RECENZIA Roborock Q7 Max +: Vysávač, ktorý vie všetko!

Roborock má nový vysávač v novom rade zariadení s označením “Q”. Čo to ale znamená pre vás a je vôbec dobrou voľbou?

Roborock je značka, ktorú už aj na Slovensku pozná každý. Spoločnosť síce funguje samostatne od Xiaomi, no bol to práve obľúbený výrobca smartfónov, ktorý hral pri jej vzniku kľúčovú úlohu. Tú hrá dodnes, obe firmy sú prepojené minimálne na technologickej a marketingovej úrovni.

Okrem tyčových vysávačov sa Roborock venuje aj tým robotickým a je v tom NAOZAJ dobrý. Porovnateľné modely od iných výrobcov často stoja oveľa viac, čo je jedným z dôvodov, prečo sú práve vysávače Roborock tak populárne aj v našej domovine.

Posledné 3 týždne sme testovali ich najnovší model – Roborock Q7 Max+. Ide o vôbec prvý model v novom modelovom rade „Q,“ ktorý má predstavovať akýsi zlatý stred medzi najmodernejšími technológiami a čo najnižšou cenou.

Roborock Q7 Max: Cena

Roborock Q7 Max | Cena: 360,82 € | Kupón: GKBQ7MAX | Poštovné do SR: Zadarmo

Roborock Q7 Max+ | Cena: 518,11 € | Kupón: GKBQ7MAXP | Poštovné do SR: Zadarmo

Roborock predáva dve verzie svojej novinky. Jedna sa predáva bez dokovacej stanice schopnej vysať z vysávaču všetky nečistoty (Q7 Max) a druhá s dokovacou stanicou (Q7 Max+). Verzia bez stanice stojí 360,82 €, tá so stanicou (v recenzii) 518,11 €. Je nutné podotknúť, že ak si vysávač kúpite bez stanice a neskôr by ste ju ocenili, dokúpiť si ju môžete aj zvlášť.

Roborock Q7 Max+: Čo je v balení

Ak si kúpite Roborock Q7 Max+, nečakajte obrovitánsku krabicu. Spoločnosti sa zariadenie podarilo zabaliť do relatívne kompaktného balenia, ktoré však dáva zmysel. Základňa je totiž rozdelená na dve časti, ktoré budete musieť priloženým kľúčom pripevniť dokopy. Nie je to raketová veda, nemusíte sa báť.

V balení sa teda okrem dokovacej stanice nachádza aj samotný vysávač, nádoba na vodu, jedna handrička navyše a jedno vrecko do dokovacej stanice. Nič iné však nebudete potrebovať. Minimálne nie ďalšieho pol roka.

Roborock Q7 Max+: Dizajn

Čo sa dizajnu týka, Q7 Max+ neprináša žiadne veľké zmeny. Roborock si za posledné roky vybudoval celkom solídny dizajnový jazyk, ktorého sa poslušne drží. Vysávač je veľký ako všetky ostatné „tradičné“ robotické vysávače. Platia pri ňom preto rovnaké obmedzenia ako pri ostatných modeloch. Nie je vhodný pre úplne maličké byty, čo platí aj pre dokovaciu stanicu s funkciou automatického vyprázdňovania.

Robot je vyrobený prevažne z plastu. Inak čisté línie narúša len logo výrobcu umiestnené na dvierkach, ktoré zakrývajú prístup k nádobke na vodu a nečistoty. Na vrchu sa nachádza už tradičná kupolka, v ktorej je umiestnený LiDAR.

Na spodnej strane sa nachádza rotačná hubica vyrobená z mäkkej gumy, dve veľké kolieska po jej stranách a jedno malé koliesko v prednej časti. Okrem toho nechýba ani otočná štetinka pre vysávanie rohov a pogumovaný nárazník, vďaka ktorému vie robot zistiť, že sa stretol s prekážkou.

Čo sa spracovania týka, v tejto cenovej kategórii s najväčšou pravdepodobnosťou nenájdete nič lepšie. Dizajn síce nie je unikátny alebo originálny, no je funkčný, vyladený a overený.

Roborock Q7 Max+: Aplikácia

Roborock Q7 Max a Q7 Max+ sú robotické vysávače, ktoré sú istým spôsobom závislé od aplikácie (stiahnete ju TU). Samozrejme, vysávať budú aj bez nej, no väčšina funkcií sa nachádza práve v nej. Nemusíte sa báť, aplikácia je spracovaná naozaj nádherne. Všetko v nej je ľahko prístupné a dobre navrhnuté. K vysávaču sa pripojíte rýchlo, stačí naskenovať QR kód skrytý pod vekom a ste tam. Počas nastavovania vysávača vás aplikácia prevedie všetkými dôležitými funkciami, ktoré si môžete nastaviť hneď alebo sa k nim vrátiť neskôr.

Pre niektorých ľudí však môže byť problémom fakt, že aplikácia zatiaľ nemá oficiálny preklad do slovenčiny alebo češtiny. Aj napriek tomu sa v nej zorientujete rýchlo a keď prídete na to, čo robia jednotlivé tlačidlá, preklad nebudete potrebovať vôbec. Roborock si dal záležať na tom, aby mala každá funkcia aj ikonku zobrazujúcu, čo bude vysávač robiť.

Na základnej obrazovke aplikácie sa nachádza názov zariadenia, jeho obrázok a možnosť začať ho ovládať kliknutím na „Enter“. Okrem toho zo základnej obrazovky môžete pridať ďalšie zariadenia tlačidlo „+“ či nastaviť rutiny. Rutiny sú akýmsi správaním vysávača. Môžete mu napríklad povedať, aby povysával vždy, keď sa naobedujete, vždy po tom ako odídete do práce alebo tesne predtým, ako sa z práce vrátite. Je to len na vás.

