POZOR: Nepoužívajte ruský antivírus Kaspersky. Nemecko vydalo varovanie

Antivírusový program Kaspersky môže byť zneužitý na kybernetický útok.

Nemecko dnes začalo varovať pred používaním antivirusového programu z Ruska – Kaspersky. Krajina varuje aj pred ďalšími programami pochádzajúcich od rovnakej spoločnosti. Varovanie vydal Spolkový úrad pre bezpečnosť v informačnej technike, BSI. Obáva sa totiž, že kvôli ruskej invázii na Ukrajinu nie je možné vylúčiť kybernetické útoky vedúce cez programy Kaspersky.

Antivírusové programy sú špeciálne tým, že majú rozsiahle systémové oprávnenia. Už dlho pritom platí, že antivírusové softvéry sú v pravidelnom kontakte so servermi tvorcov, z ktorých si sťahujú nové bezpečnostné balíčky. Práve tento systém môže byť v prípade potreby zneužitý na kybernetický útok, varuje BSI.

Ruský výrobca softvéru môže sám podnikať útočné akcie, môže k nim byť donútený proti svojej vôli alebo môže byť sám bez svojho vedomia obeťou kybernetickej operácie, prípadne sa stať nástrojom útoku proti svojim zákazníkom,cituje nemecký úrad server Novinky.cz.

TIP REDAKCIE
Netflix zamestnancom: Ak s nami nesúhlasíte, tam sú dvere. Musk firme tlieska

História sa má opakovať

O tom, že Kaspersky neslúži len pre ochranu počítačov pred príležitostnými vírusmi ešte v roku 2017 informovala izraelská spravodajská služba. Tá zistila, že mali ruskí hackeri využívať antivírus Kaspersky na odcudzenie tajných informácií z americkej Národnej bezpečnostnej agentúry.

Spoločnosť Kaspersky aj naďalej popiera, že by ruskej vláde dávali prístup do svojich systémov. Kontraproduktívne však pôsobí priznanie, ktoré poukazuje na to, že spoločnosť Kaspersky v minulosti spolupracovala s ruskou tajnou službou FSB.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať