Najväčšia jadrová katastrofa: Pred 36 rokmi explodoval reaktor v Černobyle

Havária, ktorá poznamenala celú Európu sa stala presne pred 35 rokmi, krátko pred pol druhou v noci.

26. apríla 1986 nastal moment, aký nemá v histórii jadrovej energetiky obdoby. Havária v Černobyle sa postarala o kontamináciu značnej časti východnej oblasti Európy a o následnú evakuáciu či presídlenie viac ako 200 000 ľudí. 

Kontamináciu východnej Európy vrátane Škandinávie spôsobil výbuch jedného zo štyroch reaktorov atómovej elektrárne, ktorá dodnes stojí neďaleko neslávne známeho ukrajinského mesta Černobyľ. Jej prevádzku však po havárii z celkom logických dôvodov okamžite zastavili, zničený reaktor zakryli pod oceľový sarkofág a samotný incident sa dlhšiu dobu snažili zatajiť, aby sa z vtedajšieho Sovietskeho zväzu nestal tŕň v oku celého sveta.

“Na začiatku bol Černobyľ utajovanou katastrofou. Počiatočné dôkazy, že sa stala veľká jadrová havária, nepriniesli sovietske zdroje, ale pochádzajú zo Švédska, kde 27. apríla pracovníci jadrovej elektrárne Forsmark (vzdialenej približne 1 100 km) našli rádioaktívne častice na svojom oblečení,” uvádza Wikipédia.

Za legendárnou explóziou stálo testovanie nového bezpečnostného systému, zlé prevedenie reaktora a tiež ignorovanie bezpečnostných noriem. Prispel k tomu ale aj fakt, že miestni zamestnanci nemali dostatočnú kompetenciu na to, aby mohli vykonávať svoju prácu, pričom im okrem iného chýbalo aj dostatočné vybavenie.

TIP REDAKCIE
Netflix má problémy: Reklamy prídu skôr než si myslíte. Máme predbežný dátum!

Nešlo teda iba o jednu príčinu, ale o súhru viacerých rôznych faktorov, ktoré sa spolu postarali o vznik najhoršej jadrovej havárie, akú kedy ľudstvo zažilo.

Černobyľ
Jadro reaktora po výbuchu skončilo mimo budovy.

60 až 70 % spádu z Černobyľu skončilo v Bielorusku

Ako tvrdia dostupné informácie, značná časť rádioaktívneho spádu dopadla na neďaleké Bielorusko. Čo je ale myslené slovíčkom “značná”? Vraj 60 až 70 percent z celkovej kontaminácie životného prostredia na území zväzu.

Čo sa však týka počtu mŕtvych, presnejšie čísla nie sú známe, pretože neexistuje možnosť, akoby sme ich vedeli spoľahlivo spočítať. Niektorí ľudia odišli krátko po explózii reaktora, iní zase až postupom času, pretože bývali ďalej od miesta incidentu. Krátko po jeho vzniku bolo hospitalizovaných cez 200 ľudí, 31 zomrelo z približne 185 000 jedincov museli okamžite evakuovať do bezpečia.

“Nástupnícke štáty po rozpade Sovietskeho zväzu – Rusko, Ukrajina a Bielorusko dodnes nesú bremeno pokračujúcich nákladov na dekontamináciu a liečenie ochorení spôsobených černobyľskou haváriou.”

To, ako ku havárii v Černobyle došlo si môžete pozrieť aj v rovnomennej mini TV sérii, ktorú natočilo HBO v spoluprácu s britským Sky.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať