OPPO Reno 7 5G a Reno 7 Lite 5G OFICIÁLNE: Kvalitná stredná trieda, ktorá sa vo svete rozhodne nestratí!

Pretože na spoľahlivý smartfón netreba minúť mesačný plat.

Spoločnosť Oppo dnes na pôde Českej republiky predstavila dva nové kúsky začleňujúce sa do radu Reno – Reno 7 5G a Reno 7 Lite 5G. Ponúkajú viac než lákavú výbavu doplnenú o štýlový dizajn, ktorý padne do oka nejednému zákazníkovi. A čo je najlepšie, za ani jeden z nich nezaplatíte viac ako 500 €.

Oppo Reno 7 Lite 5G

Začneme pri odľahčenom a lacnejšom modeli, čiže Reno 7 Lite 5G. Jeho prednú stranu pokrýva 6,4-palcový AMOLED displej s rozlíšením 1 080 x 2 400 pixelov (hustota 409 ppi) a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Okrem toho sa pýši certifikáciou Netflix HD a Amazon Prime Video HD pre prehrávanie vysoko kvalitného video obsahu.

Elegantné prvenstvo

Displej je osadený do štýlovej konštrukcie s hrúbkou 7,55 mm (Rainbow Spectrum) alebo 7,49 mm (Cosmic Black) a váhou len 173 g. Všimnúť si možno akéhosi elegantného nádychu, ktorý bol docielený použitím pravouhlých rámčekov s 2,5D zakrivením (vpredu i vzadu).

Zadná strana smartfónu je vďaka trojvrstvovej textúre a dvojvrstvovému procesu povrchovej úpravy nádherne matný a zároveň trblietavý. Reno 7 Lite 5G je vôbec prvým smartfónom, ktorý sa vyznačuje takouto kombináciou, respektíve kombináciou matnej a lesklej textúry.

Čo sa týka prevedenia Rainbow Spectrum, výrobca uplatnil techniku dvojvrstvového povlaku s farebným gradientným povrchom. Pozostáva z červenej, žltej a zelenej farby.

Reno 7 Lite 5G taktiež po prvýkrát prináša Dual Orbit Lights, čiže osvetlenie nachádzajúce sa po obvode dvoch hlavných fotoaparátov. Dokážu svietiť i blikať, a to modrou, svetlomodrou či azúrovo modrou farbou. Farby sa odlišujú podľa scenára, teda napríklad či sa telefón práve nabíja, zapína alebo zvoní či prijíma notifikáciu.

Interiér, ktorý sa nemá za čo hanbiť

Interiér Reno 7 Lite 5G obsahuje mid-range čipset Snapdragon 695 5G od spoločnosti Qualcomm, ktorý je založený na 6 nm výrobnom procese. Štandardne spolupracuje s 8 GB operačnej pamäte a 128 GB úložiskom. K dispozícii je však aj funkcia OPPO Ram Expansion, respektíve možnosť rozšírenia RAM o dodatočných 5 GB. Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na 4 500 mAh batériu s podporou pre 33 W nabíjanie SuperVOOC, ktoré dokáže obnoviť plnú kapacitu v priebehu 63 minút.

Portréty ako cez zrkadlovku?

V rámci optiky sa možno tešiť na tri zadné objektívy – 64 Mpx hlavný snímač obrazu, 2 Mpx makro fotoaparát a 2 Mpx hĺbkový senzor. Vpredu sa nachádza 16 mpx selfie fotoaparát. Objektívy ponúkajú viacero šikovných funkcií, vďaka ktorým si fotenie a natáčanie videí bude užívať aj ten najväčší laik.

Medzi tie najzaujímavejšie patrí funkcia Bokeh Flare Portrait, ktorá umožňuje tvorbu nádherných portrétových snímok s bohatým bokeh efektom približujúcim sa ku kvalite špičkových digitálnych zrkadloviek. Prepracované algoritmy dokážu efektívne oddeliť snímanú osobu od pozadia, pričom si hravo poradí aj s retušovaním detailov ľudských vlasov alebo oblečenia na úrovni jednotlivých pixelov.

Druhou funkciou, ktorú si spomenieme, je Selfie HDR. Užívateľ vďaka nej dokáže zachytávať čisté a jasné selfie fotografie, dokonca aj pri horších svetelných podmienkach. Fotoaparát využíva algoritmy na jasnú a presnú detekciu tváre, čím zaisťuje maximálnu kvalitu detailov nielen pri snímanom objekte, ale aj na pozadí.

Oppo Reno 7 5G

Čo sa týka základného modelu, ten je vybavený rovnako veľkou 6,4-palcovou obrazovkou typu AMOLED s rozlíšením 1 080 x 2 400 pixelov (hustota 409 ppi). Na rozdiel od Reno 7 Lite 5G však disponuje obnovovacou frekvenciou 90 Hz, vzorkovacou frekvenciou 180 Hz a podporou pre technológiu HDR 10+. Pochváliť sa môže aj certifikáciou od spoločnosti SGS Eye Care Display, čo zaručuje nízku úroveň emitovaného modrého svetla. Používanie Reno 7 5G je tak menej namáhavé a predovšetkým menej škodlivé pre zrak.

Dizajn nezaháľa ani v tomto prípade

Podobne ako pri odľahčenom modeli, aj v tomto prípade možno rátať s pútavým dizajnom. Konštrukcia dosahuje hrúbky 7,81 mm a váhy 173 gramov. Prichádza vo farebných prevedeniach Startrails Blue a Starry Black.

