telefón, ktorý sadne širokej škále používateľov, teda ako laikom, tak aj tým náročnejším. Veľký palec hore, POCO.

Pozitíva
 1. 12-bitová farebná hĺbka displeja
 2. Vegánska koža pri žltom prevedení
 3. Kvalitný hlavný objektív
 4. Šikovný a stabilný softvér
 5. Nabíjačka v balení
Negatíva
 1. Občasná slabšia kvalita nočných záberov
 2. Občasné rozostrenie objektov pri slabšom svetle
 3. Absencia 3,5 mm jacku
 • Dizajn a konštrukcia 90 %
 • Displej 90 %
 • Výkon 80 %
 • Výdrž 90 %
 • Fotoaparáty 80 %
 • Softvér 90 %