Slováci o dôveryhodnosti internetu: Ako reagujeme na dezinformácie?

A čo si myslíme o informačnej vojne?

Informácie dnes patria medzi jednu z najcennejších komodít. To, čo čítame na internete, nás priamo či nepriamo určitým spôsobom ovplyvňuje a modeluje naše vedomosti o okolitom svete. Žiaľ, nie všetko, čo sa vo virtuálnom priestore vyskytuje, je dôveryhodné. Vedia to aj Slováci a Česi, hoci to tak niekedy nevyzerá.

Agentúra Ipsos v spolupráci so Stredoueurópskym observatóriom digitálnych médií uskutočnila prieskum, v ktorom zisťovala pohľad 1 029 slovenských a 1 026 českých respondentov na aktuálnu situáciu v súvislosti s klamlivými informáciami na internete, informuje portál Živé.sk na základe informácií TASR.

Sociálne siete vraj zámerne zviditeľňujú dezinformácie

Z prieskumu, ktorý sa konal medzi 30. aprílom a 5. májom, vyplynulo, že podľa Slovákov a Čechov sociálne siete zámerne zviditeľňujú klamlivé informácie. Tento hromadný názor ide v protismere prehláseniam viacerých gigantov prevádzkujúcich najväčšie sociálne siete, podľa ktorých sa snažia dezinformácie čo najviac potlačiť.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska

A ako interagujeme s nepravdivými informáciami, keď už na nejaké narazíme? Výsledky tvrdia, že najčastejšie na ne Slováci nijak nereagujú (43 % respondentov). Druhú najpočetnejšiu skupinu tvorili tí, ktorí by na daný klamlivý príspevok upozornili svojich blízkych (18 % respondentov), tretiu zase osoby, ktoré by príspevok nahlásili (15 % respondentov). Niektorí by dokonca volili aj radikálnejšiu možnosť – zablokovanie profilu, ktorá daný príspevok zverejnila (14 % respondentov).

Sme či nie sme súčasťou informačnej vojny?

Menej ako polovica opýtaných, konkrétne 40 %, tvrdí, že Slovensko je súčasťou informačnej vojny, ktorá prebieha medzi Ruskom a západnými krajinami. Agentúra upresnila, že tohto názoru sú väčšinou mladší respondenti a osoby s vysokoškolským vzdelaním. Naopak, necelá tretina respondentov uvádza, že niečo ako informačná vojna je len prostriedok západných veľmocí na regulovanie slobody prejavu.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať