mac studio

Monitor Studio Display má slabú webkameru, Apple sľubuje opravu

Kvalita záberov je nízka, zlepší ju softvérová aktualizácia.

Spoločnosť Apple to počas nedávneho podujatia „Peek Performance“ roztočila vo veľkom. Predstavila extra výkonný čipset M1 Ultra, desktopový počítač Mac Studio a taktiež profesionálny monitor Studio Display.

Studio Display od Apple je, ako inak, pekným kusom spotrebnej elektroniky. Využíva 27-palcový 5K Retina panel s antireflexnou vrstvou, prípadne s nanotextúrovým sklom s ešte lepšou elimináciou odleskov.

Nechýba plná podpora farebného spektra DCI-P3, technológia True Tone alebo svietivosť na úrovni 600 nitov. Apple do príslušenstva natlačil 6 reproduktorov, 3 mikrofóny štúdiovej kvality a taktiež webkameru s rozlíšením 12 Mpx, 122-stupňovým zorným poľom a clonou f/2.4.

studio display
Foto: Apple

Zaujímavosťou je, že sa vo vnútri monitora nachádza čipset A13 Bionic (iPhone 11, SE 2). Ten okrem iného poháňa funkciu Center Stage, ktorá je súčasťou integrovanej webkamery. Pri videohovoroch sleduje pohyb osoby a automaticky ju udržiava v správnom zábere.

Ako sa ale ukázalo, 12 Mpx kamera príslušenstva Studio Display zrovna neprodukuje tie najkvalitnejšie zábery. Všimlo si to hneď niekoľko recenzentov, ktorí vlastnosti zariadenia v posledných dňoch preverovali.

TIP REDAKCIE
Vitaj späť, Don Salieri: Mafia 4 sa má odohrávať ešte pred prvým dielom!

TechCrunch napísal, že webkamera produkuje zrnitý obraz s nízkym kontrastom. Vo všeobecnosti je podľa autorov výkon kamery slabý. Šum a neprirodzene vyzerajúcu pokožku pri snímaní tváre si všimol aj server Gizmodo.

Pekné porovnanie výstupov pripravila Joanna Stern, prispievateľka denníka The Wall Street Journal. Fotky z webkamery porovnala so zábermi z iPhonu 11, 14-palcového MacBooku Pro a monitora LG UltraFine 5K.

studio display
Zdroj: Joanna Stern/Twitter

Apple tentokrát okolo horúcej kaše nechodil a chybu rovno priznal, uvádza XDA. Autorov kritiky informoval, že zistil problém, v dôsledku ktorého sa systém nespráva podľa očakávania. Prisľúbil, že zlepšenie prinesie budúca aktualizácia softvéru.

Pripomenieme, že základná verzia Studio Display stojí 1749 eur, model s nanotextúrovým sklom 1999 eur. Ak má zákazník záujem o lepší stojan s nastaviteľným sklonom a výškou, pripraviť si musí ďalších 460 eur.