Prekladač Google mal prekladať spojenie “drahí Rusi” na “mŕtvi Rusi”. Moskva okamžite zakročila

Regulačný úrad Roskomnadzor uviedol, že pri použití rovnakej frázy s inými národnosťami sa takáto možnosť opravy (Mali ste na mysli?) neponúka.

Rusko v pondelok (11. apríla) požiadalo americkú spoločnosť Google, aby prijala okamžité opatrenia na odstránenie vyhrážok cielených voči ruskému obyvateľstvu. Učinila tak po tom, ako podľa miestnych úradov Prekladač Google ponúkol niektorým užívateľom opravu slovného spojenia “dear Russians” (drahí Rusi) na dead Russians” (mŕtvi Rusi). O téme informovala agentúra Reuters.

Rusko na túto skutočnosť reagovalo takmer okamžite. Regulačný úrad Roskomnadzor uviedol, že od spoločnosti Google požadoval, aby “okamžite prijala opatrenia na odstránenie vyhrážok voči ruským užívateľom”.

Úrad ďalej uviedol, že pri použití rovnakej frázy s inými národnosťami sa takáto možnosť opravy (Mali ste na mysli?) neponúka. Google sa k záležitosti doposiaľ nevyjadril.

Agentúra Reuters ďalej uvádza, že keď vyskúšala do prekladača zadať uvedené frázy, neponúkli sa jej žiadne návrhy, ktoré by akokoľvek odkazovali na násilie voči ruskému obyvateľstvu.

TIP REDAKCIE
Orange opäť rozširuje svoju ponuku: Pribudnú televízory, notebooky, smart hodinky a mnoho iného

Google vs Rusko

Za necelé dva posledné mesiace, respektíve od začiatku vojny na Ukrajine, sa vyskytlo mnoho dôkazov o tom, že Rusko a Google sa nemajú zrovna v láske.

Jedným z nich je prehlásenie úradu Roskomnadzor o tom, že americký gigant jasne porušuje ruské zákony, kvôli čomu mu zakázal prevádzkovať reklamné aktivity. A čo navyše, to, že porušuje zákony, musí udávať aj vo výsledkoch vyhľadávania. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.