Posledných niekoľko dní som strávil používaním Oppo Find N2 Flip. Reč je o novom skladacom “véčku” z dielne čínskej spoločnosti Oppo, ktoré sa pýši nielen veľmi elegantným dizajnom, ale aj zaujímavou hardvérovou výbavou či vôbec najväčším sekundárnym displejom spomedzi všetkých zariadení s týmto formátom.

Oppo Find N2 Flip: Cena a dostupnosť

Oppo Find N2 Flip v čiernom farebnom prevedení je dostupný od 20. februára, pričom verzia s fialovým kabátom sa začala predávať 27. februára. Odporúčaná maloobchodná cena bola nastavená na 1 099 €.

Oppo Find N2 Flip: Špecifikácia

DisplejHlavný: 6,8“ AMOLED, 1 080 x 2 520 px, 120 Hz
Sekundárny: 3,3“AMOLED, 382 x 720 px
ČipsetMediaTek Dimensity 9000+
Pamäť8 GB
Úložisko256 GB
Batéria4 300 mAh
Nabíjanie44 W SUPERVOOC (drôtové)
Fotoaparáty50 Mpx hlavný, f/1.8
8 Mpx ultraširokouhlý, f/2.2
32 Mpx predný, f/2.4
RozmeryZatvorený: 75,2 x 85,5 x 16 mm
Otvorený: 75,2 x 166,2 x 7,5 mm
Hmotnosť191 g
Operačný systémAndroid 13
ColorOS 13
KonektivitaWi-Fi 6, Bluetooth 5.3
SenzoryNFC, snímač odtlačkov prstov
Cena1 099 €

Oppo Find N2 Flip: Balenie

Zariadenie prichádza v objemnej krabičke, ktorej prvé otvorenie je veľmi príjemným zážitkom. V jej útrobách sa okrem smartfónu a dokumentácie nachádza aj gumené puzdro, 44 W adaptér s káblom, ako aj USB-A/USB-C konektor. Jednoducho povedané, nič nechýba.

OPPO Find N2 Flip
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Oppo Find N2 Flip: Displej, konštrukcia a dizajn

Oppo Find N2 Flip je po konštrukčnej stránke veľmi dobre vyhotovené zariadenie. Napriek tomu, že je reč o vyklápačke, váži úctyhodných 191 gramov, vďaka čomu v ruke pôsobí naozaj odolne a kvalitne. Vonkajšie strany zariadenia sú pokryté matným plášťom, ktorý je veľmi príjemný na dotyk a v ruke sa nešmýka, čo je obrovské plus. Bočné hrany sú lesklé, no nezdá sa mi, že by boli magnetom na odtlačky prstov, ako to býva zvykom pri mnohých iných zariadeniach.

Kľúčovým komponentom konštrukcie je pánt. Oppo pri tomto zariadení zvolilo druhú generáciu Flexion Hinge s novými a odolnejšími komponentami. Výrobca sľubuje až 400 000 otvorení a zatvorení pri štandardnej izbovej teplote, čo je naozaj dosť. Ak by ste telefón otvárali a zatvárali 100-krát denne, pánt by vydržal okolo 10 rokov. Samozrejme, treba mať na pamäti, že laboratórne testy a skutočný svet sú dve odlišné veci.

Spodná vonkajšia časť nie je ničím špeciálna. Okrem loga Oppo tu nájdeme už len logo spoločnosti Hasselblad, ktorá čínskemu výrobcovi pomáha s kalibráciou farieb pre fotoaparáty. Vrchná vonkajšia časť je už o niečom inom. Tu číhajú dva objektívy, o ktorých si povieme neskôr, a jeden veľký vertikálne orientovaný displej.

OPPO Find N2 Flip
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Ide o sekundárny 3,3″ AMOLED displej s rozlíšením 382 x 720 pixelov. Obraz je teda pomerne ostrý a tým pádom ľahko čitateľný. Osobne som si ho veľmi pochvaľoval, a to predovšetkým vďaka orientácii na výšku. Takýto formát je oveľa vhodnejší napríklad na čítanie notifikácií, čo je úkon, ktorý väčšina z nás robí nejedenkrát denne.

