AKTUÁLNE: Slováci zdieľajú, že Rusi zničili systém S-300 zo Slovenska. Je to lož, odkazuje Polícia

Informácia o zničenom systéme S-300 zo Slovenska nie je pravdivá.

Ruské ministerstvo obrany na Twitteri začalo šíriť informáciu o tom, že sa im okrem iného podarilo zničiť systém S-300, ktorý mal byť len pred pár dňami doručený zo Slovenska. Informáciu takmer okamžite prebrala mimoriadne aktívna dezinformačná scéna, ktorá ju začala šíriť v rôznych skupinách.

Na neoverený fakt v nedeľu večer zareagovala Polícia SR, ktorá aktuálny stav systému S-300 preverovala. „Putinova propaganda a jej slovenská užitoční babráci šírili nepotvrdené správy o tom, že ruská armáda údajne zničila slovenský systém S-300,píše polícia na Facebooku.

Najskôr písali, že slovenské S-300 vraj zničili na severovýchode pri Charkive, potom, že na juhozápade v Mikolajivskej oblasti. Dôkazy neboli žiadne, teda ak nerátame staré fotky z iného ruského útoku, ktoré šíria rôzne anonymné kanály tvrdiac, že je na nej slovenská S-300,“ pokračuje.

TIP REDAKCIE
Samsung ukázal displeje budúcnosti: Predstavil novú éru technológie Micro LED!
s-300
Systém S-300, ktorý Slovensko poslalo na Ukrajinu.

Premiér Heger: Systém S-300 Rusko nezničilo

Vzhľadom na aktuálnu situáciu na Ukrajine je veľmi náročné tak rýchlo overiť citlivé informácie, medzi ktoré patrí aj aktuálny stav systému S-300. Aj napriek tomu sa to podariť overilo.

Tieto tvrdenia sme v týchto chvíľach intenzívne overovali, nakoľko informácie z ruského prostredia boli zmätočné a neoverené. Spôsob ich šírenia pripomína typický postup prokremeľskej propagandy. To, že slovenský obranný systém nebol zničený potvrdil predseda vlády SR Eudard Gener na základe informácií ukrajinskej armády.

Ruská propaganda šíri klamstvá, že obranný systém zo Slovenska, S-300, je zničený. Chcem upozorniť, že ide o nepravdivé informácie a sprievodné videá či fotografie sú staršieho dáta. Ukrajinská strana nám už tiež oficiálne potvrdila, že ide o dezinformácie,“ napísal Heger.