starship

FAA opäť zaúradovala: Orbitálny let Starship sa môže uskutočniť najskôr 29. apríla

Zdá sa však, že ani tretí odklad nebude mať vplyv na harmonogram vývoja a testovania lode Starship.

Americká Federálna správa letectva, skrátene FAA, opäť posunula dátum ukončenia environmentálneho hodnotenia, ktoré je kľúčové pre uskutočnenie prvého orbitálneho letu lode Starship. Podľa najnovších informácií vzlietne najskôr o mesiac, presnejšie 29. apríla, píše Space.com.

Ešte než Starship vzlietne na orbitu Zeme, FAA musí vykonať podrobný prieskum ohľadom environmentálneho vplyvu tejto operácie. Hodnotenie prebieha na území základne Starbase v južnom Texase, kde spoločnosť SpaceX vyvíja, stavia a testuje svoju kozmickú loď novej generácie. Pôvodne sa začalo okolo polovice septembra, pričom sa predpokladalo, že dokončené bude do konca minulého roka.

To sa však nestalo. FAA posunula termín ukončenia na 14. február s odôvodnením, že sú nevyhnutné dodatočné konzultácie a analýzy. Z rovnakých dôvodov sa tento termín neskôr posunul na 28. marca a teraz sa posúva opäť, konkrétne na 29. apríla.

starship
Foto: SpaceX

Starship môže vzlietnuť až v máji

Zdá sa však, že ani tretí odklad nebude mať vplyv na harmonogram vývoja a testovania lode Starship. Hoci sa spoločnosť pripravuje na svoj prvý orbitálny let, Elon Musk očakáva, že uskutočniteľný bude najskôr v máji. Dôvodom má byť oneskorenie prípravy motorov Raptor. Potrebných ich je presne 3, z čoho 33 je pre Super Heavy a 6 pre Starship.

TIP REDAKCIE
86 % za 10 minút? Izraelská firma ukázala nový typ batérie pre elektromobily!

Musk pred vyše týždňom napísal, že do budúceho mesiaca (do apríla), bude postavených 39 motorov spôsobilých na let. Potom bude treba jeden mesiac na integráciu, čo značí, že prvý orbitálny letový test vychádza zhruba na máj. Tieto plány sa však ešte môžu zmeniť.

Od explorácie až po kolonizáciu

Starship nepochybne patrí medzi najdôležitejšie projekty pod záštitou SpaceX. Práve táto vesmírna loď má byť jedného dňa prostriedkom pre objavovanie vesmíru, prieskum Marsu a následne aj jeho kolonizáciu.

Total
26
Zdieľaní
Total
26
Zdieľať