Ruský Yandex má problém: Fíni jeho datacentrum odstrihli od elektriny!

Fíni sa domnievajú, že sa cez Yandex šíri vojnová propaganda.

Fínske energetické spoločnosti odmietajú dodávať elektrickú energiu ruskému vyhľadávaču Yandex. Vyplýva to z informácií Euroactivu. Ruský vyhľadávač má mať datacentrum neďaleko Helsínk. Fíni sa obávajú, že z ich územia Rusi šíria vojnovú propagandu.

Dátové centrum, ktoré začalo fungovať v roku 2015 v meste Mäntsälä, je zároveň jediným v západnej Európe, ktoré ruský Yandex prevádzkuje. Generálneho riaditeľa spoločnosti v marci 2022 zaradili na sankčný zoznam. Na spoločnosť Yandex sa sankcie zatiaľ nevzťahujú.

Pre Rusov sa však problém znásobil tým, že fínski dodávatelia s firmou odmietajú podpísať zmluvu o dodávke elektrickej energie. To spôsobilo, okrem iného, aj to, že dátové centrum od konca apríla funguje na záložnom dieselovom generátore. Celá budova bola totiž odpojená od fínskej elektrickej siete.

Yandex zatiaľ nemá riešenie

Spoločnosť Yandex „urobí všetko pre to, aby našla nového partnera, ktorý nám pomôže pokračovať,“ a že „existuje niekoľko možností, ktoré stále aktívne sledujú,“ povedal v rozhovore pre televíznu stanicu YLE šéf prevádzky dátového centra Alexej Žumykin. Je tiež presvedčený, že Fínsko je pre Yandex perfektným miestom na pôsobenie.

TIP REDAKCIE
Google odhalil Pixel Watch. Budú schopné konkurovať hodinkám od Apple?

Minister komunikácií Timo Harakka však má na Yandex opačný názor. Podľa neho je Yandex „pozorne monitorovaný,“ čo môže spôsobiť, že z Fínska jednoducho vyženú. Fínske orgány sa na firmu začali pozerať ako na možného šíriteľa falošných správ, hoaxov a vojnovej propagandy.