TIP REDAKCIE
Z Rusov môžu byť jaskynní ľudia: Nemajú technológie, neuveríte, čo montujú do tankov

Konkrétne na Slovensku si budeme môcť vychutnať prevedenie Starry Black, ktorý predstavuje dokonalú rovnováhu medzi klasickou čiernou úpravou a premenlivým vzhľadom. Výrobca uplatnil dizajn Oppo Glow, ktoré obohacuje zadný kryt o milióny kryštalických štruktúr v tvare pyramídy vytvárajúce čierno-modrý gradient s jemnou žiarou.

Spoľahlivý výkon, ktorí si pochvália aj hráči mobilných hier

Oppo Reno 7 5G je poháňaný čipsetom Dimensity 900 od spoločnosti MediaTek založenom na 6 nm výrobnom procese. Okrem iného podporuje aj 5G konektivitu či technológiu Wi-Fi 6. Kapacita operačnej pamäte ostáva nezmenená, čiže na úrovni 8 GB. Opäť je však k dispozícii možnosť rozšírenia o 2, 3 alebo 5 GB prostredníctvom RAM Expansion. Kapacita ROM činí 256 GB.

Rovnako je na tom aj veľkosť batérie, no tentokrát podporuje až 65 W nabíjanie SuperVOOC schopné obnoviť plnú kapacitu v priebehu len 31 minút. Dostupné sú aj viaceré režimy, ktoré spomalia degradáciu akumulátora – Power Saving Mode a Super Nighttime Standby.

Reno 7 5G si zamilujú aj hráči mobilných hier, nakoľko je vybavený vylepšenou sadou technológií HyperBoost. Reč je napríklad o AI Frame Rate Stabilizer, ktorá monitoruje výkon systému a zmeny teploty zariadenia v reálnom čase, na základe čoho prispôsobuje snímkovaciu frekvenciu (FPS) pre zaručenie čo najplynulejšieho herného zážitku. Mnohí si taktiež budú pochvalovať funkciu Quick Startup, ktorá udržuje často hrané hry na pozadí, čo umožňuje bleskové spúšťanie.

Fotoaparáty, s ktorými sa môžete zabávať celé hodiny

Oppo do Reno 7 5G osadil tri fotoaparáty. Hlavnú úlohu zohráva 64 Mpx hlavný snímač obrazu. Sekunduje mu 8 Mpx širokouhlý objektív so 118-stupňovým zorným poľom a 2 Mpx makro senzor, ktorý dokáže zaostriť aj na objekty vzdialené len 4 cm. Na prednej strane zaujal pozíciu 32 Mpx fotoaparát.

Rôzne režimy sú prítomné aj pri tomto variante. Opäť je k dispozícii Portrait Mode pre zachytávanie vysoko kvalitných portrétových fotografií. Náročnejší používatelia nepochybne ocenia až 25 rôznych hodnôt clony, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od f/0,95 do f/16.

Ďalej možno spomenúť režim Bokeh Flare Portrait Video, ktorý umožňuje natáčanie potrétového videa s výkonom pripomínajúcim plnohodnotné zrkadlovky. A keď už sme pri tom videu, nesmieme zabudnúť na funkciu AI Highlight Video, ktorá dokáže zreteľne zachytiť detaily na pozadí aj v popredí, a to vďaka automatickej optimalizácii, ktorá prebieha na základe okolitých svetelných podmienok.

Samozrejme, možností v rámci fotografie a videa je oveľa viac. Za zmienku stojí napríklad aj AI Color Portrait Video, ktorá dokáže automaticky detegovať objekt vo videu a priebežne zachovávať jeho farbu, zatiaľ čo farba pozadia sa zmení na čiernobielu; Dual-View Video pre natáčanie videí cez zadný a predný objektív súčasne; Portrait Retouching, ktorá deteguje osoby vo videu a následne aplikuje retušovacie efekty na základe identifikovaných rysov.

Prvé smartfóny s najnovším ColorOS

Reno 7 je vôbec prvý rad smartfónov spoločnosti Oppo, ktorý prichádza s rozhraním ColorOS 12. Nová verzia softvéru umožňuje používanie Air Gestures, prostredníctvom ktorých môžu užívatelia prijímať alebo stíšiť telefonické hovory či ovládať obľúbené aplikácie pomocou gest, a to bez toho, aby sa museli čo i len letmo dotknúť obrazovky. K dispozícii je taktiež funkcia PC Connect, čiže možnosť prepojenia smartfónu s počítačom.

Dôležitou súčasťou systému je technológia AI System Booster, vďaka ktorej komplexná miera starnutia po 3 rokoch každodenného používania činí len 2,75 %.

Oppo Reno 7 5G a Reno 7 Lite 5G: Ceny a dostupnosť

Oppo Reno 7 Lite 5G sa na Slovensku začína predávať v oboch spomenutých farebných prevedeniach. V konfigurácii 8/128 GB prichádza za cenu 379 €, pričom zakúpiť si ho možno cez predajcu NAY. V priebehu apríla by sa však mal dopracovať aj ku ďalším predajcom.

Oppo Reno 7 5G na Slovensko prichádza v prevedení Starry Black. Cena za konfiguráciu 8/256 GB bola nastavená na 499 €.