Huawei na Slovensko neustále prináša nové generácie svojich špičkových smartfónov, ktoré sa dnes už dajú plnohodnotne používať so všetkým, čo k tomu patrí. Problém už dokonca nie sú ani Google služby. Navyše, novinka Huawei Mate 50 Pro je od hlavy po päty vybavená tým najlepším, čo je dnes možné.

Čo ale z Huawei Mate 50 Pro robí tak dobrý telefón na fotenie a prečo po celom svete vyhráva jedno ocenenie za druhým? Odpoveď tkvie v dôležitých rozhodnutiach, ktoré spravili inžinieri spoločnosti, ako aj v dlhých rokoch vývoja, vďaka ktorému dnes Huawei predstavuje absolútnu špičku mobilnej fotografie.

50 Mpx fotoaparát ako žiaden iný

Každý smartfón má vo výbave hlavný senzor, ktorý je špecificky navrhnutý tak, aby sa dokázal vysporiadať s väčšinou situácií. Musí byť dosť dobrý nielen na to, aby vedel odfotiť peknú fotku cez deň, čo dnes predsa zvládnu aj lacnejšie modely. Jeho schopnosti musia siahať oveľa hlbšie. Rýchlo musí fungovať zavčas ráno, keď len svitá, poobede, keď začína zapadať slnko alebo dokonca v noci, keď máte problém s nedostatkom svetla aj vy, nie to ešte telefón.


Prečítajte si tiež:


Na túto náročnú úlohu Huawei vyvinul 50 Mpx fotoaparát, ktorý v rukáve skrýva jeden trik. Jeho objektív totiž dokáže rovnako ako objektívy pri veľkých fotoaparátoch meniť clonu – otvor, cez ktorý na senzor objektív prepúšťa svetlo.

Prečo je to dôležité? Dôvodov je niekoľko, no medzi tie najdôležitejšie patrí fakt, že senzor vždy nepotrebuje toľko svetla, koľko ho je navôkol k dispozícii. Tak napríklad, počas slnečného dňa je svetla na rozdávanie, čo môže negatívne ovplyvniť výsledný záber. Mate 50 Pro si s tým dokáže poradiť tak, že zúži priezor v objektíve (clonu) a na senzor tak dopadne menej svetla. Tým zachová perfektné vyváženie expozície na ideálnej úrovni. To sa, koniec koncov, prejavilo aj v testoch, v ktorých práve v tejto kategórie získal takmer maximálny počet bodov.

Podobná výbava, no výsledky sa viac líšiť nemohli

Navyše, ak fantastickú hardvérovú výbavu skombinujete s pokrokovým softvérom Huawei XD Fusion Pro, ktorý spracováva surové zábery, upravuje im jas, kontrast, dynamický rozsah a vykonáva citlivú operáciu s farbami tak, aby dosiahol čo najviac oku lahodiaci výsledok, dostanete výsledok, ktorému sa nedokáže rovnať nikto. Ani najnovší iPhone 14 Pro. Veď porovnajte sami, o aký veľký rozdiel ide.

Oba telefóny sú najnovšími vlajkovými loďami, oba telefóny majú senzory s približne rovnakým počtom megapixelov (50 Mpx na Huawei proti 48 Mpx na iPhone) a oba telefóny sa pýšia špičkovým spracovaním záberov. Výsledok však ani zďaleka nie je podobný. Vľavo sa nachádzajú zábery z Mate 50 Pro, vpravo zas fotka z iPhone 14 Pro.

Huawei Mate 50 Pro vs iPhone 14 Pro: Šero

Fotku sme snímali počas zamračeného dňa pri vypnutom svetle v redakcii. Cieľom tohto porovnania je poukázať na to, ako fotoaparáty vo vlajkových lodiach Huawei a Apple dokážu kompenzovať pri tak náročných podmienkach. Okrem dreveného obkladu si všimnite aj detaily. Všimnite si, že Lego Iron Mana na fotke z iPhone 14 Pro nemá takmer žiadne detaily a dokonca ani farbu a obrovský rozdiel je aj vo vyvážení bielej, ku ktorej má výrazne bližšie práve Huawei Mate 50 Pro. Práve o zachovanie takto jemných detailov sa stará hardvérová clona (v tomto prípade f/1.4) a súbor automatizovanej úpravy fotiek hneď po ich odfotení – Huawei XD Fusion Pro.

Huawei Mate 50 Pro vs iPhone 14 Pro: Je to (nielen) v detailoch

Rovnako dopadol aj test zoom objektívu, ktorý síce v Mate 50 Pro siaha oveľa ďalej, než 3x pri iPhone 14 Pro, no pre čo najpresnejšie porovnanie sme oba telefóny nastavili na 3x priblíženie a výsledné zábery ešte orezali, aby sa čo najviac zhodovali.

Na ľavej strane sa opäť nachádza záber z Huawei Mate 50 Pro, na pravej zas záber z iPhone 14 Pro. Príbeh je to však rovnaký. Okrem výrazne lepšieho vyváženia bielej (auto bolo skutočne čisto biele a čerstvo umyté) môžete vidieť aj lepšiu prácu s detailmi a celkovo vernejšiu reprezentáciu toho, čo som videl ja.

Huawei Mate 50 Pro vs iPhone 14 Pro: Selfie

Nakoniec vám ešte ukážem rozdiel v selfie fotoaparátoch, ktoré sú nerozlučnou súčasťou každého moderného smartfónu. Aj pri selfie fotoaparáte sa ukázala sila, tentokrát 13 Mpx senzora. Ako prvý sa nižšie nachádza pôvodný záber, nižšie zas priblížená časť, ktorá jasne poukazuje na to, ako dobre Huawei dokáže pracovať s digitálnym šumom a zachovaním jemných detailov.

Huawei Mate 50 Pro má “širší” selfie fotoaparát, čo znamená, že sa do jedného záberu zmestí viac vášho okolia alebo viac osôb, ak si selfie robíte viacerí. Trochu ma síce mrzí umelé vyrovnanie vrások, ktorých síce zatiaľ veľa nemám, no aj tie najjemnejšie Mate 50 Pro vyhladil. Poďme sa ale pozrieť na tie sľúbené detaily a zameráme sa pri nich na poličku vedľa televízora, na ktorej je položený Xbox.

Všimnite si, o koľko viac digitálneho šumu je na zábere vpravo (iPhone 14 Pro). Na TV stolíku, okolo televízora, priamo v televízore a na umelej rastline. Naopak, na zábere vľavo (Huawei Mate 50 Pro) sú nielen, že príjemnejšie podané farby, ale aj výrazne menej digitálneho šumu.

Huawei Mate 50 Pro vs iPhone 14 Pro: Najväčší rozdiel

Posledným porovnaním medzi telefónmi je mimoriadne obľúbený portrétový režim, ktorý imituje rozostrenie pozadia (bokeh) veľkých a drahých fotoaparátov. V tomto prípade sa zameriame na vernosť farieb a rozmazanie pozadia.

Fotka vľavo má už na prvý pohľad viac kontrastu a vernejšie farby. Šiltovka je skutočne tak modrá, ako na zábere vľavo, tehly sú zas v oranžovom, nie v hnedo-červenom odtieni. Okrem toho, portrétový režim na fotke vľavo dokázal pozadie rozmazať výrazne viac, a to aj napriek tomu, že manekýn (Elon) od steny nie je vzdialený viac ako 50 – 60 centimetrov.

Keď rozhodujú činy a nie marketing

Často sa stáva, že firmy majú silné výsledky len na papieri, čo pri Mate 50 Pro rozhodne neplatí. Implementácia špičkového senzora, objektívu s meniteľnou clonou a softvéru, ktorý si hravo poradí aj s konkurenciou, ktorá sa tvári, že zmenila prítomnosť aj budúcnosť, prináša výsledky, aké by chcel vo vrecku nosiť nejeden z nás.

Navyše, ako sme ukázali v samostatnom článku, žiť s Huawei už neznamená to, že by ste sa museli akokoľvek obmedzovať. K dispozícii máte nielen celý repozitár aplikácií a hier v Huawei App Gallery, k dispozícii máte jednoducho a rýchlo aj celý katalóg hier a aplikácií z Google Play.

Huawei sa tak s Mate 50 Pro vracia späť do formy, v akej si ho pamätáme z obdobia pred nešťastným rozhodnutím odstrihnúť ho od amerických technológií. Trvalo to dva či tri roky, no je späť a silnejší než kedykoľvek predtým.