Aké aplikácie sťahujú Rusi: Obrovská zmena, sťahujú aplikácie, ktoré majú spoločnú jednu vec!

Rusi výrazným spôsobom zmenili záujem o aplikácie. Zábavu vymenili za prístup k západným správam.

Vojenský konflikt na Ukrajine ovplyvnil azda všetky odvetvia. Medzi ne pochopiteľne patrí aj trh s mobilnými aplikáciami, z ktorých mnohé v Rusku nie sú dostupné. To ruským občanom však nemusí úplne prekážať. Zákaz chodiť na Twitter alebo Facebook vedia relatívne rýchlo obísť.

To, že sa o to skutočne snažia, ukazuje aj rebríček, za ktorým stojí analytik Alex Kokcharov. Ten na svojom Twitteri uverejnil rebríček zobrazujúci rozdiel medzi februárom a marcom 2022.

Pred vypuknutím vojenského konfliktu na Ukrajine vyzeral rebríček najsťahovanejších aplikácií v Rusku podobne, ako kdekoľvek inde na svete. Najviac sa darilo aplikácii Zoom pre dištančnú výučbu či videohovory spojené s prácou. Nasledovali Telegram a WhatsApp pre komunikáciu a následne TikTok a Instagram pre zábavu.

Marec v znamení VPN

V marci sa to však výrazným spôsobom zmenilo. Do TOP 10 najsťahovanejších aplikácií sa nedostala žiadna aplikácia pre zábavu. Prvej desiatke totiž dominovali VPN služby, ako napríklad Proton VPN, Turbo VPN či aplikácia 1.1.1.1 od spoločnosti Cloudflare. Tá dokáže zmeniť DNS a obísť tak zákaz pre niektoré aplikácie, ktoré v Rusku začal platiť minulý mesiac.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovenská pošta hlási poplach. Za 2 € si vraj môžete kúpiť náhodnú nedoručenú zásielku

Odporúčame: Čo je to VPN?

Pred inváziou boli VPN aplikácie síce relatívne dobre sťahované, no v žiadnom prípade nie tak, ako teraz. Najviac sťahovanou VPN aplikáciou bol VPN Proxy Master (30. miesto) a VPN Super Unlimited (88. miesto).

V rebríčku sa zatiaľ nenachádza Rossgram, takmer presná kópia Instagramu pre ruský trh. Nachádza sa tam však Rutube, ruská verzia YouTube.