Po vyklopení zariadenia sa vám naskytne pohľad na hlavný AMOLED panel s uhlopriečkou 6,8 palca, rozlíšením 1 080 x 2 520 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Ani v tomto prípade nemôžem šetriť chválou. Nakoľko displej nie je taký široký, interakcia s ním je naozaj veľmi pohodlná, a to dokonca aj v prípade, že ste boli obdarení menšími dlaňami (ako ja). Rozlíšenie je pri tejto veľkosti viac než postačujúce, rovnako ako maximálna hranica svietivosti, vďaka čomu je zobrazený obsah vždy dobre čitateľný. Samozrejme, nemôžem opomenúť ani nádhernú a predovšetkým stabilnú plynulosť.

Oppo Find N2 Flip: Fotoaparáty

V prípade fotoaparátov sa Oppo rozhodlo mierne uskromniť. Zadnú stranu obývajú len dva objektívy, a to hlavný s rozlíšením 50 Mpx a ultraširokouhlý s rozlíšením 8 Mpx.

Hlavný snímač produkuje naozaj kvalitné zábery s precíznymi detailmi a sýtymi farbami. Tento štýl sa mne osobne veľmi pozdáva, a teda ho musím pochváliť. Samozrejme, fotografie nie sú špičkové, no rozhodne sa zaraďujú medzi tie kvalitnejšie. Objektív odvádza poctivú prácu a dá sa naň spoľahnúť za takmer akýchkoľvek podmienok. A to je veľmi dobrá vlastnosť.

Milo ma prekvapil aj širokouhlý fotoaparát, ktorý si taktiež udržiava vysokú kvalitu detailov a precízne farby, a to pri veľmi širokom zornom poli.

Všimol som si však, že pri fotení jasnej oblohy má tendenciu príliš stmavovať ostatné objekty. Do určitej miery sa tento problém objavoval aj pri hlavnom objektíve.

Dedikovaný mako senzor chýba, čiže na fotenie z tesných blízkostí môžete zabudnúť. Hlavný objektív však dokáže zaostriť na celkom krátku vzdialenosť.

Napokon tu máme selfie fotografie, ktoré sa taktiež pýšia vysokou mierou ostrosti a plnými farbami. Aj portrétový režim funguje výborne, pričom nemá problém ani s náročnejšími časťami hlavy, ako sú napríklad končeky vlasov.

Čo sa týka nočných fotografií, chválim prítomnosť dedikovaného nočného režimu, avšak samotné fotografie ma príliš neoslovili. Objekty sú síce jasné aj vtedy, keď sú ponorené do takmer úplnej tmy, avšak ich vizuál mi príde až príliš “umelý”, resp. nerealistický. No na druhú stranu, nemôžem povedať, že by tieto snímky boli nepoužiteľné.

Oppo Find N2 Flip: Výkon a batéria

Pri výbere čipsetu sa Oppo rozhodlo pre spoločnosť MediaTek a jej špičkový Dimensity 9000+ založený na pokročilom 4 nm výrobnom procese. Je teda zrejmé, že po výkonnostnej stránke sa nie je veľmi na čo sťažovať.

Oppo Find N2 Flip som prebehol cez záťažové testy platformy Geekbench 6. V teste na jedno jadro zariadenie získalo 1 114 bodov, v teste na viac jadier zase 3 129 bodov. Po výkonnostnej stránke teda možno zariadenie porovnať s Huawei Mate 40 či OnePlus 8T. Obidva tieto smartfóny sú staré vyše dvoch rokov.

Výkon zariadenia je však aj napriek tomu uspokojivý vrátane reálnych scenárov. Prepínanie medzi aplikáciami je plynulé a bleskové, rovnako ako interakcia s používateľským rozhraním. Milo ma prekvapilo aj rýchle spracúvanie zachytených fotografií a videí, ako aj celkom responzívna spúšť. Inými slovami – Dimensity 9000+ si robí svoju prácu naozaj poctivo a bez akýchkoľvek postačí drvivej väčšine používateľov, vrátane tých náročnejších.

Oppo Find N2 Flip - Geekbench 6
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Vysoké kapacity čipu sa do veľkej miery dotýkajú aj energetickej efektivity, resp. výdrže batérie. Tá ma taktiež veľmi milo prekvapila. Oppo Find N2 Flip disponuje 4 300 mAh článkom, ktorý s prehľadom dokáže vydržať celý deň, niekedy aj viac, ak smartfón nepoužívate od rána do večera. Avšak pri typickom používaní, ktoré zahŕňa četovanie, surfovanie po webe, scrollovanie sociálnych sietí a občas nejaké to video či film, sa rýchleho vybitia rozhodne nemusíte obávať. Veľký palec hore.

