Rusko je zúfalé: Odsúdených IT-čkarov využije na nútené práce, zaplatí im 266 € mesačne

Zúfalé časy vyžadujú zúfalé riešenia.

Nútená práca je termín, ktorý Rusom nie je cudzí. Federácia však momentálne prehodnocuje to, aké práce môže ľuďom nanútiť. Vyzerá to tak, že Rusko chce zmodernizovať aj „systém gulagov“. Krajina totiž čelí vážnemu nedostatku ľudí s IT znalosťami.

Keď začnete vojnu proti inej krajine a následne musíte čeliť najprísnejším sankciám v histórii, má to veľké následky. Najkvalifikovanejší pracovníci vo veľkom opustili krajinu, poprípade sa do nej už vôbec neplánujú vrátiť. Rusi preto musia hľadať náhradu niekde inde. Vzhľadom na to, že počet voľných pracovných miest v oblasti IT sa pohybuje v desiatkach tisíc, Rusi začali pracovníkov hľadať aj medzi odsúdenými.

Podľa informácií KrebsonSecurity mala koncom minulého mesiaca oznámiť Federálna väzenská služba, že zvažuje využitie väzňov na prácu v IT. Väzni by pracovali dištančne v súkromných spoločnostiach. Podľa Alexandra Chabarova z ruskej väzenskej služby prišlo s touto myšlienkou niekoľko ruských podnikateľov, ktorí zúfalo zháňajú tak potrebných zamestnancov.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Obrovský POZOR! Nové SMS-ky potichu kradnú peniaze, ak máš túto banku, spozorni!
Ruské väzenie. Zdroj: RFERL

Hľadajú takmer 100 000 ľudí

Predpokladá sa, že v Rusku je momentálne neobsadených približne 95 000 pozícií, ktoré vyžadujú zručnosti v oblasti IT a ktoré momentálne nie je možné obsadiť. Dôvod vás iste neprekvapí. IT špecialisti utekajú z krajiny v obave, že Rusko oficiálne prizná vojnu a oni budú musieť narukovať. Do zahraničných firiem v USA, Nemecku, Gruzínsku, Cypre a v Kanade malo podľa Ruskej asociácie pre elektronické komunikácie (RAEC) utiecť až 100 000 ľudí.

O jednu vec však Rusko nemá núdzu – o väzňov. Aktuálne ich je podľa BBC až 874-tisíc. Nie je síce známe, koľkí z nich majú vhodné IT kvalifikácie, no „zopár“ sa ich určite nájde. Väzni by boli spokojnejší, robili by predsa to, čo by ich bavilo a spokojné by boli aj súkromné spoločnosti, ktorým chýbajú zamestnanci. Firmy by každému zamestnancovi mohli vyplácať len 266 eur mesačne. Presne toľko totiž zarábajú ruskí väzni odsúdení na nútené práce.