Keď ťuknete na vysávač alebo na tlačidlo „Enter,“ dostanete sa do ovládacieho centra samotného stroja. Na tejto obrazovke už uvidíte nasnímanú mapu vášho bytu, informácie o celkovej povysávanej ploche, indikátor stavu batérie či čas strávený vysávaním. Okrem toho máte prístup k nastaveniu pre jednotlivé izby alebo zóny.

Na základe týchto informácií následne môžete vysávaču prikázať, aby niektoré izby vysával s vyšším výkonom (napríklad chodbu), aby v niektorých izbách použil viac vody a tak podobne.

Roborock Q7 Max+: Výkon a správanie

Za všetky tie roky, ktoré robím svoju prácu, som sa stretol s desiatkami robotických vysávačov a môžem vám povedať, že ani zďaleka nie sú rovnaké. Možno rovnako vyzerajú, no vysávajú a pohybujú sa odlišne. Niektoré budú vrážať do všetkého, čo po ceste stretnú, iné sú zas jemnejšie a dávajú si pozor.

Je veľmi dôležité, aká vyladená je technológia senzoru LiDAR, ktorý dáva pozor na objekty okolo vysávača. Roborock Q7 Max+ je v tomto smere naozaj pozoruhodný, ktorý dokáže pokryť celú plochu bytu alebo domu bez toho, aby vám zdemoloval nábytok. Technológia PreciSense Precision LiDAR funguje naozaj špičkovo.

Čo sa fungovania týka, vysávač bol navrhnutý tak, aby pri prvom zapnutí zoskenoval celý priestor, autonómne ho rozdelil na izby a čakal na vaše inštrukcie. Keď mu ich nastavíte, už bude presne vedieť, čo ho čaká a kde má použiť aký výkon.

Q7 Max+ v základnom režime vysáva v režime „Balanced,“ ktorý je dobrým kompromisom medzi výkonom a hlukom. Pochopiteľne, k dispozícii máte aj režimy Turbo a Max, ktoré sú naozaj výkonné, no zároveň aj dosť hlučné. Práve jeden z týchto režimov zapína robot automaticky vtedy, keď narazí na koberec. Keď z neho zlezie, prepne sa späť na režim Balanced. Celkový sací výkon dosahuje úctyhodných 4 200 Pa, čo je veľmi rešpektovateľná hodnota.

Ešte viac vás možno poteší to, že vysávač dokáže aj zmývať. Nádobka na nečistoty je totiž rozdelená na dva priečinky. 470 ml zaberá miesto pre nečistoty a 350 ml zas nádobka na vodu. Inžinieri nezabudli ani na kompatibilitu s hlasovými asistentami. Vysávač tak nepodporuje len Google asistenta, ale aj Amazon Alexa.

Roborock Q7 Max+ vďaka veľkej 5 200 mAh batérii dokáže na jeden „výjazd“ povysávať rozlohu približne 90 metrov štvorcových za menej ako 1 hodinu. Záleží, samozrejme, na tom, koľko prekážok stretne cestou. Ak máte veľký otvorený priestor ako my v redakcii, zaberie mu to menej času aj energie. Ak sa však bude musieť pasovať s horou nábytku, ktorý bude musieť obchádzať, bude mu to trvať dlhšie.

Keď vysávač dovysáva, vráti sa do dokovacej stanice, kde sa spustí automatické vyprázdnenie jeho nádobky na nečistoty. Len upozorním, že ide o celkom hlučný proces, ktorý trvá približne 30 sekúnd. Vrecúško na nečistoty v dokovacej stanici pritom podľa používania stačí vymeniť raz za 2 až 3 mesiace, čo vám ušetrí každodenné vyprázdňovanie malej nádobky uloženej priamo vo vysávači.

Roborock Q7 Max+: Verdikt

S úplne čistým svedomím môžem povedať, že Roborock Q7 Max+ je jeden z najlepších robotických vysávačov vo svojej triede. Okrem toho, že je na svoju cenu naozaj vynikajúci vo vysávaní a zmývaní, má k dispozícii mnoho funkcií, ktoré konkurencia nemá alebo ich nemá na takej vysokej úrovni.

Predpokladám, že väčšina z vás ho bude pár dní testovať na plné obrátky, no pár mesiacoch ho už bude zapínať len na bežné vysávanie. Aj napriek tomu je však super, že máte k dispozícii spotrebič, do ktorého výrobca vložil poriadny kus času a všetko, čo ponúka, navrhol naozaj opatrne a s rozumom.

Hodnotenie
Zhrnutie
Roborock Q7 Max+ predstavuje perfektný kompromis medzi cenou, výkonom a funkciami. Zariadenie je vhodné pre všetky typy domácností a hlavne pre tých ľudí, ktorí na vysávač nechcú minúť takmer tisíc eur.
Sacia sila
95
Batéria
90
Kapacita zásobníka (prach)
95
Kapacita zásobníka (voda)
90
Systém filtrácie
100
Váha a rozmery
90
Hlučnosť
90
Kvalita spracovania
100
Cena
100
Pozitíva
Výkonný
Vynikajúci algoritmus
Šikovná dokovacia stanica
Perfektná aplikácia
Negatíva
Chýba slovenčina
Pre niekoho môže byť dokovacia stanica príliš drahá
94
Hodnotenie