RECENZIA Motorola Edge 30 Pro: Takmer dokonalý!

Už pri pohľade na názov či hardvérové špecifikácie je zrejmé, že nejde o žiadny tuctový telefón.

Spoločnosť Motorola koncom januára predstavila smartfón s označením Edge 30 Pro. Ide o jeden z viacerých modelov, ktoré sa majú v priebehu tohto roka začleniť do série Edge 30. Prívlastok „Pro“ nasvedčuje, že ide o špičkové zariadenie, ktoré je stelesnením toho najlepšieho, čím výrobca v danom období disponuje. Platí to aj pri tomto kúsku? Nielen na túto otázku sa pokúsim odpovedať v recenzii nižšie.

Motorola Edge 30 Pro: Špecifikácia

Displej6,7“ OLED
1 080 x 2 400 pixelov (393 ppi)
144 Hz
HDR10+
ČipsetQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Pamäť12 GB
Úložisko256 GB
Batéria4 800 mAh
68 W drôtové nabíjanie
15 W bezdrôtové nabíjanie
5 W reverzné nabíjanie
Fotoaparáty50 Mpx hlavný (PDAF + OIS), clona f/1.8
50 Mpx ultraširokouhlý (114°), clona f/2.2
2 Mpx hĺbkový, clona f/2.4
60 Mpx predný, clona f/2.2
Rozmery163,1 x 76 x 8,8 mm
Hmotnosť196 g
Operačný systémAndroid 12
KonektivitaLTE/5G, NFC, GPS, GLONASS, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 802.11
SenzorySnímač odtlačkov prstov (bočné tlačidlo), akcelerometer, gyroskop, kompas, barometer, senzor priblíženia
OdolnosťOdolnosť voči vode
Cena799,90 €

Motorola Edge 30 Pro

Motorola Edge 30 Pro bol predstavený koncom januára tohto roku. Už pri pohľade na názov či hardvérové špecifikácie je zrejmé, že nejde o žiadny tuctový telefón. Edge 30 Pro spĺňa podmienky, aby sa mohol klasifikovať ako vlajková loď. Má špičkový čipset, jeden z najkrajších displejov, tri zadné fotoaparáty a až 60 Mpx selfie objektív. Nedáva to však poznať na cene, ktorá v čase písania tohto článku činí 799,90 € (za verziu 12/256 GB). Ide o príjemnú zmenu, nakoľko mnohé konkurenčné vlajkové smartfóny v nejednom prípade stoja aj o stovky eur viac.

Motorola Edge 30 Pro: Krabička aj s nabíjačkou!

Zariadenie prichádza v pomerne objemnej krabičke, ktorá obsahuje všetko, čo užívateľ môže pri kúpe smartfónu očakávať. Na samom vrchu sa nachádza smartfón, pod ním papierová priehradka s priehľadným puzdrom, dokumentmi a nástrojom na vysunutie slotu pre SIM kartu. Na záver výrobca pribalil aj 68 W nabíjačku s USB-C koncovkou, čo sa v dnešnej dobe už tak často nevidí.

Motorola Edge 30 Pro: Jeden z najkrajších, no nie najjasnejších displejov v hre

Smartfóny značky Motorola sú známe predovšetkým (no nie výhradne) vďaka svojim displejom. Jednoducho povedané – sú naozaj nádherné, pričom panel v Edge 30 Pro nie je výnimkou.

Do zariadenia bol osadený 6,7-palcový OLED displej s rozlíšením 1 080 x 2 400 pixelov (hustota pixelov 393 ppi), vďaka čomu je obraz vždy ostrý, nech už je reč o akomkoľvek obsahu. A áno, je pravda, že na trhu existujú displeje s vyššími rozlíšeniami, no podľa môjho názoru je uvedená hodnota pre smartfón tak akurát. Inými slovami, vyššie rozlíšenia na rozmeroch obrazovky typického (nie skladacieho) smartfónu skoro nepoznať, pričom vedú k vyššej, respektíve rýchlejšej spotrebe batérie.

Displej Motorola Edge 30 Pro je nielen ostrý, ale aj elegantne plynulý. Výrobca sa rozhodol pre použitie obnovovacej frekvencie 144 Hz, čo v rámci vlajkových lodí stále možno považovať za mierny nadštandard. Pocítite ju takmer vždy a všade, predovšetkým však pri prehliadaní sociálnych sietí, prechádzaní cez používateľské rozhranie či hraní hier. Prekvapilo ma, že smartfón za tie týždne, ktoré som s ním strávil, v tomto ohľade ani raz nezaváhal. A niet sa zrejme čomu čudovať, keď ho poháňa jeden z najlepších procesorov aktuálnej doby. Tomu sa však povenujeme o trochu neskôr.

V neposlednom rade nesmiem vynechať ani podporu pre technológiu HDR10+. Používateľ sa môže tešiť na vynikajúcu reprodukciu farieb, ktoré sú štandardne nastavené na sýty režim, vďaka čomu je pozeranie filmov a videí skutočne famóznym zážitkom. Samozrejme, benefity Motorolou preferovanej farebnej palety pocítite aj v iných oblastiach, napríklad na Instagrame. A ak náhodou nie ste fanúšikom či fanúšičkou sýtych farieb, vždy to môžete zmeniť v príslušnej sekcii v nastaveniach.

Jednu vec však panelu musím vytknúť, a žiaľ to nie je žiadna maličkosť. Maximálna svietivosť o hodnote 658 nitov je pri pohľade na ponuku konkurencie veľmi málo. V interiéri to síce stačí, no vonku, na priamom svetle, budete musieť ostriť zrak viac, než je prirodzené a príjemné. Obsah je v takýchto podmienkach veľmi zle čitateľný, čo je veľká škoda, najmä keď vezmeme do úvahy ostatné parametre obsiahnuté v tejto sekcii.

Motorola Edge 30 Pro: Nádherný dizajn, ktorý nezbiera odtlačky

Ďalším veľkým lákadlom smartfónov značky Motorola je dizajn. A musím uznať, ten uplatnený pri Edge 30 Pro si ma získal takmer okamžite. Osobne som mal k dispozícii modré farebné prevedenie, ktorého krásy si možno všimnúť najmä v rámci zadnej strany. Pokrytá je matným sklom, ktoré mení odtiene pri rôznych uhloch dopadu slnečných lúčov. Ďalšou výhodou matného pokrytia je schopnosť efektívne schovávať odtlačky prstov. Nech už ho držíte akýmkoľvek štýlom a akokoľvek dlho, “capkaníc” sa obávať naozaj nemusíte.

Súčasťou zadnej strany je aj modul s fotoaparátmi. Ten je lesklý, čo mi prišlo ako pekný kontrast v pomere k zvyšku tela. Má oválny tvar a je domovom pre tri objektívy. Tesne pod ním, presne v strede, sa nachádza tradičné logo spoločnosti Motorola.

Lesklé sú aj hrany. Na spodnej sa nachádza výstup pre reproduktory, USB-C port a slot pre SIM kartu (slot pre microSD chýba), na bočnej zase tlačidlá pre ovládanie hlasitosti a hlavné tlačidlo, ktorého súčasťou je aj rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov.

Na prednej strane sa nachádza vyššie opísaný displej, ktorý ohraničujú pomerne tenké, no zase nie najtenšie rámiky. Okrem tých si z dostupnej plochy berie malý podiel kruhový výrez pre selfie fotoaparát.

S Edge 30 Pro som po konštrukčnej aj dizajnovej stránke veľmi spokojný. Hoci je väčší, než je moja preferencia, pracovalo sa mi s ním veľmi dobre. Pozostáva z kvalitných materiálov, vďaka ktorým pôsobí odolne a prémiovo. A to pri smartfóne nikdy nemôže byť na škodu.  

TIP REDAKCIE
V Európe sa rozmáhajú opičie kiahne. O čo ide a treba sa obávať?

Motorola Edge 30 Pro: Optika, ktorá dokáže veľa, no nedokáže všetko

Dostávame sa k ďalším z hlavných hviezd večera, presnejšie ku štyrom fotoaparátom, z ktorých tri obývajú zadnú stranu zariadenia. Hlavnú súpravu tvorí 50 Mpx hlavný snímač obrazu, 50 Mpx ultraširokouhlý objektív a 2 Mpx hĺbkový senzor. Vpredu, v kruhovom výreze, sídli až 60 Mpx selfie fotoaparát.

Výkon hlavnej súpravy by som označil za uspokojivý. Snímky, ktoré produkuje 50 Mpx hlavný snímač, sú ostré a ponúkajú plno detailov a farieb. So slabšími svetelnými podmienkami však kvalita klesá viac, než by som chcel.

Fotenie cez deň by som označil za bezproblémové aj čo sa týka širokouhlého fotoaparátu, hoci pri tom sa treba pripraviť na miernu stratu detailov. 50 Mpx širokouhlý senzor to však kompenzuje skutočne širokým zorným poľom, vďaka ktorému dokážete do jednej fotografie zahrnúť obrovský počet objektov.

Fotenie v noci je trochu problémové. Detaily pri fotení za asistencie pouličného osvetlenia sú síce ostré a farby plné, no bez nich už je to o čosi horšie. Poniektoré snímky vyzerajú, akoby boli upravované filtrom, aj keď som pre ich vytvorenie používal výhradne natívny nočný režim. No na druhú stranu, stále sú viac-menej použiteľné.

Milo ma prekvapil selfie fotoaparát, ktorého rozlíšenie 60 Mpx je skutočne cítiť. Dokáže jasne identifikovať obrysy tváre či postavy a vyzdvihnúť ich do popredia finálnej snímky. Ocenil by som však silnejšie rozostrenie pozadia.

Obecne by som moje skúsenosti s fotoaparátmi v Edge 30 Pro označil za zmiešané. Denným fotkám takmer nemám čo vytknúť, nočným toho zase viem vytknúť celkom dosť. Ako-tak to zachraňuje selfie snímač, s ktorým bude podľa mňa spokojný každý. 60 Mpx je predsa len 60 Mpx.

Výrobca k fotoaparátom pribalil aj kopu možností pre tých, ktorí radi experimentujú a skúšajú rôzne spôsoby pre zachytávanie dôležitých i náhodných okamihov. Nechýba režim aktívnej fotografie či možnosť úpravy pomeru strán. Na výber je medzi 3 : 4, 9 : 16 a režim celej obrazovky.

V dodatočnom menu, ktoré je dostupné na spodku obrazovky, sa nachádzajú funkcie ako Portrét, Výrez, Zvýraznená farba, Nočné videnie, Kinematograf, Panoráma, Skupinový autoportrét, Živý filter, Profesionálne, Duálne snímanie či Ultra-Res. V rámci videa sú k dispozícii funkcie Spomalenie, Časozber, Zvýraznená farba a Duálne snímanie.

Motorola Edge 30 Pro: Výkon novej generácie

Edge 30 Pro je vybavený najnovším vlajkovým čipsetom od spoločnosti Qualcomm – Snapdragon 8 Gen 1. Je teda zrejmé, že výkon je naozaj prvotriedny. Zariadenie vďaka čipu zvláda aj náročnejšie úlohy bez akéhokoľvek zaváhania. Problém mu nerobí ani dlhšie hranie hier, hoci v tomto prípade treba rátať s citeľným rastom teploty. Snímkovanie však vždy ostáva vysoké a stabilné.

Vyzdvihnúť musím aj rýchlu operačnú pamäť s maximálnou kapacitou až 12 GB, ktorá v kombinácii s vlajkovým procesorom umožňuje multitasking aj pre tých najnáročnejších užívateľov. Mávate často otvorených veľa aplikácií? Žiadny problém. Edge 30 Pro si s nimi poradí ľavou-zadnou.

Benefity Snapdragon 8 Gen 1 poznať nielen pri čistom výkone, ale aj iných kľúčových aspektoch, ako je prístup k batérii. Tej sa zase budem venovať v nasledujúcom odseku.

Motorola Edge 30 Pro: Obrovská batéria s bleskovým nabíjaním

Dostávame sa k predposlednej, no takisto dôležitej súčasti Edge 30 Pro. V tomto odseku sa povenujem batérii a jej kapacitám, za ktoré sa zariadenie rozhodne nemusí hanbiť. Práve naopak.

Článok dosahuje kapacity 4 800 mAh, čo nie je rekordne veľa, no aj napriek tomu výdrž smartfónu hodnotím pozitívne. V tejto oblasti totiž treba brať do úvahy aj prítomnosť energeticky efektívneho procesora a šetrného displeja, ktorý je síce plynulý, no nemá zbytočne vysoké rozlíšenie a ani sa nevie veľmi rozsvietiť.

Edge 30 Pro nemal problém pri bežnom používaní vydržať celý deň, niekedy aj viac. Bežný deň pri používaní smartfónu u mňa pozostáva z občasného sledovania sociálnych sietí, pozeraní YouTube či Netflixu pri obede, večeri a pred spaním, sem-tam nejakého gamingu a samozrejme aj fotenia a četovania.

Náročnejšie dni, kedy používam aj navigáciu, sa na výdrži až tak nepodpisujú. Áno, je kratšia, no smartfón stále dokáže bez problémov vydržať od rána až do večera, pričom mu ostane aj nejaká tá rezerva (20-30 %).

A keď už sa vám batériu konečne podarí vymlátiť do nuly, k dispozícii máte 68 W adaptér, ktorý dokáže 50 % kapacity obnoviť v priebehu len okolo štvrť hodiny. Proces obnovy do plného stavu, čiže 100 %, trvá niečo pod tri štvrte hodinu. Ešte raz zdôrazňujem, že tento adaptér si nemusíte zadovážiť osobitne, nakoľko je obsiahnutý v balení.

Motorola Edge 30 Pro: Vychutnajte si krásy čistého Androidu

Edge 30 Pro prichádza s predinštalovaným systémom Android 12, ktorý Motorola z obrovskej časti nechala v pôvodnej, respektíve čistej podobe. K dispozícii sú však rôzne možnosti pre úpravu používateľského rozhrania podľa osobitných preferencií.

Užívateľ má možnosť zmeniť rozloženie a tvar ikon, písmo, farby, zvuky, veľkosť obsahu i motív. Zariadenie je taktiež možné pripojiť k PC, na ktorom je používateľský zážitok skutočne prvotriedny. Vďačiť za to možno predinštalovanej aplikácii Ready For, ktorá poskytuje prispôsobené používateľské rozhranie s podporou pre pripojenie myši a klávesnice prostredníctvom Bluetooth.

Obecne ide o ničím nenarúšaný Android 12. Na karte úplne naľavo sa nachádza prehľad aktuálnych noviniek (Google). Potiahnutím smerom zhora nadol sa dostanete do ovládacieho panelu, opačným pohybom zase do menu s aplikáciami. Rozhranie je intuitívne a zvykne si naň naozaj každý, dokonca aj tí, ktorí presedlávajú z konkurenčných značiek.

Hodnotenie
Zhrnutie
Motorola Edge 30 Pro je veľmi dobrý smartfón, hoci v niektorých oblastiach zaostáva viac, akoby mal. Má krásny, no nie jasný displej. Má vynikajúce fotoaparáty, ktoré si nevedia až tak dobre poradiť s tmou. Bravúrne si však vedie v oblasti výdrže batérie, nabíjania a taktiež výkonu, pričom zabudnúť nemožno ani na ničím neručený zážitok z čistého Android 12. Zaslúži si zariadenie prívlastok "Pro"? Určite áno. V niektorých oblastiach si síce neviedol až tak dobre, no pri pohľade na cenu, za ktorú sa predáva, a taktiež jeho silné stránky, som mu to ochotný odpustiť. Obecne som si svoj čas s Edge 30 Pro veľmi užil, a teda ho nemôžem hodnotiť inak ako pozitívne.
Displej
90
Dizajn a konštrukcia
100
Fotoaparáty
70
Výkon
90
Batéria
100
Používateľské hodnotenie0 Hodnotení
Pozitíva
Nádherný dizajn
Farebný a plynulý displej
Špičkový výkon
Čistý Android 12
Dlhá výdrž a rýchle nabíjanie
Negatíva
Slabý jas displeja
Výkon fotoaparátov v šere a tme
Občasné zahriateie zariadenia
90
Hodnotenie