Slovák si vyrobil falošný COVID preukaz: Chytila ho polícia, hrozí mu 24 mesiacov za mrežami

Ľudia sú všelijaki a zdá sa, že mnohokrát sú ochotní urobiť všetko preto, len aby sa nemuseli podvoliť nastavenému systému.

Falšovanie akýchkoľvek dokladov sa v konečnom dôsledku nemusí vyplatiť. To, samozrejme, platí aj pre očkovací preukaz, ktorý o svojom držiteľovi potvrdzuje podstúpenie vakcinácie proti vírusu COVID-19. Okrem toho informuje aj o dátume vakcinácie či o type použitej vakcíny.

Vakcinácia je azda najkontroverznejšou témou súčasnosti. Zatiaľ čo jedni ju podporujú a veria, že je to naša cesta von, druhí sú toho názoru, že vakcíny nie sú efektívne, ba dokonca môžu spôsobiť zdravotné problémy.

Tak či onak, čím máme viac prípadov koronavírusu, tým máme aj prísnejšie opatrenia. Tie často výrazne obmedzujú predovšetkým tie osoby, ktoré sa rozhodli nepodstúpiť očkovanie proti COVID-19. Preukázanie sa COVID preukazom si dokonca vyžadujú už aj v niektorých reštauráciach.

To, že očkovanie ponúka mnoho výhod, minimálne čo sa opatrení týka, vie asi úplne každý. Uvedomujú si to aj tí, ktorí sa nechcú dať očkovať, no zároveň by chceli mať aspoň toľko slobody, čo zaočkovaní. Takí ľudia majú na výber medzi dvoma hlavnými možnosťami – dať sa zaočkovať a mať ako-takú “slobodu”, alebo sa nedať zaočkovať a držať sa prísnejších nariadení krízového štábu.

TIP REDAKCIE
Spotify vyhovelo Adele a vyplo náhodné prehrávanie skladieb v albumoch

Ľudia sú ale všelijaki a zdá sa, že často sú ochotní urobiť všetko preto, len aby sa nemuseli podvoliť nastavenému systému. A hoci sa to niekedy môže podariť, väčšinou je tomu naopak. Svoje by o tom vedela povedať muž, ktorý sa rozhodol sfalšovať COVID preukaz. Prípad má v Trenčíne vyšetrovať Obvodné oddelenie PZ. Informovala o ňom Polícia SR na svojom Facebooku.

Falošný COVID preukaz potvrdzoval absolvovanie oboch dávok očkovania

Falošný očkovací preukaz potvrdzoval podstúpenie oboch dávok vakcíny proti COVID-19, pričom obsiahnuté boli aj odtlačky pečiatok lekárov. Problém nastal po výzve na aktiváciu GreenPassu. Vtedy sa totiž zistilo, že osoba, na ktorú bol preukaz vystavený, nie je zahrnutá v databáze, respektíve záznamoch o očkovaných osobách. A čo sa týka pečiatok, lekári, ktorým patrili, údajne v dňoch, kedy sa mala dať osoba zaočkovať, nepracovali vo vakcinačnom centre.

Na základe týchto skutočností vzniklo podozrenie na prečin falšovania a vyhotovovania nepravdivej zdravotnej dokumentácie. V prípade viny môže pacháteľovi hroziť trest odňatia slobody až na 24 mesiacov. Trestné stíhanie začal poverený príslušník Obvodného oddelenia PZ.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať