Rusom chýba Instagram: Spravili svoj vlastný, ukradli celý dizajn!

Ruskí programátori našli dieru na trhu, doslova.

Ruské úrady tento týždeň zablokovali v krajine prístup na sociálnu sieť Instagram, ktorá spadá do portfólia spoločnosti Meta Platforms. Na sociálnej sieti pritom pôsobilo viac ako 80 miliónov Rusov, ktorí tak stratili kontakt so svojimi fanúšikmi a blízkymi, ale aj informáciami zo zahraničia.

Niektorí používatelia v Rusku brali zablokovanie siete Instagram ťažko, pár influencerov sa dokonca rozplakalo. Prázdne miesto po sociálnej sieti na ruskom trhu sa rozhodli zaplniť miestni podnikatelia.

Predstavili „Rossgram“, akúsi ruskú kópiu americkej sociálnej siete Instagram.

Štartujú už o pár dní

Ako informuje Yahoo News, služba bude spustená už 28. marca, zo začiatku sa k nej dostanú iba poprední blogeri a influenceri. Ostatným používateľom z Ruska bude následne sprístupnená v priebehu apríla.

Vzniknú tiež aplikácie pre Android a iOS. Je však prinajmenšom otázne, či sa dostanú aj do oficiálnych obchodov s aplikáciami Google Play a Apple App Store. Za ruským Instagramom stoja podnikatelia Alexander Zobov a Kirill Filimonov. Prvý menovaný o sebe tvrdí, že bol spolužiakom zakladateľa aplikácie Telegram Pavla Durova.

Instagram
Foto: rossgram.ru

Podľa oficiálnej stránky služby bude Rossgram obsahovať nástroje na speňaženie obsahu, program odporúčaní a ďalšie funkcie typické pre sociálne platformy.

TIP REDAKCIE
AirPods Pro mali chlapcovi roztrhnúť ušný bubienok: Apple čelí vážnemu obvineniu a ide pred súd

Podľa snímky obrazovky, ktorú na sociálnej sieti VKontakte (ruský Facebook) zdieľal jeden z autorov, bude Rossgram naozaj vyzerať ako Instagram. Paleta použitých farieb, prvky a rozloženie používateľského prostredia je takmer totožné.

Instagram
Foto: Alexander Zobov, vk.com

Instagram nie je jedinou službou, ktorú Rusko zakázalo. Zablokovalo aj Twitter, Facebook a rad ďalších subjektov vrátane niekoľkých médií. Krajina sa takýmto spôsobom snaží obmedzovať dostupnosť nezávislých informácií o ruskej invázii na Ukrajinu, pretože sa nezhodujú s miestnou propagandistickou mašinériou.

Osoby, ktoré uverejňujú o vojne na Ukrajine „nepravdivé správy“, môžu ísť podľa nedávno schváleného ruského zákona až na 15 rokov do väzenia. Niektoré ruské média, nad ktorými nemá kontrolu štát, preto o vojne radšej písať prestali alebo rovno ukončili svoju činnosť.