TSMC: Čipy založené na 2 nm výrobnom procese môžu prísť už počas 2025

Prečo je vlastne výrobný proces taký dôležitý? Jednoducho povedané, čím menší výrobný proces, tým viac tranzistorov môže čip ponúknuť. A čím má čip viac tranzistorov, tým dokáže byť výkonnejší a úspornejší.

TSMC, azda najväčší výrobca čipov na svete, sa pomaly pripravuje na zavedenie 3 nm výrobného procesu. Ten by sa mal do fázy výroby presunúť niekedy v priebehu budúceho roku. Akonáhle bude všetko potrebné hotové, presunie sa na novú generáciu v podobe 2 nm procesu.

Príprava revolučného 2 nm výrobného procesu však nebude žiadny lacný špás. TSMC bude musieť postaviť novú dedikovanú fabriku, ktorej cena sa má vyšplhať na 1 bilión taiwanských dolárov (32 miliárd eur), píše PhoneArena. Náklady však nie sú to jediné, čo miestnym autoritám robí starosť. Predstavitelia mesta Tchaj-čung, kde má nová fabrika vyrásť, sa obávajú aj vplyvov na životné prostredie. No na druhú stranu, fabrika vytvorí mnoho pracovných pozícií, pričom poháňaná môže byť čisto obnoviteľnými energiami.

Nič zatiaľ nie je oficiálne, čo znamená, že všetko je aktuálne len v štádiu plánovania.

Prečo práve Tchaj-čung? Generálny riaditeľ spoločnosti TSMC uviedol, že mesto je dokonalým kandidátom predovšetkým kvôli jeho geografickej polohe a klimatickým podmienkam.

TIP REDAKCIE
YouTube Premium prichádza s ročným predplatným. Je výhodnejšie

Na jeden čip sa spotrebuje takmer 38 litrov vody

Továreň v Tchaj-čungu však bude plniť skôr vedľajšiu úlohu. Hlavná fabrika, kde má prebiehať väčšina výroby, sa nachádza v Sin-ču. Problém je v tom, že tá si denne vyžaduje okolo 100 tisíc m3 vody denne, pričom menej ako 75 % z tohto množstva pochádza z miestnych vodných nádrží. Práve Tchaj-čung by mohol poskytnúť dodatočný prístup k väčšiemu množstvu vody. Pre informáciu, na výrobu len jedného čipu sa spotrebuje takmer 38 litrov vody.

Keď si to zhrnieme, veľkovýroba 3 nm čipov má započať niekedy v druhej polovici 2022. Nasledovať bude príprava 2 nm procesu. Tá by sa tak do fáze produkcie mohla dopracovať niekedy počas 2025.

Prečo je vlastne výrobný proces taký dôležitý? Jednoducho povedané, čím menší výrobný proces, tým viac tranzistorov môže čip ponúknuť. A čím má čip viac tranzistorov, tým dokáže byť výkonnejší a úspornejší.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať