sim

Chceli ste vybrať SIM kartu, no pichli ste ihlu do mikrofónu? Poškodenie nehrozí

Napriek tomu by ste mali byť opatrní.

Vytiahnutie SIM karty zo smartfónu je jednoduché – stačí vziať do ruky ihlu, ktorá je ku každému pribalená, a strčiť ju do správneho otvoru. Smartfón ale má vo svojej konštrukcii viacero dierok. Nejeden používateľ ihlu omylom pichol do otvoru mikrofónu, ktorý je v niektorých modeloch umiestnený hneď vedľa zásuvky na SIM kartu.

Z toho vyplýva jedna dôležitá otázka: Je možné takýmto spôsobom mikrofón nechtiac poškodiť, znefunkčniť, alebo narušiť vodotesnú membránu konštrukcie? Krátka odpoveď znie nie. Napriek tomu tu isté riziká sú.

Takúto situáciu sa rozhodol preskúmať Zack Nelson, ktorý na YouTube vystupuje pod prezývkou JerryRigEverything.

Známy je najmä tým, že hodnotnú elektroniku mučí plameňmi, ostrím noža a hrubou silou. Jeho cieľom je zistiť, čo všetko znesie. Napríklad taký OnePlus 10 Pro zlomil na polovicu, čím odhalil slabé miesto v konštrukcii.

Zack v najnovšom videu vzal do rúk pár vlajkových modelov a pokúsil sa ihlu určenú na vysunutie zásuvky so SIM kartou strčiť do otvoru mikrofónu. Ako prvému sa venoval top-end triede Samsungu, smartfónu Galaxy S22 Ultra. Ten má mikrofón osadený hneď vedľa SIM karty.

Vyzerá to, že Samsung počítal s tým, že si niekto môže dierky pomýliť. Otvor mikrofónu sa totižto postupne zužuje, vďaka čomu k nemu ihla neprenikne. Ak by sa niekto dostal hlbšie, komponent je uložený tak, že ho náraz hrotu nepoškodí. To iste platí pre OnePlus 10 Pro.

TIP REDAKCIE
Platba úsmevom či mávnutím? Mastercard chystá veľkú inováciu!
sim
Zdroj: JerryRigEverything/YouTube

Google (Pixel 6) a Xiaomi (Mi 11) zvolili prevenciu. Mikrofón a zásuvku na SIM kartu umiestnili ďaleko od seba. Pixel 6 Pro ich má dokonca na rôznych stranách. Pokiaľ by aj niekto ihlu do mikrofónu pichol, jeho funkčnosť ani vodotesnosť smartfónu tým nenaruší.

Apple mikrofón v smartfóne iPhone 13 Pro usadil do jeho spodnej časti a prekryl ho relatívne hrubou mriežkou. Slot na SIM-ku okrem toho presunul na bočnú stranu, aby bol od mikrofónu ďalej. Pokiaľ požívateľ strčí ihlu do mikrofónu, pevná bariéra v podobe mriežky mu dá jasne najavo, že robí chybu.

Pokiaľ teda niekto omylom bodne ihlou do dierky mikrofónu, do servisného strediska so svojím smartfónom utekať nemusí. Všetko bude fungovať tak ako má. Čo sa týka spomínaných rizík, Zack testoval iba vybranú vzorku smartfónov, ktoré pochádzajú z prémiovej kategórie.

Konštrukcia cenovo dostupnejších alebo rovno lacných smartfónov nemusí byť taká dômyselná. Okrem toho, ak niekto pri zamýšľanom vyberaní SIM karty použije poriadnu silu, k nejakému poškodeniu by predsa len dôjsť mohlo. Takže stále platí, že je vhodné pri takejto dôležitej operácii postupovať opatrne.

Uvedené video si môžete pozrieť nižšie. Odporúčame ho spustiť od času 2:30, kedy sa začne Zack venovať Samsungu Galaxy S22 Ultra.