iPhone ako predplatená služba? Apple špekuluje s prenájmom hardvéru

iPhone + spoplatnené aplikácie za pravidelný mesačný paušál.

Spoločnosť Apple podľa Marka Gurmana z Bloombergu v posledných mesiacoch pracuje na novom spôsobe distribúcie smartfónov iPhone. Spotrebiteľ by sa k nemu dostal za pravidelný mesačný poplatok, v ktorom by boli okrem hardvéru obsiahnuté aj niektoré predplatené služby.

Pokiaľ sa tento obchodný model zavedie do praxe, zákazník získa v rámci jedného predplatného iPhone a zároveň prístup k službám Music, News, TV+ a ďalším.

Zákazník ale hardvér nebude priamo vlastniť, pôjde skôr o prenájom. Po roku ho bude môcť vymeniť za novší model a pokračovať v uhrádzaní pravidelných mesačných poplatkov. Teoreticky sa to nemusí týkať iba smartfónov, ale aj inteligentných hodiniek Watch a tabletov iPad.

Apple tak môže zákazníkom ponúknuť balíček v štýle „všetko v jednom“. Bez toho, aby museli z vrecka vytiahnuť plnú sumu za telefón a potom platiť sa rôzne služby zvlášť. Takto by uhrádzali jednu menšiu sumu každý mesiac s tým, že po roku získajú nový model zariadenia.

Pre Apple môže ísť o akýsi prirodzený vývoj existujúcich programov, ktoré spotrebiteľom už ponúka. V roku 2015 spustil službu iPhone Upgrade Program. Zákazníkom umožňuje získať každý rok najnovší iPhone za pomerne nízky mesačný poplatok. Služba funguje na trhu v USA, Spojenom kráľovstve a Číne.

TIP REDAKCIE
Vývojári si trhajú vlasy: Huawei AppGallery umožňuje sťahovanie platených aplikácií úplne zadarmo (AKTUALIZOVANÉ)
iphone
Zdroj: Apple

Viacero predplatených služieb v jednom balíčku zase ponúka program Apple One, kde sú sústredené služby ako Music, TV+, Arcade či iCloud+. V rámci jedného paušálu je tento obsah možné zdieľať aj s členmi rodiny v jednej domácnosti.

V súčasnosti ale neexistuje spôsob, ako získať iPhone a predplatné rôznych služieb spoločnosti za jeden pravidelný mesačný poplatok. Apple by mohol novinku predstaviť už koncom tohto roka. Mark Gurman ale poznamenal, že o tom ešte nie je rozhodnuté. Program sa môže oneskoriť, prípadne nepríde k slovu vôbec.

Podobnú, aj keď nie úplne rovnakú službu má v talóne konkurenčný Google, pripomína AndroidPolice. Program Pixel Pass umožňuje v USA zadovážiť si smartfón Pixel 6/6 Pro s predplatným YouTube Premium, Google Play Pass a 200 GB miestom v cloude cez Google One.

Balíček začína na cene cene 45 dolárov mesačne (Pixel 6), no funguje ako splátkový predaj, nie prenájom. Po dvoch rokoch si môže zákazník smartfón ponechať. Ak by aj Apple vyššie popísanú predplatenú službu spustil, netreba očakávať, že bude dostupná na našom trhu.