Smartfóny Samsung sú zraniteľné voči hackerom, pomôže aktualizácia

Bezpečnostnú dieru sa podarilo odhaliť minulý rok v novembri.

Spoločnosť Kryptowire venujúca sa zabezpečeniu mobilných zariadení a ochrane osobných údajov našla v smartfónoch Samsung pomerne vážnu zraniteľnosť. Týka sa pritom celého radu zariadení s operačným systémom Android 9 až Android 12.

Chyba v zabezpečení (CVE-2022-22292) umožňuje útočníkom vykonávať celý rad úloh vrátane uskutočňovania telefonických hovorov, inštalácie a spúšťania aplikácií na pozadí alebo dokonca obnovenia výrobných nastavení.

Kameňom úrazu sa stala predinštalovaná aplikácia Samsung Telefón, ktorá podľa expertízy Kryptowire obsahovala nezabezpečený komponent. Táto aplikácia je previazaná s citlivejšími oprávneniami na úrovni systému, čo hackerom otvára cestu k všemožným útokom.

Experti objavili túto zraniteľnosť v novembri minulého roka s tým, že svoje zistenia následne posunuli Samsungu. Ten zareagoval bezpečnostnou záplatou, aktualizáciu zabezpečenia však vydal až vo februári 2022.

Samsung
Ilustr. foto: Red.

Používatelia, ktorí svoj smartfón pravidelne aktualizujú, sú tým pádom v bezpečí. Už horšie sú na tom tí, ktorí inštaláciu takýchto aktualizácií odkladajú na neskôr, prípade ich rovno ignorujú.

TIP REDAKCIE
Rusko úplne skazilo vesmírnu misiu: Vojenský satelit sa ani nezapol, spadne na Zem

V každom prípade by si mali majitelia smartfónov Samsung pre istotu v nastaveniach skontrolovať úroveň zabezpečenia. Šanca, že niekto cudzí získal prístup k smartfónu na diaľku nemusí byť veľká, pokiaľ používateľ nevymýšľa s inštalovaním aplikácií z neznámych zdrojov a podobne. Určite je ale dobré skresať riziká na minimum.

Nárok na aktualizáciu zabezpečenia majú aj staršie smartfóny, harmonogram vydávania záplat pre mobilné zariadenia Samsung nájdete TU.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať