NÁVOD: Ako skryť aktivitu na internete pred vládou či operátormi a ako sa skutočne chrániť?

Chcete ostať čo najviac anonymný aj na internete alebo len chcete odomknúť to, čo je kvôli geoblokácii bežne zamknuté? VPN je ideálne riešenie.

VPN je pojem, s ktorým prišiel do kontaktu azda každý jeden užívateľ internetu. Nie každý však presne rozumie, čo predstavuje a aké výhody sa s ním spájajú. To sa pokusíme zmeniť prostredníctvom tohto článku, v ktorom si podrobne opíšeme, čo to vlastne VPN je a prečo sa tak frekventovane odporúča.

Čo je to VPN?

🛒 Cena: 72 % zľava na prvé 2 roky (len na Vianoce!)

Začneme tou najzákladnejšou otázkou. VPN je skratka pre anglický pojem Virtual Private Network, čo v doslovnom a všeobecne uznávanom preklade znamená virtuálna privátna sieť.

Dá sa povedať, že ide o akýsi alternatívny prístup k internetu, ktorý je realizovaný prostredníctvom bezdrôtového spojenia. Komunikácia s okolitým svetom prostredníctvom VPN je šifrovaná, a teda prebieha len medzi vaším zariadením a danou webovou lokalitou (ak nezvolíte inak), ktorú chcete navštíviť. Chránite sa tak pred potenciálnym prístupom či intervenciám zo strany korporátov, hackerov či vlád. Na funkcionalitu využíva dnes už značne rozšírenú sieť VPN serverov. Tie sa nachádzajú takmer po celom svete.

Treba však poznamenať, že VPN nie je náhradou za ISP, respektíve poskytovateľa internetových služieb, a ani akýkoľvek antivírusový program.

Ako sa dostať k VPN?

Dostať sa k VPN nie je vôbec náročné a zvyčajne tento proces sprevádza len niekoľko veľmi jednoduchých krokov.

Na získanie VPN potrebujete poskytovateľa. Na internete ich nájdete mnoho, pričom niektorí ponúkajú svoje služby zadarmo, niektorí za symbolický mesačný poplatok. Keď si vyberiete pre vás najvhodnejšiu ponuku, nasleduje stiahnutie a inštalácia programu, čiže VPN softvéru. Ten vám následne stačí len spustiť a hotovo – môžete surfovať!

Prečo používať VPN?

S používaním VPN sa spája mnoho skvelých výhod. V tomto článku sa pozrieme na 8 z nich, ktoré by vám okrem iného mohli napovedať, či je pre vás táto služba vhodná alebo užitočná. Ak by ste VPN uvítali, využite 68 % zľavu pre TECHBYTE čitateľov. Stačí, ak zamierite na tento odkaz.

#1: Bezpečnosť pri pripojení cez verejnú Wi-Fi

Ako ste mohli postrednúť z úvodných odsekov, jednou z hlavných priorít či výhod VPN je bezpečnosť. Tá sa vám môže hodiť napríklad pri pripojení na internet cez verejné Wi-Fi siete. Tie sú síce pohodlné a vždy sa tešíme, keď si v reštauráciách alebo iných podnikoch nemusíme míňať drahocenné dáta, no ich používanie zvyčajne prichádza na úkor bezpečnosti.

Ak prostredníctvom verejných Wi-Fi sietí vybavujete dôležité e-maily či len pozeráte, čo je nové na sociálnych sieťach, existuje značné riziko, že niekto sleduje vašu aktivitu. Ak však pri týchto úkonoch používate VPN, vaša aktivita je v bezpečí, rovnako ako história prehliadania, heslá či iné citlivé údaje. Najväčšou slabinou verejných sietí je práve fakt, že sú verejné. Nikdy si tak nemôžete byť istí, či na rovnakej Wi-Fi nie je pripojený niekto, kto nemá zrovná čestné úmysly.

#2: Jednoduchosť

Tento bod je úzko prepojený s prvým bodom. Využívanie VPN služieb je veľmi jednoduché a zvládne ho aj ten najväčší technický laik. Ich poskytovatelia sa snažia poskytnúť maximálnu ochranu za použitia priateľského a intuitívneho rozhrania, s ktorým sa dokáže v priebehu niekoľkých okamihov oboznámiť každý užívateľ. Žiadne zdĺhavé procesy, žiadne náročné procesy. Stiahnete, nainštalujete, surfujete.

#3: Bezpečnosť pri používaní aplikácií a iných služieb

Dnešné aplikácie sú vďaka pokroku vo svete technológií nadmieru inteligentné a dokážu o svojich užívateľov zbierať široké spektrum informácií. A to sa nie každému pozdáva. Práve pre túto skupinu je VPN skvelou voľbou, nakoľko dokáže aplikáciam či webovým lokalitám zamedziť prístup k IP adrese vášho zariadenia, pričom jej kompetencie sa vzťahujú aj na obmedzenie zhromažďovania citlivých údajov, ako sú napríklad poloha užívateľa či história prehliadania.

#4: Blokovanie škodlivých stránok, reklám a sledovačov

Kvalitnejší poskytovatelia VPN (zväčša tí platení) majú vo svojom softvéri zabudovanú ochranu proti škodlivým webovým stránkam, ktoré by mohli vaše zariadenie infikovať malvérom či rôznymi sledovačmi. Niektoré VPN služby taktiež dokážu obmedzovať výskyt otravných vyskakovacích reklám.

#5: Dostupnosť pre širokú škálu zariadení

Ďalšou výhodou, ktorú VPN ponúka, je pokrytie podporovaných zariadení. Služby softvéru nemusíte využívať len na vašom desktope, ale napríklad aj na smartfóne či tablete. Pochopiteľne, funkcionalita sa pri jednotlivých zariadeniach môže mierne odlišovať, no ich cieľ je vždy rovnaký.

#6: Ochrana údajov pred vládou

Hoci poskytovatelia internetových služieb hrdo deklarujú, že údaje ohľadom vašej aktivity neposúvajú ďalej, (žiaľ) nie vždy je tomu tak. Ako už bolo spomenuté vyššie, používanie VPN služieb umožňuje ochranu aj pred sledovaním či zásahmi zo strany národných vlád alebo agentúr. Tie síce vaše údaje nemusia využiť na škodlivé účely, no aj napriek tomu sa táto praktika mnohým nemusí pozdávať.

>>Kúpiť NordVPN za 2,92 €/mesiac (len počas Vianoc)!<<

#7: Prístup k väčšiemu množstvu obsahu

Ak aktívne sledujete YouTube, určite ste zaregistrovali šíriaci sa trend platených spoluprác. Na tom, samozrejme, nie je nič zlé. Mohli ste si však všimnúť, že tvorcovia často spolupracujú s rôznymi poskytovateľmi VPN služieb, pričom väčšinou (okrem bezpečnosti) vyzdvihujú aj prístup k väčšiemu množstvu obsahu na internete.

Exemplárnym príkladom je Netflix. Táto streamovacia platforma ponúka časť obsahu len vo vybraných krajinách. Ak v nej nesídlite, máte smolu. VPN však dokáže sfalšovať vašu polohu, čiže si program myslí, že pozeráte z inej lokality. Ak si teda chcete pozrieť určitý film alebo seriál, ktorý je napríklad dostupný len v USA, stačí otvoriť váš VPN softvér, nastaviť polohu na danú krajinu a môžete smelo pozerať.

#8: Šetrenie peňazí pri online nakupovaní

Poniektoré online obchody predávajú ten istý produkt za rôzne ceny, vzhľadom na krajinu, z ktorej užívateľ nakupuje. Môže ísť o čokoľvek, od najmenších drobností až po automobily. Jedným z najlepších riešení je pritom opäť použitie VPN. Prostredníctvom privátnej siete môžete donekonečna prepínať medzi gigantickým množstvom serverov, až kým nenatrafíte na najnižšiu možnú cenu. Síce si to vyžiada určitý čas, no za ušetrené peniaze to rozhodne stojí.

Total
55
Zdieľaní
Total
55
Zdieľať