PlayStation 5 získa podporu pre VRR, potvrdzuje Sony

Konkurenčné Xboxy už variabilnú obnovovaciu frekvenciu podporujú.

Spoločnosť Sony dnes vypustila do sveta systémovú aktualizáciu pre konzoly PlayStation 4 a PlayStation 5 s viacerými novinkami. Okrem toho potvrdila, že do PS5 zamieri technológia VRR.

VRR je skratkou pre variabilnú obnovovaciu frekvenciu. Výrobca Sony uviedol, že sa do konzoly PlayStation 5 dostane v „najbližších mesiacoch“. Presný dátum teda nemáme, no môžeme si byť aspoň istí, že VRR najnovšiu next-gen konzolu neobíde.

Vďaka VRR bude kompatibilný televízor alebo monitor (HDMI 2.1) synchronizovať obnovovaciu frekvenciu obrazovky s grafickým výstupom konzoly v reálnom čase. Riešenie pomôže minimalizovať chyby v zobrazovaní obsahu, napríklad vizuálne artefakty alebo nepríjemné trhanie.

Inými slovami, hry budú na konzole PS5 bežať plynulejšie, pretože technológia VRR scény vykreslí v podstate okamžite, s oneskorením zníženým na minimum.

playstation 5
Zdroj: Sony

Skôr vydané hry pre konzolu PS5 môžu byť pre túto technológiu optimalizované prostredníctvom aktualizácie.

Naopak, nové hry, ktoré prídu v budúcnosti, môžu VRR podporovať ihneď po vydaní. Dobrou správou je, že variabilnú obnovovaciu frekvenciu zužitkujú aj hry, ktoré ju nepodporujú. Pri niektorých tituloch to povedie k lepšej kvalite obrazu.

TIP REDAKCIE
Blackview Tab 12: Šikovný tablet s poriadnou výdržou teraz môže byť váš za akciovú cenu!

Výsledky sa ale budú líšiť v závislosti od toho, o akú hru ide a aký monitor alebo televízor hráč používa, vysvetľuje Sony. Pre istotu pripomenieme, že konzoly Xbox Series X a Series S od Microsoftu VRR už podporujú.

PS App po novom podporuje funkciu hlasového ovládania. Hráči môžu hovoreným slovom spúšťať prehrávanie multimédií, vyhľadávať nové hry, aplikácie alebo sa pohybovať v nastaveniach. Žiaľ, novinka je určená hráčom zo Spojených štátov a Spojeného kráľovstva.

ps remote play
Zdroj: Sony

Našincov ale v mobilnej aplikácii PS Remote Play poteší tmavý motív používateľského rozhrania, ktorý kopíruje nadradené systémové nastavenie smartfónu. Keď má smartfón nastavený tmavý režim, tmavá bude aj aplikácia.

Tieto a ďalšie podrobnosti uverejnila spoločnosť Sony vo svojom blogu (TU).