Prísnejšie sankcie za telefonovanie za volantom: Návrh už prešiel vládou

Cestní piráti sa musia mať na pozore.

Vodičom, korí svoj mobil nepustia z ruky ani počas šoférovania, hrozia od 15. júla prísnejšie sankcie. Nejde pritom len o vyššie pokuty, na stole je aj možnosť uloženia zákazu činnosti.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o cestnej premávke z dielne Ministerstva vnútra, ktorý dnes schválila vláda. O zmenách ale ešte musí rokovať parlament. Aktualizované pravidlá by podľa predpokladu úradu mohli vstúpiť do platnosti 15. júla 2022.

Ako informuje Ministerstvo vnútra SR v príspevku na sociálnej sieti, medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom sa po novom zaradí aj držanie a obsluhovanie telefónu a podobných zariadení bez systému „voľné ruky“ počas vedenia vozidla.

Zvýšia sa horné sankcie pokút v blokovom konaní zo 100 na 150 eur a v riadnom správnom konaní z 200 na 300 eur. Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

TIP REDAKCIE
Stále ti chýba Windows 11 alebo Office? Vďaka tejto akcii ho môžeš získať zadarmo alebo VEĽMI lacno!
telefonovanie
Ilustr. foto: pxhere.com

Mobily za volantom nie sú jediným predmetom návrhu novely zákona o cestnej premávke. Predkladá tiež vyššie pokuty za rýchlosť a zníženie minimálneho veku na vedenie nákladných áut a autobusov.

Prísnejšie sankcie čakajú tých vodičov, ktorí budú opakovane výrazne prekračovať maximálnu povolenú rýchlosť, a to v obci o 50 km/h a viac, mimo obce o 60 km/h a viac. Takéto prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti sa zaradí medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

Znamená to, že sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov, kedy sa už vodič musí podrobiť opatreniam ako napríklad doškoľovací kurz v autoškole, preskúšaniu odbornej spôsobilosti či preskúmaniu zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti.

Celé stanovisko ministerstva nájdete na tejto adrese.

Total
32
Zdieľaní
Total
32
Zdieľať