POZOR: Máš v PC program CCleaner? Ak ho odinštaluješ, odstráni aj ďalšie programy

Avast o probléme vie a aktívne ho rieši.

Ak máte viac ako 15 rokov a počítač už používate niekoľko (desiatok) rokov, iste poznáte nástroj pre optimalizáciu systému, CCleaner. Kedysi šikovný nástroj momentálne trpí vážnym problémom, ktorý vám môže znepríjemniť celý deň. Ako server BetaNews informuje, odinštalovanie CCleaner spôsobuje, že sa spolu s ním automaticky odstránia aj ďalšie programy.

Nástroj CCleaner vytvorila spoločnosť Piriform, od ktorej ho v roku 2017 odkúpil český Avast. Aj napriek tomu, že Avast sľuboval, že sa nástroja nebude dotýkať, opak bol pravdou. O niekoľko mesiacov sa už CCleaner potýkal s niekoľkými problémami, vrátane vyskakujúcej reklamy, inštaláciou ďalšieho nežiaduceho softvéru, napadnutím hackermi a aktuálne aj problémom, počas ktorého so sebou samým odinštaluje aj väčšinu nainštalovaných programov.

Omylom vymazal skoro všetky programy

Ako server Živě píše, na problém upozornil používateľ Redditu vystupujúci pod prezývkou rounakr94, ktorý napísal: „CCleaner 5.91 odinštaloval väčšinu môjho softvéru po tom, ako som ho odstránil z Programov a funkcií v ovládacom paneli,“ napísal.

Pri odinštalovaní som na lište priebehom videl, že sa odstraňujú niektoré súbory MSI, Steam a Origin a po dokončení som zistil, že Adobe Reader, Afterburner, Aida64, Steam, Origin, Discord, HDsentinel atď. boli poškodené ale nie úplne odinštalované. Ďalšie 2 hodiny som strávil opätovnou inštaláciou programov a kontrolovaním počítača či sa v ňom nenachádza malvér,“ ozrejmil.

TIP REDAKCIE
Netflix má problémy: Reklamy prídu skôr než si myslíte. Máme predbežný dátum!

Avast plánuje problém opraviť v ďalšej aktualizácii. Podľa firmy za správanie CCleaneru môže prevažne používateľ. „To, že by mal CCleaner odstrániť všetko z inštalačného adresára, je za normálnych okolností presne to, čo by ste chceli, aby spravil,cituje Avast server Živě.

CCleaner si totiž pri inštalácii vytvorí vlastný priečinok, v ktorom sú uložené všetky potrebné súbory pre jeho chod. Programátori z Avastu sú presvedčení o tom, že používateľ do tohto priečinku nainštaloval aj ďalšie programy, čo následne spôsobilo, že CCleaner pri odinštalovaní odstránil nielen svoje súbory, ale kompletne celý priečinok, v ktorom sa nachádzal.

Spoločnosť už pracuje na oprave, ktorá takéto správanie zakáže a program si tak začne dávať pozor na to, čo všetko vymazáva.