Huawei Mate 50 Pro je čerstvý smartfón z dielne čínskej spoločnosti, ktorá už vyše troch rokov bojuje so sankciami zo strany Spojených štátov amerických. Napriek tomu to však nevzdáva. Jej najnovší príspevok do sveta vlajkových lodí to skúša všetkými možnými zbraňami, vrátane špičkovej hardvérovej výbavy a prémiového dizajnu. Stačí to však ako kompenzácia za chýbajúci softvér od Google? To (a viac) sa dočítate v recenzii nižšie.

Huawei Mate 50 Pro: Cena a dostupnosť

Huawei Mate 50 Pro bude na Slovensku dostupný od 1. novembra, a to za cenu 1 299 eur.

Huawei Mate 50 Pro: Špecifikácie

Displej6,74″ OLED
1 212 x 2 616 pixelov (19,5 : 9)
10-bit
120 Hz
ČipsetQualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4G)
Pamäť8 GB
Úložisko256 GB
Batéria4 700 mAh
66 W drôtové nabíjanie
50 W bezdrôtové nabíjanie
5 W reverzné nabíjanie
Fotoaparáty50 Mpx hlavný (f/1.4 – f/4.0), PDAF, OIS, laserové zaostrovanie
64 Mpx periskop (f/3.5, PDAF, OIS, 3,5x optický zoom)
13 Mpx širokouhlý (f/2.2, 120° zorné pole, PDAF)
13 Mpx selfie (f/2.4)
Rozmery16,21 x 7,55 x 0,85 cm
Hmotnosť205 g
Operačný systémEMUI 13
KonektivitaWi-Fi 802.11, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Senzoryoptický snímač odltačkov prstov v displeji, akcelerometer, gyroskop, senzor priblíženia, barometer, kompas, snímač farebného spektra, snímač tváre
Stupeň krytiaIP68
Cena1 299 eur

Huawei Mate 50 Pro: Balenie

Balenie Huawei Mate 50 Pro obsahuje všetko, čo používateľ môže potrebovať. Okrem smartfónu obsahuje aj relatívne kvalitné priehľadné puzdro, nejaké tie papierovačky a 66 W adaptér pre nabíjanie. Jednoducho povedané – nič nechýba.

Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Huawei Mate 50 Pro: Dizajn a konštrukcia

Smartfón už po prvom úchope do ruky pôsobí prémiovo. Z veľkej časti za to vďačí svojej hmotnosti, ktorá presahuje 200 gramov, a pod ktorú sa podpisujú prvotriedne materiály. Predná strana je pokrytá sklom a bočné hrany sú vyhotovené z hliníka. Variant zariadenia, ktorý som mal k dispozícii na test, je zo zadnej strany prekrytý oranžovou kožou, ktorá je príjemná na dotyk a odolná voči odtlačkom prstov. U nás však bude dostupný len variant s lesklým krytom čiernej farby, na ktorom sú odtlačky dosť viditeľné.

Späť k prednej strane, displej je ohraničený veľmi tenkými rámikmi bez výraznej brady. Akurát z vrchu si trochu priestoru vyberá výrez pre selfie fotoaparát, reproduktor a prekvapivo spoľahlivé Face ID senzory. Na pravej hrane sa nachádza hlavné tlačidlo a dvojica tlačidiel pre ovládanie hlasitosti. Spodok je vyhradený pre SIM kartu, USB-C port a výstup pre reproduktory. Tie sú dosť hlasné a kvalitné.

Zadná strana je vyhradená pre okrúhly foto modul. Nachádza sa presne v strede vrchnej časti, vďaka čomu smartfón pri dotyku netancuje po stole. Vrch však kvôli nemu mierne odstáva. Na druhú stranu, tento “problém” sa dá rýchlo vyriešiť nasadením pribaleného (alebo iného) puzdra.

Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Huawei Mate 50 Pro: Displej

Displej Huawei Mate 50 Pro je svkostný. Uplatnená bola technológia OLED, ktorá sa vyznačuje svojou kvalitnou reprodukciou farieb, predovšetkým čiernej, a nižšou náročnosťou na batériu. Keď už sme pri farbách, nemožno zabudnúť na to, že ide o 10-bit panel, ktorý dokáže vyobraziť vyše miliardu odtieňov z celého RGB spektra.

Obraz je vďaka vysokému rozlíšeniu 1 212 x 1 616 pixelov elegantne ostrý. Po prepočte možno rátať so 428 ppi (pixels per inch), čo je v prostredí vlajkových lodí ako taký priemer. To ale rozhodne nemyslím ako urážku, práve naopak. Dokáže sa taktiež poriadne rozsvietiť, vďaka čomu je zobrazený obsah dobre viditeľný aj na priamom slnku. Chválami nemôžem šetriť ani čo sa týka pozorovacích uhlov.

Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Huawei Mate 50 Pro: Výkon

Čo sa týka výkonu, Huawei Mate 50 Pro poháňa špičkový Snapdragon 8+ Gen 1 založený na 4 nm procese. Tu začíname vidieť prvé obmedzenia v dôsledku sankcií. Čip je totiž obmedzený na 4G konektivitu. Na najnovšiu generáciu sietí tak môžete rovno zabudnúť.

Z hľadiska výkonu som nezaznamenal žiadny problém. Čipset odvádza skvelú prácu aj pri náročnejšom multitaskingu či v prostredí viac zaťažujúcich aplikácií. Rovnako si vedie dobre aj v oblasti regulácie teploty či energetickej efektivity.

Okrem obmedzenia na 4G môžem po tejto stránke smartfónu vytknúť asi len kapacitu operačnej pamäte, ktorá je z nejakého dôvodu zastropovaná na 8 GB. To je vo svete vlajkových lodí s cenou cez 1 000 eur značný podpriemer.

Huawei Mate 50 Pro: Batéria

Z hľadiska výdrže je na tom Huawei Mate 50 Pro veľmi dobre. Batéria s kapacitou 4 700 mAh odvádza skvelú prácu a s prehľadom vám vydrží na celý deň, pri ľahšom používaní aj viac. Bežne sa pýtala nabíjačku po približne 6 až 8 hodinách čistého používania (screen on time), čo je veľmi pôsobivé.

A keď sa aj približujete k vybitiu, k dispozícii máte podporu pre 66 W drôtové nabíjanie, vďaka ktorému je proces obnovy energie skutočne bleskový – zaberá niečo pod hodinu. Niektorým sa môže hodiť aj podpora pre 50 W bezdrôtové nabíjanie či 5 W reverzné nabíjanie.

Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Huawei Mate 50 Pro: Fotoaparáty

Presúvame sa k azda najväčším lákadlám tohto smartfónu – k fotoaparátom. Keďže je reč o zariadení značky Huawei, prvotriedna fotografia je akousi očakávanou zárukou. A teší ma, že Mate 50 Pro v tomto smere nesklamal.

Fotografie zachytené hlavným fotoaparátom sú ostré, kontrastné a plné farieb. Tento štýl sa mne osobne veľmi páči. Nemá problém dokonca ani pri väčšom množstve menších detailov, ako sú napríklad listy na stromoch.

Fotoaparát sa taktiež vyznačuje jedným netradičným špecifikom. Je ním možnosť zmeny fyzickej clony, a to v rozmedzí od f/1.4 do f/4.0. Podľa potreby si tak môžete prispôsobiť, koľko svetla snímač pojme, ako aj mieru rozostrenia pozadia snímaného objektu.

Čo sa týka nočných fotografií, čakal som trochu viac. Hoci rozhodne nie sú nekvalitné, ocenil by som o čosi precíznejšie detaily a vyššiu ostrosť.

Prekvapil ma však ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý aj v noci dokáže produkovať celkom jasné a atraktívne výstupy. Vysokú kvalitu pretavuje aj do denných snímok, vrátane extrémne širokého zorného poľa, vďaka čomu dokážete do záberu zmestiť veľké množstvo objektov.

V neposlednom rade tu máme režim makro fotografie, ktorý je skutočne špičkový. Fotenie v tomto režime je veľmi zábavné, predovšetkým kvôli možnosti fotenia z extrémnej blízkosti. Povedal by som, že kapacity Huawei Mate 50 Pro sú v tejto oblasti fotografie nadštandardné. Výstupy si zachovávajú živé farby a vysokú mieru ostrosti.

Napokon tu máme selfie fotoaparát, ktorý je viac-menej priemerný. Po kvalitativnej stránke sú snímky na vysokej úrovni, pričom objektív dokáže spoľahlivo separovať tvár od pozadia. Miestami mi síce vizuál fotografií pripadal, ako by som naň nedopatrením aktivoval akýsi mliečny efekt, avšak to sa stávalo len veľmi výnimočne.

Huawei Mate 50 Pro: Softvér

Keďže je reč o zariadení značky Huawei, po softvérovej stránke sa treba pripraviť na značné obmedzenia. Namiesto Androidu vás po úvodnom nastavení zariadenia privíta EMUI 13. HarmonyOS 3.0 je nateraz rezervovaný pre čínsky trh.

Jednoducho povedané, so vstavanými službami Google nerátajte. V základe však máte k dispozícii alternatívy od Huawei, vrátane mailu, galérie, máp a iných potrebných služieb. Nechýba dokonca ani starý známy “Správca telefónu”, prostredníctvom ktorého môžete svoje zariadenie vyčistiť od nežiadúcich súborov a optimalizovať jeho výkon či spotrebu.

Zariadenie je ale aj napriek značným obmedzeniam použiteľné. AppGallery, natívny obchod s aplikáciami, je neustále obohacovaný o nový softvér. A ak v ňom náhodou nenájdete to, čo potrebujete, môžete sa obrátiť na obchody tretích strán. Jedným takým je Aurora Store, cez ktorý si viete stiahnuť prakticky čokoľvek, dokonca aj vaše obľúbené četovacie platformy a sociálne siete. Rozhodne je to však oveľa menej pohodlná cesta.

Čo sa týka personalizácie, tej veľa nie je. Prispôsobiť si môžete napríklad veľkosť a hrúbku písma, veľkosť zobrazenia či režim alebo teplotu farieb. Prispôsobiteľné je aj rozlíšenie, no to vám odporúčam ponechať na v prednastavenomm tzv. “inteligentnom” režime.

Zdroj: Roman Drexler (TECHBYTE.sk)

Huawei Mate 50 Pro: Verdikt

Huawei Mate 50 Pro je solídne zariadenie s prémiovým dizajnom, prekvapivo dlhou výdržou batérie, solídnym výkonom a kvalitnými fotoaparátmi. Je pravda, že absenciu služieb Google dosť cítiť, no nepovedal by som, že by kvôli tomu bol tento smartfón nepoužiteľný. Pravda, pohodlné to nie je, no dá sa s tým fungovať. AppGallery sa neustále rozrastá a to, čo v oficiálnom obchode chýba, si viete zadovážiť z tretích strán.

Ostáva otázka, či telefón stojí za kúpu. Ak chcete vlajkovú loď, ktorá má elegantný dizajn a kvalitné fotoaparáty, Mate 50 Pro rozhodne stojí aspoň za zváženie. Samozrejme, pracujeme s predpokladom, že ste ochotní investovať 1 300 eur.

No ak patríte medzi aktívnych používateľov Google služieb a komfort je pre vás prioritou, odporúčam vám poobzerať sa inde.