RECENZIA POCO M4 Pro: Pomer cena/výkon, aký sa len tak nevidí!

Kompromisy sa nájdu, no musíte hľadať naozaj poctivo.

Spoločnosť POCO prichádza s ďalším zariadením, ktoré reprezentuje takmer dokonalý pomer medzi cenou a výkonom. Reč je o modeli POCO M4 Pro, ktorý dokáže potešiť nielen veľkým a plynulým displejom, ale aj spoľahlivým výkonom, dlhou výdržou a prekvapivo kvalitnými fotoaparátmi. To všetko a oveľa viac za tak nízku cenu, že človek až váha, ako na nej môže výrobca zarobiť.

POCO M4 Pro: Cena a dostupnosť

POCO M4 Pro sa na Slovensku predáva v prevedení so 6 GB operačnej pamäte a 128 alebo 256 GB interného úložiska. Nižšia konfigurácia vychádza na okolo 230 €, vyššia na 270 €.

Zariadenie je možné si zadovážiť prostredníctvom viacerých známych reťazcov.

POCO M4 Pro: Špecifikácia

Displej6,43″ AMOLED
2 400 x 1 080 pixelov
90 Hz
1 000 nitov
ČipsetMediaTek Helio G96
Pamäť6 GB
Úložisko128/256 GB
Batéria5 000 mAh
33 W drôtové nabíjanie
Fotoaparáty64 Mpx hlavný (f/1.8)
8 Mpx širokouhlý (f/2.2)
2 Mpx makro (f/2.4)
16 Mpx predný (f/2.4)
Rozmery159,9 x 73,9 x 8,1 mm
Hmotnosť179 g
Operačný systémAndroid 11
MIUI 13
KonektivitaWi-Fi 802.11, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.0, GPS, NFC
SenzorySnímač odtlačkov prstov (bočný), akcelerometer, gyroskop, kompas, senzor priblíženia
OdolnosťIP53
Cena229 € (128 GB)
269 € (256 GB)

POCO M4 Pro: Balenie

Na rozdiel od viacerých iných výrobcov, POCO dodáva svoj M4 Pro so všetkým, čo treba. V balení tak môžete okrem samotného smartfónu očakávať aj priehľadné puzdro či 33 W adaptér s USB-C káblom. Nemusíte sa teda obávať žiadnych zbytočných nákupov navyše. Všetko, čo budete potrebovať, vám výrobca poskytne.

POCO M4 Pro: Displej

Napriek cene, za ktorú sa M4 Pro predáva, disponuje veľmi schopným displejom. 6,43-palcový panel dokáže vďaka vysokému rozlíšeniu produkovať ostrý a kvalitný obraz, pričom hanbiť sa nemusí ani za reprodukciu farieb. Pochváliť treba aj plynulosť, ktorú zaručuje 90 Hz obnovovacia frekvencia. Nie je to najviac, no opäť treba pripomenúť, že je reč o smartfóne, ktorý nestojí ani 300 €.

Ďalej ma veľmi milo prekvapila maximálna svietivosť, ktorá prekonáva aj mnohé drahšie zariadenia. Obsah na obrazovke je tak veľmi dobre čitateľný aj na priamom slnku. Počas celej doby testovania som ani raz nemal potrebu si na displej tieniť druhou rukou, a to je u mňa vždy obrovské plus.

Musím uznať, že panel osadený do M4 Pro prekonal moje očakávania v azda každom jednom smere. Áno, pozorovacie uhly sú miernou slabinou, no ostatne sa nemám na čo sťažovať. Mierne som sa obával toho, že plynulosť displeja nebude konzistentná, a teda bude často padať pod túto hranicu. Nestalo sa tak. Veľký palec hore.

V neposlednom rade musím pochváliť aj responzívnosť. Reakcia na dotyky bola vždy spoľahlivá a pohotová, pričom nepoľavila ani pri väčšej záťaži.

Nech už tak na displeji máte zobrazený akýkoľvek typ obsahu, byť to fotografie, filmy, videá či sociálne siete, vždy sa môžete spoľahnúť na výstup, aký sa v tejto cenovej kategórii len tak nevyskytuje.

POCO M4 Pro: Konštrukcia a dizajn

Čo sa týka konštrukcie, pri tej už vidno, že výrobca musel niekde ušetriť. To však neznamená, že by som ju označil za nekvalitnú.

Prednú stranu chráni ochranná vrstva Gorilla Glass 3. Rámy i zadná strana sú pokryté plastom, čo je v tomto segmente pomerne bežná kombinácia. Mierne však odsudzujem lesklý poťah, ktorý je doslova magnetom na odtlačky prstov. Po čase vás prestane baviť ho neustále utierať či leštiť. No na druhú stranu, tento problém sa dá veľmi jednoducho vyriešiť nasadením puzdra.

Nakoľko výrobca použil plastové komponenty, treba rátať s tým, že smartfón je aj napriek svojej veľkosti (159,9 x 73 x 8,1 mm) ľahký ako pierko (179,5 g). V ruke tak pre niektorých nemusí pôsobiť až tak solídne a odolne.

Bočné hrany sú domovom pre všetky dôležité tlačidlá a porty. Na ľavej strane sa nachádza zásuvka s hneď dvoma slotmi pre SIM karty a jedným slotom pre microSD kartu. Na vrchu sa nachádza výstup pre reproduktor a nakoľko sa pohybujeme v nižšej cenovej kategórii, rátať možno aj s 3,5 mm výstupom pre slúchadlá. Pravá bočná hrana poskytuje útočisko tlačidlám na ovládanie hlasitosti a hlavnému tlačidlu, ktoré zároveň slúži ako rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov. Na spodku sa nachádza ďalší výstup pre reproduktory a USB-C port pre nabíjanie.

V neposlednom rade nemôžem zabudnúť na do očí bijúci foto modul, ktorý svojím vizuálnym prevedením pripomína gigantický obdĺžnik nachádzajúci sa na špičkovom Xiaomi Mi 11 Ultra. Samozrejme, kapacity objektívov, ktoré tento modul obývajú, sú o poznanie nižšie.

Tento dizajn sa mi pozdával a stále pozdáva. Pôsobí moderne a prémiovo, pričom rieši problém s poskakovaním, keď je zariadenie položené na stole a zatlačíte na jednu zo strán. Treba však rátať s tým, že sa za ostré rohy tohto komponentu bude chytať obrovské množstvo prachu.

POCO M4 Pro: Fotoaparáty

Keď už som spomenul fotoaparáty, povenujem sa aj tým. Na zadnej strane sa nachádzajú tri snímače, a to 64 Mpx hlavný, 8 Mpx širokouhlý a 2 Mpx makro. A musím uznať, čakal som menej.

TIP REDAKCIE
Rusko vyvracia americké fakty: Moderné telefóny u nás kúpite aj naďalej!

Fotografie zachytené hlavným objektívom dokážu veľmi dobre zaznamenávať takmer každý detail, dokonca aj pri vyššom počte snímaných objektov. Výstupy sú ostré a prekvapivo kvalitné, o čo sa okrem vysokého rozlíšenia zasluhuje aj schopná postprodukcia. Problém mu nerobilo ani automatické zaostrovanie či oddeľovanie objektov v popredí od pozadia, ktoré následne precízne rozmazal.

Širokouhlý objektív je na tom, aspoň čo sa detailov týka, o trochu horšie. Snímky sú síce stále použiteľné, no rozhodne o stupeň menej kvalitné v porovnaní s hlavným snímačom. Chválim však konzistenciu v rámci vykresľovania farieb, hoci by som ocenil, keby boli štandardne o čosi teplejšie. To sa však dá vždy napraviť pomocou editoru.

Tretím členom zostavy je makro fotoaparát, od ktorého som mal najnižšie očakávania, nakoľko tento objektív býva v mnohých prípadoch, najmä pri lacnejších smartfónoch, len do počtu. Pri M4 Pro tomu tak nebolo. Nedokáže sa síce priblížiť na veľmi nízku vzdialenosť, no aj napriek tomu ho považujem za použiteľný. Detaily sú ostré a farby presné. Palec hore.

Predný fotoaparát je už trochu iný príbeh. Hoci sú jeho výstupy ostré, robilo mu celkom problém pracovať s osvetlením. Zatiaľ čo jedna fotografia bola mierne presvetlená, druhá bola zase príliš tmavá s až prehnane sýtymi tieňmi.

Na záver tejto sekcie spomeniem nočný režim. Pri tom sú moje pocity zmiešané. Snímky sú po kvalitativnej stránke niekde v zlatom strednom priemere. Nie sú najhoršie, no nie sú ani najlepšie. Napriek tomu ma však prekvapila schopnosť senzora pozbierať si svetlo aj pri tých najhorších podmienkach.

POCO M4 Pro: Výkon

Výkon M4 Pro je viac než dostačujúci. MediaTek Helio G96 je síce založený na zastaranom 12 nm výrobnom procese, no je dostatočne silný na všetky bežné úkony. Multitasking pri vyššom počte náročnejších aplikácií je cítiť, no pri bežnom používaní, ako je prezeranie sociálnych sietí, pozeranie videí a četovanie, nemá najmenší problém.

Fotenie už mu dáva celkom zabrať. Rýchlosť snímania je síce vysoká, no následné spracovanie fotografie alebo videa chvíľočku trvá. Nie je to však nič hrozné, dá sa to vydržať.

Čipset je pomerne spoľahlivý aj čo sa týka gamingu. Osobne sa nezaraďujem medzi aktívnych hráčov mobilných hier, no čas od času si zahrám napríklad Hearthstone. S tým M4 Pro nemal žiadne strasti. Snímkovanie bolo stabilné, teplota tiež. Po ukončení 20 až 30-minútového herného sedenia síce potreboval chvíľku na spamätanie sa, no vždy išlo len o krátky okamih.

Procesor rozhodne nie je prvotriedny. Všetky bežné úkony však zvláda bez akýchkoľvek kompromisov. Koniec koncov, ak patríte medzi náročnejších užívateľov, zrejme sa nebudete obzerať po zariadení v tejto cenovej kategórii, ale o čosi vyššie. Na druhú stranu, ak smartfón využívate len na četovanie, sledovanie videí a občas nejaké to fotenie, POCO M4 Pro vám bude verným sluhom.

POCO M4 Pro: Batéria

POCO M4 Pro je aj napriek svojmu tenkému telu vybavený objemnou batériou s kapacitou 5 000 mAh, ktorá disponuje podporou pre 33 W rýchle nabíjanie. A ako som už spomenul vyššie, adaptér je obsiahnutý v balení.

Už len samotná veľkosť batérie naznačuje, že zariadenie sa vyznačuje veľmi slušnou výdržou. A skutočne je tomu tak. Nesklamal ani pri náročnejších dňoch, ktoré som často končil s 15 až 30 % batérie. Pri ľahšom používaní nemal problém vydržať aj vyše dňa. Ak sa teda napríklad chystáte na víkendový výlet, pričom viete, že smartfón použijete len raz za čas, nabíjačkou sa rozhodne nemusíte trápiť.

Spokojný som bol nielen s výdržou, ale aj rýchlosťou nabíjania. 33 W síce nie je špička na trhu, no postačí. Kapacitu batérie v POCO M4 Pro dokáže obnoviť v priebehu necelej hodiny. Na celodenné používanie mu však stačí len okolo 20 až 30 minút.

POCO M4 Pro: Softvér

Softvér bola skutočne jedna z mála vecí, ktorú viem tomuto zariadeniu vytknúť. Hovorím predovšetkým o veľkom množstve bloatwareu. POCO M4 Pro prichádza s desiatkami predinštalovaných aplikácií vrátane hier, ako napríklad PUBG, no taktiež aplikácií cestovných kancelárií alebo internetových obchodov. Síce sa dajú vymazať, no tento proces je prinajmenšom otravný a uberá na kvalite používateľského zážitku.

Čo sa týka ovládania, MIUI 13 mi v niektorých ohľadoch pripomína iOS. Exemplárnym príkladom je prístup k ovládaciemu panelu a notifikáciam. Panel sa vysunie po potiahnutí prstom z pravej vrchnej časti obrazovky smerom nadol, notifikácie zase potiahnutím z ľavej strany.

Všeobecná funkcionalita a výkon sú viac-menej v poriadku. Ak ste doteraz používali Android (s akoukoľvek nadstavbou), navigácia v zariadení vám nebude robiť problém. K dispozícii je dokonca aj mnohým známy optimalizátor, ktorý sa stará o udržiavenie plnej kondície zariadenia prostredníctvom vypínania nepoužívaných aplikácií či čistenia vyrovnávacej pamäte.

POCO M4 Pro: Verdikt

Hodnotenie
Zhrnutie
POCO M4 je veľmi zaujímavý smartfón, ktorý sa rozhodne má čím chváliť. Ponúka veľký a plynulý displej, prekvapivo kvalitné zadné fotoaparáty, viac než uspokojivú výdrž a stabilný výkon. Medzi negatíva možno zaradiť prebytočný bloatware, nekonzistentnosť predného fotoaparátu a sčasti aj konštrukciu, ktorá môže kvôli použitým materiálom a nízkej váhe pôsobiť až príliš krehko.
Displej
85
Konštrukcia a dizajn
75
Fotoaparáty
75
Výkon
75
Batéria
95
Softvér
75
Pozitíva
Veľký a plynulý displej
Schopný hlavný a makro fotoaparát
Dlhá výdrž batérie
Štýlový dizajn foto modulu
Negatíva
Pocitovo krehká konštrukcia
Nekonzistenstný predný fotoaparát
Bloatware
80
Hodnotenie