Ako Facebook narába s vašimi dátami? Dobrá otázka, sám to totiž nevie

Inžinieri z tímu Facebook Ad zrejme prezradili niečo, čo nemali.

Facebook, ktorý dnes funguje pod záštitou spoločnosti Meta, v minulosti učinil viacero prešľapov, ktorými v nemalej miere poškodil svoju dôveryhodnosť v rámci ochrany súkromia používateľov. V takýchto prípadoch mal vždy len jednu možnosť, a to vzchopiť sa, sľúbiť zlepšenie a pokračovať ďalej. Zdá sa však, že sľuby, ktoré sociálna sieť vypustila z úst, boli viac menej len prázdne slová.

Svedčí o tom tento interný dokument, respektíve správa, ktorú napísali inžinieri pre ochranu súkromia z tímu Facebook Ad a adresovali ju vedúcim predstaviteľom spoločnosti. Ako píše server 9to5Mac, v správe je podrobne opísané, ako by sa Facebook mohol vysporiadať s miestnymi regulačnými orgánmi, ktoré požadujú nové opatrenia na ochranu osobných údajov používateľov.

Najväčšiu vlnu pozornosti však strhla časť, v ktorej inžinieri v podstate potvrdzujú, že spoločnosť nemá žiadnu kontrolu nad internou správou používateľských údajov. Tím Facebook Ad varoval riaditeľov sociálnej siete, že spoločnosť bude mať problém sľúbiť svetovým vládam akékoľvek zmeny týkajúce sa tohto aspektu.

TIP REDAKCIE
Jedlo doručené robotom? Uber načrtol budúcnosť donáškových služieb
facebook
Šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg Foto: CNET

Bezradní inžinieri varujú vedenie

“Nemáme dostatočnú úroveň kontroly vysvetliteľnosti ohľadom toho, ako naše systémy používajú dáta, a preto nemôžeme prijímať kontrolované zmeny politiky či externé záväzky typu ‘nebudeme používať dáta X na účel Y,'” napísali autori správy. “A pritom práve to od nás regulačné orgány očakávajú, čím sa zvyšuje riziko chýb a skresľovania údajov.”

Dokument ďalej prezrádza, že databáza Facebooku má otvorené hranice, čo znamená, že údaje používateľov prvej strany, údaje tretích strán a citlivé údaje sú všetky uložené spoločne. Kontrola jednotlivých skupín je tak oveľa náročnejšia.

Hoci hovorca Facebooku poprel, že by spoločnosť nedodržiavala pokyny regulačných orgánov, jeden zo zamestnancov, ktorý chcel z pochopiteľných dôvodov ostať v anonymite, opísal situáciu ako “úplnú katastrofu” (len o čosi vulgárnejšie).