Rovnako dávam palec hore aj nabíjaniu, ktorého úlohu plná technológia SUPERVOOC s výkonom 44 W. V preklade do ľudskej reči to znamená, že polovicu batérie dokáže obnoviť v priebehu zhruba 25-30 minút. Nabitie do plného stavu trvá okolo hodiny, čo je taktiež celkom slušné.

Softvér

Oppo Find N2 Flip je po softvérovej stránke poháňaný rozhraním ColorOS 13, ktoré prekrýva operačný systém Android 13. V zásade je reč o takmer čistom Androide s miernymi úpravami a bonusovými možnosťami v oblasti personalizácie.

Základ je rovnaký ako takmer všade inde. Naľavo od domovskej obrazovky máte kartu s novinkami (Google News), napravo zase ďalšie karty s vybranými aplikáciami a widgetmi, v závislosti od vašich preferencií. Dvojitým poťahom zhora nadol sa dopracujete k bohatému panelu s nástrojmi a notifikáciami, potiahnutím opačným smerom sa dostanete do menu s aplikáciami.

Používateľa poteší najmä široká paleta možností pre personalizáciu rozhrania, a to nielen po funkčnej, ale i vizuálnej stránke. Stačí otvoriť Nastavenia a prejsť do sekcie Tapety a štýl. Tu si môžete prispôsobiť vzhľad tapety, správanie funkcie Always-on Display (AoD), písmo, vzhľad ikon, osvetlenie na okraji i farby rozhrania.

Softvér poteší aj z hľadiska dĺžky podpory. Oppo Find N2 Flip má totižto nárok až na 4 veľké aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných aktualizácií.

ColorOS 13 je veľmi stabilný a spoľahlivý softvér, na ktorom je vidno tvrdá práca a dlhoročné úsilie vývojárov. Veľký palec hore.

Verdikt

Oppo Find N2 Flip toho ponúka naozaj mnoho. Z hľadiska hardvéru i softvéru možno rátať s bohatou výbavou, ktorá dokáže osloviť široké skupiny potenciálnych zákazníkov. Poďme si však teraz podrobnejšie rozobrať otázku, ktorú ste si mali možnosť prečítať v nadpise tohto článku – je toto doposiaľ najlepšie “véčko”?

Aby sme mohol na túto otázku odpovedať, musím zariadenie prirovnať k jej hlavnému konkurentovi – Galaxy Z Flip 4.

V čom sa tieto zariadenia odlišujú? Oppo sa pýši kvalitnejším pántom a dlhšou softvérovou podporou, nakoľko debutoval už s Android 13, ako aj veľmi zaujímavým pomerom cena/výkon. Galaxy Z Flip 4 zase láka na vyšší výkon, dlhoročný vývoj a prepracovanejší softvér vrátane ekosystému.

OPPO Find N2 Flip
Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Odpoveď na uvedenú otázku teda závisí od každého individuálne. Ak nepatríte medzi tých náročnejších, no máte chuť vyskúšať svoju prvú inteligentnú vyklápačku, s Oppo Find N2 Flip rozhodne nespravíte krok vedľa. Ak však patríte do tej skupiny, ktorá hľadá to najlepšie z najlepšieho, a to nielen z hľadiska hardvéru, ale aj z hľadiska softvéru, asi bude lepšie, keď sa obzriete napríklad po už spomenutom Galaxy Z Flip 4.

Koniec koncov, Oppo Find N2 Flip je veľmi slušný a šikovný smartfón, ktorého používanie som si náramne užil. Pôsobil solídne, výkonne a prémiovo. Za ten týždeň, ktorý som s ním strávil, ma mnohokrát veľmi milo prekvapil a dá sa povedať, že ani raz nesklamal. Oppo pri svojom prvom “véčku” odviedlo naozaj skvelú prácu.

oppo find n2 flip tit
Hodnotenie
Zhrnutie
Oppo Find N2 Flip je veľmi slušný a šikovný smartfón, ktorého používanie som si náramne užil. Pôsobil solídne, výkonne a prémiovo. Za ten týždeň, ktorý som s ním strávil, ma mnohokrát veľmi milo prekvapil a dá sa povedať, že ani raz nesklamal. Oppo pri svojom prvom "véčku" odviedlo naozaj skvelú prácu.
Displej
85
Dizajn
90
Konštrukcia
90
Výkon
80
Batéria
80
Fotoaparáty
80
Softvér
90
Pozitíva
Štýlový dizajn
Odolný pánt
Dlhá softvérová podpora
Negatíva
Slabší výkon
Menej kvalitný nočný režim
Konzistencia fotoaparátov v špecifických scenároch
85
Hodnotenie